Kryokomory: Je ti zima, dievčatko?

Extrémny chlad dokáže byť zázračne liečivý, ak sa v mrazivej komore nezabudnete a nestrávite tam čas dlhší ako niekoľko minút.

V roku 2003, keď o kryoterapii na Slovensku ešte nikto nechyroval, chodievali olympijskí medailisti na divokej vode Pavol a Peter Hochschornerovci do poľského Zakopaného, kde v kryokomore regenerovali svoj organizmus.

Napohľad má kryoterapia nepríjemnú príchuť sci-fi a smrti. V kabíne podobnej neveľkej parnej saune stojí polonahá postava a na tvári má rúško. No na rozdiel od sauny, teplota je tu nižšia o dvesto stupňov a parou je tekutý dusík.

V mrazivých sto šesťdesiatich pod nulou nijaký organizmus neprežije desiatky minút a nikde inde v prírode nepanuje taký extrémny chlad. Jediné, s čím znesie porovnanie, je vákuum vo vesmíre, kam astronauti vyliezajú jedine v skafandroch.

Návrat do budúcnosti

Keď sa v minulom storočí rozbiehala sľubná nová disciplína – kryonika – v USA zrodila populárnu módu pre zámožných. Mnohí nevyliečiteľní pacienti a vizionári si dali po smrti zamraziť svoje telá a mozgy do čias, kým medicína pokročí natoľko, že dokáže vyliečiť príčinu ich smrti.

Článok pokračuje pod video reklamou

Akosi samozrejme pritom dúfali, že potomkovia vynájdu aj spôsob, ako ich opätovne rozmraziť bez poškodenia tkaniva. Dnes sú namieste pochybnosti, či to nebola slepá ulička vývoja. Načo vyzerať neisté budúce zázraky? Čo ak sám chlad je tým zázračným liekom, ktorý ľudstvo hľadá?

Komory, kde vás schladia, no nie naveky, iba na chvíľu, už aj u nás patria k bežne dostupnému komerčnému wellness. Najväčšou výhodou kryoterapie je široké využitie a pritom minimum známych vedľajších účinkov. Bolo by zdĺhavé vymenovať ochorenia, ktoré mierni a lieči, skôr možno vyhlásiť, že ťažko nájdete fyzický a psychický zdravotný problém, na ktorý pozitívne nevplýva.

Kryokomory však využíva oveľa viac ľudí ako iba medicínski pacienti. Krátky a opakovaný pobyt si doprajú športovci, ak ich čaká náročný výkon, aj obyčajní zdraví ľudia, podobne ako bazén, vírivku alebo saunu.

obr_1.jpg

Po kryoterapii treba rozprúdiť krv, aby sa teplota organizmu znormalizovala.
Na snímke Pavol a Peter Hochschornerovci a singlista Juraj Minčík


Ako to prebieha

Prvýkrát to nemusí byť úplne príjemné, dokonca ani ak máte o terapii čo-to naštudované, takže viete, do čoho idete. Ešte pred vstupom je potrebná krátka konzultácia s lekárom. Otázky mieria na prekonané ochorenia, momentálne užívané lieky, motiváciu (v tomto prípade ňou bolo písanie článku).

Nasleduje meranie tlaku, či je v normále. Terapia nepripadá do úvahy, ak ste práve podchladení, trpíte alergiou na chlad, klaustrofóbiou, ťažšou formou astmy alebo poruchou srdca. Vystríhať by sa jej mali aj tehotné ženy, hoci priame dôkazy o poškodzovaní plodu zatiaľ neexistujú.

Ak ide o deti po narodení, názory sa rôznia, no keďže v druhom roku je ukončený termoregulačný vývoj človeka, staršie deti by s komorou nemali mať problém. Ak je všetko v poriadku, fasujete oblečenie. Namiesto kožucha s baranicou sú ním bavlnené trenírky, pre ženy aj tričko, dýchacia maska, podkolienky, čelenka na uši, pár rukavíc a hrubé dreváky.

Ešte pred vstupom venujte pozornosť miestam na tele, ako sú pazuchy, rozkrok, či za krkom. Poriadne ich vyutierajte dosucha. Zvyškový pot sa totiž v komore ihneď mení na kryštáliky a v krajnom prípade môže spôsobiť omrzliny.

Stiesnená kabína

Samotná komora má dve časti oddelené dverami. Tá prvá, kde panuje „iba“ mínus šesťdesiat, slúži na aklimatizáciu, ktorá trvá niekoľko desiatok sekúnd. Už tam telo atakuje citeľný, hoci nie pálivý chlad. Do susednej, takzvanej aplikačnej komory, prechádzate po pokyne personálu.

Dvere sa pod dotykom otvoria a zvnútra sa vyvalí ľadová hmla. Ihneď je jasné, že limit na prvú návštevu – dve minúty – bohato postačí. Stodvadsať pod nulou je oproti aklimatizačnej komore dvojnásobný chlad, a hoci zmenu telo cíti, ťažko dokáže teploty porovnať a s presnosťou mozgom vyhodnotiť.

