SME

Mať krásne telo do plaviek? Pomôžte si, no opatrne

Ak nechcete na vytúženej dovolenke vzbudzovať medzi bronzovými telami nežiaducu pozornosť svojou jogurtovou pokožkou a nevzhľadnými pneumatikami, môžete ešte čo-to stihnúť.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Hnedá pokožka

K bronzovej farbe pokožky sa možno dopracovať viacerými spôsobmi. Nie všetky sú však rovnako účinné a bezpečné pre zdravie.

  • Klasické opaľovanie – ak ste opatrní, nemusí byť rizikom, nezhnednete však príliš rýchlo

Ak sa chcete opáliť prirodzenou cestou, bude to nejaký čas trvať. Podľa dermatovenerologičky Michaely Dubčekovej je najspoľahlivejší spôsob, ak sa budete opaľovať doobeda a poobede, neodporúča sa pobyt na slnku v kritickom čase od 11. do 15. hodiny. Mali by ste použiť prípravky na opaľovanie s ochranným faktorom 30 až 50, podľa fototypu kože. Čím ste bližšie k rovníku, tým kolmejšie dopadajú slnečné lúče na kožu, a tak majú aj degeneratívnejší účinok. V závislosti od toho treba zvyšovať aj faktor, a tiež si kontrolujte, kedy v rámci dňa idete na slnko.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cena: zadarmo

  • Soláriá – zhnednete rýchlo, je to však nebezpečné

Odborníci pred používaním solárií varujú. Dermatovenerologička vysvetľuje, že generujú UVA dlhovlnné žiarenie. To prechádza priamo do podkožia, ktoré následne degeneruje.

Keďže po takejto expozícii človek hneď zhnedne, je to veľmi obľúbený spôsob, ako rýchlo získať bronz. „V soláriu však neviete odkontrolovať bezpečnú kumulačnú dávku žiarenia v kombinácii s fototypom kože. Takáto nekontrolovaná expozícia môže spôsobiť trvalé zmeny v koži. Tie neskôr vedú ku vzniku nielen melanómu, ale aj iných zhubných nádorov kože, ako je bazalióm či spinalióm,“ varuje lekárka.

Cena: 0,60 – 120 eur

  • Samoopaľovacie prípravky – rýchle, bezpečné zhnednutie, nie však trvalé

Samoopaľovacie prípravky sú v podstate bezpečné, čo potvrdzuje aj lekárka. Nepodporujú tvorbu nového pigmentu, ide iba o chemickú reakciu farbiva, ktoré na koži zhnedne. Jediným rizikom môže byť alergická reakcia na niektoré zložky. Vyberte si radšej neparfumované, mnoho parfumov je totiž fototoxických. Takto zafarbená koža nie je odolnejšia proti UV lúčom, neobsahuje totiž pigment melanín, ktorý UV žiarenie absorbuje.

SkryťVypnúť reklamu

Samoopaľovacie prípravky si môžete naniesť sami doma. Ak to však neurobíte dôkladne, hrozí, že vám vzniknú farebné fľaky. V profesionálnom salóne sa prípravky nanášajú tlakovou pištoľou alebo v špeciálnej kabínke cez trysky. Vaša pokožka tak bude zafarbená rovnomerne. Film prekryje aj drobné nedostatky na pokožke.

Na čo dať pozor

Ak chcete, aby vaša pokožka vyzerala čo najlepšie a najprirodzenejšie, mali by ste dodržať nasledovné odporúčania:

  1. Pred nanesením prípravku treba pílingom odstrániť odumretú vrstvu buniek, inak bude sfarbenie nerovnomerné.
  2. Pred aplikáciou nie je vhodné nanášať na telo žiadne telové a pleťové krémy.
  3. Päť až šesť hodín po nastriekaní roztoku s obsahom látky dihydroxyacetón (telu vlastná látka, ktorá nie je zdraviu škodlivá) by ste sa nemali sprchovať, aby sa farba nezmyla.
  4. Vyhýbajte sa aktivitám, pri ktorých sa nadmerne spotíte, aby sa neznížil efekt „opálenia“.
  5. Pri aplikácii bronzera v kabínke s tryskami sa využíva slabá dávka statickej elektriny, vďaka ktorej nastriekaná látka priľne k pokožke. Takéto „opálenie“ vám vydrží niekoľko dní, účinok môžete predĺžiť aplikáciou špeciálneho telového mlieka až na tri týždne.

