Na Slovensku žije 550 pacientov s hemofíliou a asi tisíc trpí ďalšími vrodenými poruchami zrážania krvi. Signálom bývajú rozsiahle podliatiny v najútlejšom veku dieťaťa.
Hemofília patrí k zriedkavým ochoreniam, ktoré sa zvyknú nazývať aj vzácne. Hemofília sa prejavuje poruchou zrážanlivosti krvi a nie je možné ju vyliečiť. Pacient trpí nadmerným vnútorným, ale aj vonkajším krvácaním a jeho život môže ohroziť aj zdanlivo banálne poranenie. Väčšinu vzácnych ochorení, až 80 percent, spôsobujú dedičné faktory, tak je to aj v prípade hemofílie. Pôvodcom je defektný gén.
Ochorenie v drvivej väčšine postihuje mužov, ženy sú len prenášačky, pričom samy zriedka trpia príznakmi choroby. Znamená to, že syn prenášačky a zdravého muža môže trpieť hemofíliou, dcéra takýchto rodičov bude opäť prenášačkou ochorenia. V prípade, že má dieťa hemofilik so zdravou ženou, ich synovia ochorením netrpia, avšak ich dcéra opäť bude ochorenie prenášať.
Odborníci uvádzajú, že spomedzi žien – prenášačiek hemofílie je až 30 percent takých, v ktorých rodine sa ochorenie predtým nikdy neobjavilo, čiže ho nemohli zdediť. U týchto žien je príčinou hemofílie novovzniknutá mutácia génu a môžu ju spôsobiť rôzne fyzikálne, chemické alebo biologické faktory.
Kráľovská choroba
Historicky najznámejšou prenášačkou hemofílie bola kráľovná Viktória, ktorá mala syna hemofilika. Jej tri dcéry – takisto prenášačky, sa zosobášili s členmi ďalších európskych kráľovských rodín a rozšírili toto ochorenie v šľachtických rodinách po celej Európe.
Prvé zmienky o hemofílii možno datovať ešte do 2. storočia nášho letopočtu, keď sa spomínajú v súvislosti s krvácaním po obriezke. Prvý medicínsky opis ochorenia pochádza od amerického lekára Johna Conrada Otta z roku 1803. Ešte začiatkom 20. storočia pacienti s hemofíliou obvykle umierali do veku 11. rokov, dnes sa dá včasnou a vhodnou liečbou ich život nielen významne predĺžiť, ale aj zlepšiť jeho kvalita.
Ochorenie nie je možné vyliečiť, spomedzi zriedkavých ochorení však patrí k tým, ktoré sa liečiť dajú. Hemofilik je však odkázaný na celoživotnú liečbu. Je veľmi dôležité, aby sa ochorenie včas diagnostikovalo vyšetrením krvi. Príznaky sa obvykle zvyknú objaviť až vtedy, keď sa dieťa začne pohybovať – liezť, vstávať, padať. Aj po relatívne slabých úderoch, napríklad pri lození a keď sa učí chodiť, sa u neho môžu objaviť podliatiny.
Neskôr, keď už dieťa začne chodiť, hemofília sa prejavuje najmä krvácaním do svalov a kĺbov, spojeným s veľkými bolesťami. Hlboké podliatiny sa objavujú najčastejšie na stehnách, lýtkach a ramenách. Krvácanie do kĺbov je typické v oblasti členkov, kolien a lakťov. Vedie k obmedzeniu pohybu a až poškodeniu samotných kĺbov, dôsledkom čoho môže byť invalidita pacienta. Aj preto je dôležité, aby sa ochorenie čo najskôr diagnostikovalo a začalo sa s liečbou. Inak môže u takéhoto dieťaťa dôjsť k závažnému a trvalému poškodeniu pohybového aparátu.
V čom spočíva liečba?
Aj keď ochorenie nie je možné vyliečiť, liečba je veľmi dôležitá. Jej cieľom je doplniť chýbajúce faktory, ktoré zodpovedajú za správnu zrážanlivosť krvi. Využívajú sa koncentráty vyrobené z ľudskej plazmy alebo tzv. rekombinantné prípravky. Ak sa ochorenie nelieči, dôsledkom môžu byť závažné problémy a ohrozenie života pacienta.
Stupeň závažnosti ochorenia určuje miera nedostatku faktorov, ktoré sú potrebné k zrážaniu krvi.
Dôležitou súčasťou liečby hemofilikov je fyzioterapia a liečebná rehabilitácia. Aj keď na väčšinu športov takíto pacienti musia zabudnúť, odborníci im odporúčajú plávanie, bicyklovanie, turistiku či mierne posilňovanie pohybového aparátu.
Kam za liečbou
Základná liečba hemofílie
Hematologicko-tansfuziologické oddelenia všetkých regionálnych Nemocníc s poliklinikou
Špecializovaná starostlivosť
Hematologické oddelenia nemocníc vyššieho typu:
Hematologické oddelenie, Rooseveltova nemocnica, Banská Bystrica
Klinika hematológie a transfuziológie, MFN, Martin
Klinika hematológie a onkohematológie FNsP, Košice
II. Klinika detí a dorastu, DFN, Košice
Najvyššia špecializovaná starostlivosť s celoslovenským pôsobením
Národné hemofilické centrum, Klinika hematológie a transfuziológie, LFÚK a FNsP, Antolská 11 Bratislava