Veľký obsah kyselín v ovocí, zelenine alebo napríklad v niektorých nápojoch môže mať neblahý dopad na zdravie a kvalitu vašich zubov. Aj zubní lekári potvrdzujú, že tieto kyseliny môžu spôsobovať eróziu zubnej skloviny. Prvé príznaky pritom bývajú nenápadné, nemusíte si ich ani všimnúť. Aj MUDr. Adela Roubíčková varuje, že „také poškodenie zubov je nebezpečné a predovšetkým nevratné.“ Zubná sklovina, ktorá je vystavená pôsobeniu kyselín totiž mäkne a je oveľa náchylnejšia na mechanické poškodenie.
Nielen kyseliny, ale aj bublinky
Zubná erózia nezávisí od zubného plaku, neovplyvňujú ju teda baktérie, je to strata tvrdých zubných tkanív spôsobená kyselinami, ktoré sú obsiahnuté v ovocí, zelenine, vo víne, v džúsoch alebo rôznych ovocných nápojoch. Rizikom sú aj sýtené nápoje, pre vysoký obsah cukru i kyselín. Okrem toho prítomný oxid uhličitý má tiež podiel na vzniku eróznych zmien na zubnej sklovine.
Aj preto by ste mali tieto nápoje vylúčiť, alebo aspoň výrazne obmedziť aj v pitnom režime detí. Okrem toho môže zubná sklovina erodovať aj v dôsledku častého zvracania, napríklad pri spätnom toku kyslého obsahu žalúdka (gastroezofageálny reflux – GERD) alebo pri niektorých ochoreniach, ako je napríklad porucha príjmu potravy - bulímia.
Pomôže aj jogurt
Že máte poškodenú zubnú sklovinu si spočiatku nemusíte ani všimnúť, dokonca zuby môžu pôsobiť belšie, ak však proces včas nezastavíte, bude pokračovať a dôsledkom môže byť nevratné poškodenie zuboviny. Lekári upozorňujú, že v extrémnych prípadoch úbytku tvrdých zubných tkanív sa zub môže ľahko zlomiť.
Chrup si pred takýmto poškodzovaním môžete chrániť pomerne jednoducho. Ak ste si práve pochutnávali na pokrmoch, ktoré obsahujú zvýšené množstvo kyselín, tesne po jedle by ste si mali vypláchnuť ústa napríklad ústnou vodou s obsahom fluóru, ale pomôže aj pohár mlieka alebo biely jogurt bez obsahu cukru.
Šetrne, ale dôkladne
Zuby si určite nečistite hneď po jedle, odporúča sa počkať aspoň pol hodinu – hodinu, pretože zubná sklovina môže byť v dôsledku pôsobenia kyselín naleptaná, a tak aj náchylnejšia na poškodenie. Kyseliny pomôže neutralizovať aj zvýšená tvorba slín, ktorú môžete podporiť žuvaním žuvačky bez cukru. Ako lepšiu alternatívu lekárka odporúča cmúľanie cukríka bez cukru a pridaných kyselín, ktorý na sklovinu nepôsobí tak abrazívne ako žuvačka.
Vyberajte si radšej mäkšie zubné kefky a vhodné prípravky na ústnu hygienu. Zubná lekárka odporúča zubné pasty a vody s obsahom zlúčenín fluóru, ktorý pomáha chrániť zubnú sklovinu.
Zapojte sa do súťaže
Piati z vás, ktorí správne odpovedia na súťažnú otázku, získajú balíček produktov určených na ústnu hygienu. Pomáhajú chrániť zuby pred agresívnym posobením kyselín obsiahnutých v rôznych potravinách a nápojoch. Súťažnú otázku spolu s prihlasovacím formulárom nájdete tu. Súťaž trvá do 1. júla do 15.00 hod..