Cena:

SkryťVypnúť reklamu

Samoopaľovacie prípravky na domáce použitie: 5,38 – 37,89 eura

Aplikácia v salóne: 7 – 120 eur

Tlaková pištoľ na domáce sprejovanie: 39 eur

  • Konzumácia potravín s betakaroténom – nie príliš výrazný efekt, pozor na predávkovanie

Michaela Dubčeková vysvetľuje, že betakarotén ako antioxidant skôr chráni kožu pred nežiaducimi účinkami spálenia. Ukladá sa vo vrchnej vrstve kože a pri nadmernej konzumácii môže spôsobiť jej žltkasté sfarbenie.

Ak prijímate dostatok betakaroténu v potrave, netreba ho užívať aj v syntetickej forme. Môžete sa ním aj predávkovať. Zvlášť opatrné by mali byť tehotné ženy a fajčiari. Predávkovanie môže vyvolať hnačku, vracanie a celkovú slabosť. Prirodzene nájdete betakarotén v paradajkách, mrkve, červenej paprike, tmavozelenej listovej zelenine či pečeni.

SkryťVypnúť reklamu

Kilá dolu rýchlo a bezpečne je mýtus

Obezita je komplexná záležitosť, jej príčiny sú metabolické, genetické a aj neurologické. Pokiaľ ide o to, ako schudnúť a opäť nepribrať, dodnes platí, že najvhodnejším spôsobom je zamerať sa na zmeny návykov a správania.

V boji s nadváhou budete úspešní, ak urobíte malé únosné úpravy v jedálnom lístku a skombinujete ich s vhodných cvičením. Dôležité je, ak tieto aktivity podporuje aj vaše okolie.

Odborníci odporúčajú skôr malé a postupné zmeny ako razantné. Mali by ste skôr konzumovať vyváženú stravu s nízkym obsahom tukov a cukrov, ako sa vzdať celých skupín potravín. Zabudnite na rôzne krátkodobé „zaručené“ diéty. Zamerajte sa na celoživotné stravovacie návyky. Kľúčom k úspechu je vždy zmena v prístupe.

SkryťVypnúť reklamu

Pomaly ďalej zájdeš

Zhadzovanie kíl často stroskotá na netrpezlivosti. Internistka Etela Janeková upozorňuje, že rýchle schudnutie akoukoľvek formou je nevhodné, pretože po ňom dochádza k efektu rýchleho priberania a často sa prekročí aj pôvodná hmotnosť. Chudnúť treba pomaly, asi dva až tri kilogramy mesačne. Lekárka zdôrazňuje, že počas chudnutia by sa mal človek naučiť zdravo stravovať, mal by mať primeranú fyzickú aktivitu a po schudnutí by mal v tejto zmene zotrvať.

Čo s kilami navyše

Energetický príjem a výdaj

Ak príjem prevyšuje výdaj, nielenže neschudnete, ale môžete ďalej priberať.

Kombinujte zdravú stravu a dostatok vhodného pohybu. Výraznejšia spotreba energie a chudnutie sa začínajú vtedy, ak sa vám tep zvýši o 30 až 40 úderov.

SkryťVypnúť reklamu

Spánok

Nedostatok spánku podľa odborníkov tiež prispieva k obezite. Ak sa dobre nevyspíte, v krvi sa vám zvýši hladina hormónu, ktorý povzbudzuje chuť do jedla.