Priestor je stiesnený, no umožňuje, aby dvojica zákazníkov strávila čas pochodom na mieste v nádeji, že sa pohybom dokážu rozohriať. Pre paru veľa nevidieť, dýchať sa odporúča plytko a zrýchlene. Vzduch v komore je zbavený vlhkosti, nie je preto škodlivý ako mráz v prírode pri omnoho vyšších teplotách.

Kožu nepáli, nanajvýš cítite tlak, ktorý sa jemnému páleniu podobá. Hoci je pobyt blízky tepelnej smrti bleskový, nemusí byť psychicky príjemný. V takých chvíľach pomáha kontakt s obsluhou cez priezor a mikrofón, ktorý je určite lepším povzbudením ako neosobný kamerový systém.

Po odpočítaní dvoch minút cez dvere, skonštruované tak, aby reagovali na najmenší dotyk, prechádzate späť do aklimatizačnej miestnosti a odtiaľ rovno von do tepla.

obr_2.jpg

Kryokomora má zväčša dve časti, prvá časť je
prechodová, v druhej je teplota pod mínus 130 °C


Ako to funguje

Jediným vysvetlením, prečo to ľudia dobrovoľne za peniaze podstupujú, môžu byť blahodarné účinky. Autor článku si pamätá pocity ľahkosti, čistej hlavy a uvoľnenia nie nepodobné tým po saune, no s jedným rozdielom – kým potenie tela sprevádza príjemná skleslosť, vymrznutie vyvoláva nabudenie bez známok únavy.

Samozrejme, kryoterapia, tak ako sauna, je v princípe trochu podvodom na organizme. Kto spadne v zime do ľadovej vody, utrpí šok, hrozí mu dokonca infarkt a celkom iste podchladenie (hypotermia). Takisto v kryokomore extrémne nízka teplota vyvoláva stres a šok.

Telo sa začína brániť: po tom, čo receptory chladu vyšlú signál mozgu, prichádza mobilizujúca reakcia, presnejšie, celá škála biochemických reakcií. Fígeľ spočíva v tom, že kým periféria tela, najmä koža, sa prudko a prechodne ochladí na dva až desať stupňov, vnútorná teplota za krátky čas klesať nestihne.

To je podstatný rozdiel, ktorý kryoterapiu odlišuje od hibernácie, pri ktorej sa telo kompletne zmrazí, až hrozí, že voda premenená na ľadové kryštáliky poruší bunkové štruktúry.

Reakcia na chlad

Organizmus sa domnieva, že extrémny chlad hrozí poškodením. Okamžite preto vylučuje látky, čo ho majú chrániť a vyvolávať pocity blaha: endorfíny, serotonín, dopamín, hormóny – u mužov testosterón – enzýmy a kortikoidy s protizápalovým účinkom (tie ničia aj zápalové ložiská celulitídy).

Keďže kapiláry sa stiahnu, o to viac krvi prúdi vo vnútornom obehu pod vyšším tlakom. Zároveň s tým sa znižuje aj vodivosť neurónových spojení vedúcich do svalov. Svalstvo sa uvoľní, dochádza k lepšiemu prekrveniu systému šliach, väzív a kĺbov, znižuje sa subjektívne pociťovanie bolesti, ktorá pretrváva šesť až osem hodín po terapii.

To všetko je ohromným prínosom pre rehabilitáciu – športovcom pomáha pri návrate k tréningu po operáciách a úrazoch, pacientom lieči opuchy, úrazy chrbtice, poškodenia svalov a mnohé ďalšie problémy.

Cvičenie a prekrvenie

Podobne vyhľadávaný je kozmetický rozmer terapie. Nejde len o ekzémy, bradavice či iné kožné problémy – ak sa bunky stiahnu, v šoku vylučujú škodlivé látky a tuk. Tiež platí, že energeticky náročný proces prinúti telo, aby sa uchýlilo k spaľovaniu podkožného tuku, čo má za následok efektívne chudnutie.

Rovnako dôležitá ako pobyt v mraze je však druhá časť terapie. Polhodinu, kým sa povrch tela zahreje na pôvodnú teplotu, venujete intenzívnemu cvičeniu – cievy sa roztiahnu, telo sa okysličuje a prekrvenie dosahuje až štvornásobne vyššie hodnoty.

Pocit koncentrácie, bdelosti a psychickej pohody, aký sa dostaví, vyhľadáva nielen veľa športovcov, ale aj duševne pracujúci pred očakávaným namáhavým výkonom. Rovnaký význam má pri liečbe nespavosti, depresií a iných psychických ochorení.

obr_4.jpg

Kryoterapiu môžu pod dohľadom rodičov bezpečne absolvovať aj väčšie deti


Opak sauny

Najlákavejšie na kryoterapii asi je, že za tento vynikajúci efekt podľa všetkého neplatíme telu nijakú daň, zato účinok je okamžitý, trvá niekoľko hodín a nevyžaduje po procedúre oddych. A že viacnásobná návšteva efekt posilňuje? To asi nebude iba povinná reklama firiem, ktoré sa živia práve kryoterapiou.