Dostatok tekutín

Hovorí sa, že hlad môže byť aj skrytý smäd, prejav dehydratácie. Voda naplní žalúdok a zníži pocit hladu, ale dostatok tekutín podporuje aj metabolizmus. Pozor na nárazový príjem veľkého množstva vody, prevodnenie zaťažuje životne dôležité orgány. Pite v menších dávkach, ale častejšie, priebežne počas celého dňa.

Rastlinný balónik

Ide o tablety určené na zredukovanie hmotnosti - alternatívu silikónového balónika na zaplnenie žalúdka, zväčšia svoj objem až 50-krát. Internistka Etela Janeková hovorí, že chudnutie pomocou zaplnenia žalúdka je pomocná metóda, ide pri nej o oklamanie vlastného pocitu plnosti. Nedôjde však k zmenšeniu žalúdka, takže po vynechaní tabliet sa pocit hladu opäť vráti.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenšenie žalúdka sa robí aj chirurgicky, napríklad pomocou špeciálnej manžety. Táto metóda sa však využíva v prípade takzvanej morbídnej obezity a musí ju indikovať lekár.

Cena: 19,90 – 49,90 eura

Čo ponúkajú salóny

Rádiofrekvenčný prístroj Tripollar

Táto technológia kombinuje viacero neinvazívnych ošetrení. Pomocou nej sa tukové bunky zahrievajú, metabolizmus sa zrýchľuje a objem tukových buniek zmenšuje. Zvýšená teplota stimuluje vylučovanie tuku z tukových buniek a tuk sa z tela odvádza krvným obehom a lymfatickým systémom.

Cena: 30 – 89 eur

Vacu shape

Ide o cvičenie na bežiacom páse v podtlakovej komore, ktorá siaha po pás. Tento spôsob sľubuje rýchlejšie spaľovanie tukov v problémových partiách, vyformovanie postavy bez jojo efektu, zlepšenie celulitídy a kvality pleti.

SkryťVypnúť reklamu

Cena: 80 – 100 eur

Bodyroll infra

Masáž pomocou špeciálneho stroja v kombinácii s infračerveným žiarením, ktoré prehrieva jednotlivé telesné partie. Pomáha formovať postavu a odstraňovať celulitídu.

Cena: od 10 eur

Parafango

Zoštíhľujúce teplé zábaly z obohateného morského bahna a parafínu pomáhajú úbytku centimetrov a formovaniu postavy. Táto metóda umožňuje lokálnu aplikáciu, takže možno cielene pôsobiť na problémové miesta ako stehná, brucho, ramená a podobne. Ošetrenie má viacero pozitívnych účinkov – reguluje priepustnosť kapilár, zvyšuje tok lymfy a urýchľuje vylučovanie toxínov z tela, má upokojujúce účinky a čistí a revitalizuje pokožku.

Cena: 1,70 – 55 eur

Vibračná plošina

Prostredníctvom jemných mechanických vibrácií dochádza k stimulácii takmer všetkých svalových skupín. O kontraindikáciách sa poraďte s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Lymfodrenáž

Lymfodrenážna masáž pôsobí ako pumpa, vytláča z tkaniva prebytočnú tekutinu a tiež toxické látky, preto je veľmi účinná ako pomocná metóda pri chudnutí, ale aj detoxikácii organizmu. Jej efekt je však len dočasný.

Cena: 10 – 80 eur

Liposukcia

Dermatovenerologička Alexandra Novotná hovorí, že liposukcia nie je určená pre obéznych ľudí. Je to metóda, ktorá slúži len na doformovanie partií, z ktorých sa nedá schudnúť ani pohybom, ani diétou. „Po jej absolvovaní pretrváva v odsatých lokalitách opuch, preto je potrebné vykonať ju dva mesiace pred požadovaným termínom, v ktorom očakávame efekt.“

V súčasnosti máte možnosť absolvovať napríklad aj liposukciu vodným lúčom, ktorá je šetrnejšia, nespôsobuje poškodenie tkaniva, a tým je znížené riziko následných nerovností,“ vysvetľuje lekárka. Cez kanylu sa pomocou prístroja napustí pod tlakom voda do problémových miest. Vysoký tlak nechcený tuk rozpustí a ten sa následne odstráni.