Ideálna kúra je séria desiatich až dvadsiatich vstupov nasledujúcich deň po dni, v intenzívnom režime aj dvakrát za deň. Čas strávený v komore sa postupne predlžuje až na štyri minúty a za rok si takto môžete dopriať najviac dve série.

Keďže pri terapii v tele stúpa počet T-lymfocytov, účinne tým posilníte imunitu. Pravidlom zostáva nekombinovať kryosaunu so saunou, ani polárium so soláriom, a čo sa týka finančných možností, treba sa nachádzať nad bodom mrazu, čiže nulou.

Kryoterapia

 • Liečba chladom môže byť celotelová alebo lokálna. Princípom lokálnej je tekutý dusík aplikovaný na postihnuté miesta na tele. Jeho využitím je liečba kozmetických defektov, kožných či onkologických ochorení. Celotelová terapia spočíva v krátkom vystavení tela extrémne nízkym teplotám do mínus 160 stupňov Celzia v špeciálnej kabíne chladenej vzduchom alebo tekutým dusíkom.
 • Liečivé účinky chladu používali už v starom Egypte. Po stáročia slúžil ľad na tíšenie bolesti a hojenie po amputácii končatín. V Japonsku bol rozšírený zvyk posilňovať na zimu obranyschopnosť organizmu pod vodopádmi ľadovej vody. V osemdesiatych rokoch minulého storočia účinky chladu na ľudské telo skúmal profesor Yamauchi z reumatologického inštitútu v Oite v Japonsku. Začiatkom modernej celotelovej kryoterapie je rok 1982, keď referoval o pozoruhodných výsledkoch.
 • Po Japoncoch sa kryoterapii venujú najmä v Nemecku a Poľsku, kde národná zdravotná poisťovňa dokonca poistencom prepláca dvadsať vstupov ročne. U nás prvú kryokomoru otvorili v roku 2004, dnes sú v Banskej Bystrici, Poprade, Košiciach, Dudinciach, Trenčíne a v Bratislave. Cenu, ktorá presahuje desať eur za vstup, znižujú permanentky na desať a viac vstupov a rôzne internetové akcie.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 2. Za palivo Shell BMW domov
 3. V špeciálnom kole sú pre kotly a čerpadlá vyčlenené 4 milióny €
 4. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 5. Aj staršie životné poistenie môže mať nové výhody
 6. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko
 7. Nukleárna magnetická rezonančná liečba znova v Košiciach
 8. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike
 9. Ružička Csekes je už po šiesty krát Právnickou firmou roka
 10. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov
 1. Plynové kondenzačné kotly IMMERGAS „šité na mieru“
 2. V špeciálnom kole sú pre kotly a čerpadlá vyčlenené 4 milióny €
 3. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 4. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 5. Naše finančné družstvo zveľaďuje svoje aktíva
 6. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si piatykrát odnáša Martinus
 7. Za palivo Shell BMW domov
 8. Shell ponúkne najrýchlejšie dobíjanie elektromobilov v Európe
 9. Za tankovanie môžete platiť mobilom
 10. Shell zásadne inovoval celý sortiment palív
 1. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike 20 305
 2. Plánujete zmeniť lekára? Na toto sa potrebujete pripraviť 17 315
 3. Firmy, pri ktorých sa nemusíte obávať dvojakej kvality potravín 15 683
 4. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta 14 063
 5. Aká je skutočná pravda o Partners Group Sk? 11 609
 6. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko 5 535
 7. Tieto dizajnové hrnčeky a poháre na kávu ocení každý 5 356
 8. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov 5 069
 9. V Trenčíne vzniká nová komunita, susedia tu budú priateľmi 4 141
 10. Tri pravidlá, na ktoré inovatívne firmy nikdy nezabúdajú 3 479

Téma: TV Oko


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

ŠPORT

Bayern doplatil na veľkú chybu. Doma podľahol Realu Madrid

Domáci Bayern vyhrával nad Realom.

Neprehliadnite tiež

Ráno, alebo večer? Veda zisťovala, kedy má šport najväčší efekt

Vedci zisťovali či sa oplatí cvičiť na lačno, či pred spaním.

Nový antioxidant by mohol omladzovať cievy o desiatky rokov

Látka môže brániť vzniku ochorení srdca.

Zapíjate predmenštruačný syndróm? Zrejme robíte chybu

Jeden z desiatich prípadov PMS môže súvisieť s alkoholom.

Násilník, vrah a pedofil. Zranenie mozgu môže zmeniť osobnosť

Príbehy, kedy poranenie mozgu dokázalo zmeniť povahu človeka.

Vojak dostal penis od darcu. Transplantácia je prvá v histórii

Zákrok podstúpil vojnový veterán z Afganistanu.