SkryťVypnúť reklamu

Cena: 150 – 1825 eur

Laserová a rádiofrekvenčná liposukcia

Pri chudnutí možno využiť aj laser, Alexandra Novotná upresňuje, že momentálne najúčinnejšou je kombinácia rádiofrekvenčného vlnenia, podtlaku – lymfodrenáže a infračerveného žiarenia, ktoré preniká hlboko do pokožky. „V ponuke salónov a kliník estetickej medicíny môžete nájsť aj laserovú liposukciu. Ide o metódu, pri ktorej sa pod kožu vsunie laserové vlákno a tuk sa spáli. Určená je však pre malé lokality, napríklad podbradok. Keďže je bolestivá, robí sa v lokálnom umŕtvení,“ hovorí lekárka.

Cena: 99 – 3307 eur

Kavitácia - ultrazvuková liposukcia

K najnovším metódam formovania postavy patrí ultrazvuková liposukcia - kavitácia. Ide o neinvazívnu, bezbolestnú procedúru, pri ktorej ultrazvukové vlny narušia membránu tukových buniek. Ich obsah sa uvoľní do medzibunkového priestoru a odtiaľ do lymfatického systému, ktorý ho z tela vyplaví.

SkryťVypnúť reklamu

Etela Janeková upozorňuje, že „kavitácia je pomocná metóda na zabránenie ukladania tuku v partiách, ktoré sú na to náchylné. Pomocná metóda znamená, že sa nemožno celkom spoľahnúť, že vďaka nej schudneme, najmä ak nezmeníme spôsob doterajšieho stravovania a pohybovej aktivity.“ Lekárka zdôrazňuje, že o svoje telo sa treba starať pravidelne od detstva zdravou stravou a fyzickou aktivitou. Miesta ukladania tuku sú často dané geneticky. Koľko sa ho však uloží, závisí od spôsobu života.

Mnohí sa obávajú, či je kavitácia bezpečná. Etela Janeková upresňuje, že „také pomocné metódy chudnutia, ako je kavitácia, sa pre nedostatok skúseností s neskoršími následkami vo väčšie prípadov aplikujú na zdravých ľuďoch. Dostatočne odsledovaná nie je ani odozva podkožného tkaniva na deštrukciu tukových buniek touto metódou. Zrejme oprávnene vyvstáva otázka, či nemôže nastať aktivácia zápalových mechanizmov a následne dochádzať k štrukturálnym zmenám. Lekárka vysvetľuje, že vzhľadom na to, že ide o kozmetickú metódu, odpoveď je v rovine dohadov. „Pokiaľ je človek dospelý, bez chronických ochorení, nie je predpoklad nejakého poškodenia.“

SkryťVypnúť reklamu

Cena jedného zákroku – 35 – 120 eur

(mv)

Pozor na červenú a žltú

Viete, že chuť do jedla môžu povzbudzovať aj niektoré farby? Vyvarujte sa ich

Výskumy potvrdili, že farby zohrávajú v našom živote významnú úlohu. Psychológii farieb sa dokonca venuje samostatná vedná subdisciplína.

Farby oblečenia alebo napríklad zariadenia bytu môžu veľa prezradiť o našom založení či citovom rozpoložení. Na druhej strane majú farby vplyv na naše rozhodovanie a konanie a platí to aj v prípade stravovania.

Vedci prišli na to, že chuť do jedla povzbudzuje kombinácia červenej a žltej farby. Známy fastfoodový reťazec obe tieto farby cielene využíva. Netreba dokazovať, že úspešne, potvrdzuje to počet návštevníkov, ale, bohužiaľ, aj narastajúci výskyt obezity. Ak teda chcete schudnúť, tejto farebnej kombinácii sa napríklad pri zariaďovaní domácnosti radšej vyhýbajte.

SkryťVypnúť reklamu

(mv)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu