Ako zvoliť správnu taktiku boja proti bodavým komárom, dotieravým muchám či nasrdeným osám?
Lietajúci hmyz je v letných mesiacoch aktívnejší ako po zvyšok roka. Počas vrcholiacej sezóny v našej blízkosti hľadá potravu a príležitosti na rozmnožovanie. Kým niektoré druhy sú pre nás iba nepríjemným spoločníkom, iné môžu byť príčinou alergických reakcií či infekcie.
Výrobcovia ponúkajú niekoľko riešení, ktoré nám pomôžu udržať ich pod kontrolou. Ich účinnosť sa však podstatne líši.
Odplašiť alebo zabiť?
Ak si chceme udržať hmyz v dostatočnej vzdialenosti od tela, zväčša nezáleží na tom, či sa rozhodneme vypudiť ho z bezprostrednej blízkosti, alebo zvolíme jeho cielenú likvidáciu. Početnú populáciu to výrazne neovplyvní. Existujú však situácie, keď má jedno z dvojice riešení čosi málo navrch.
Chemické repelenty a elektronické odpudzovače sú efektívne všade tam, kde má hmyz neobmedzenú voľbu pohybu. Účinné sú na otvorených priestranstvách v prírode, na dvore či pri ochrane vstupných otvorov do našich príbytkov. Dávajú hmyzu signál, aby sa vybral cestou menšieho odporu na miesta, ktoré sú preň zaujímavejšie.
Insekticídy, chemické lapače s atraktantom či elektronické zariadenia na likvidáciu hmyzu sú účinné v prostredí atraktívnom pre hmyz, obzvlášť v prípade jeho premnoženia. Ich účinnosť je vysoká v uzavretých priestoroch a v mieste rozmnožovania.
Ak sú navrhnuté tak, aby boli pre hmyz nielen smrtiacou hrozbou, ale aj lákadlom, nemali by byť umiestnené v našej bezprostrednej blízkosti. Priviedli by neželaných hostí priamo k nám.
Elektronika chémiu nenahradí
Chemické prípravky sú osvedčeným nástrojom v boji proti hmyzu a ich zloženie sa počas posledných rokov výrazne nezmenilo. Inovácia je hlavne v spôsobe ich použitia a v odstránení zápachu, ktorý už netreba prekrývať vôňami.
Výrobcovia sa snažia zaujať riadeným dávkovaním v domácnosti, jednoduchšou aplikáciou repelentov na telo a tiež bezpečnými spôsobmi použitia v nepríjemných situáciách, akou je napríklad likvidácia osieho hniezda z bezpečnej vzdialenosti.
Vždy však treba myslieť na to, že insekticídy sú jedy nebezpečné nielen pre vodné živočíchy. Obaly z nich, nespotrebované zvyšky a použité prípravky preto patria na likvidáciu do nebezpečného odpadu.
Elektronika je alternatívou posledných rokov, ktorá presadzuje čisté životné prostredie bez škodlivej chémie. Jej účinnosť sa však výrazne líši a neexistujú jednotné spôsoby testovania a normy, ktoré by odhalili efektívnosť. Kým funkčnosť lapačov hmyzu odhalí už niekoľko minút sledovania ich prevádzky, odpudzovač v zásuvke môže byť iba tichou nefunkčnou atrapou.
Silným protikladom oboch riešení sú opatrenia s najnižším vplyvom na ekosystém, ktoré zamedzia prístupu hmyzu do našich príbytkov. Kvalitné sieťky na oknách sú rovnako účinné ako moskytiéry v krajinách, kde uštipnutie bodavým hmyzom znamená každodenné riziko ochorenia.
Ako čo funguje
+++Chemické repelenty
Fungujú na princípe chemickej odpudivej clony. Po nanesení prípravku na pokožku či prostredie pobytu vytvorí nárazovú bariéru, ktorej sa hmyz inštinktívne vyhýba. Prítomnosť chemickej látky v ovzduší ho pobáda, aby sa vyhol zóne, ktorá je preň menej atraktívna ako jej okolie.
Ako je to s účinnosťou:
Účinok trvá niekoľko hodín a obnoviť ho možno opätovným použitím prípravku. Účinnosť je vysoká na všetky druhy hmyzu a zvyšovaním koncentrácie aktívnej látky ju možno znásobovať.
Repelenty sú cenovo dostupným riešením pre pobyt v prírode a už dávno nie je pravda, že ide o zapáchajúce olejčeky, ktoré nedržia krok so svetom kozmetiky. Nespoliehajte sa však na tie, ktoré namiesto účinných látok používajú výťažky z byliniek. Sú iba slabou náhradou s minimálnym efektom a snažia sa vytiahnuť peniaze z vreciek tých, čo chcú žiť zdravo.
Náš tip:
Čoraz väčšiu popularitu si získavajú spreje, ktorými možno ošetriť priestor pobytu. Nástrek altánku, trávnatého porastu pri pikniku či okolia detského ihriska je rovnako účinný ako aplikácia na pokožku. Pozor však na používanie prípravkov, ktoré obsahujú pre vyšší účinok prídavok insekticídu. Obzvlášť pri grilovačke či na miestach, kde sa hrajú malé deti.
Orientačná cena: od 2,5 eura
+++Elektronický odpudzovač hmyzu
Jednoduché zariadenie, ktoré je zdrojom ultrazvukového vlnenia, má mnoho podôb. Okrem drobných modulov určených pre zasunutie do zásuvky ide najčastejšie o náramky, prívesky na kľúče a spony na opasok napájané batériami. Jednoduchá hračka s minimálnou spotrebou, ktorej schéma sa v rádioamatérskych časopisoch objavuje už desaťročia, sa stala tovarom teleshopov s cenou, ktorá niekoľkonásobne prevyšuje jej skutočnú hodnotu.
Ako je to s účinnosťou:
Účinnosť je zväčša mizerná aj napriek tomu, že predajcovia tvrdia, že vás malý zázrak ochráni pred bodavými samičkami komárov. Tých žije v Európe približne 80 druhov a nie všetky reagujú na ultrazvukové frekvencie rovnako. Výrobcovia upozorňujú na to, že hmyz musí mať k dispozícii únikovú cestu a zariadenie musí byť umiestnené tak, aby pri migrácii nebol smerovaný na človeka, ktorý hľadá ochranu.
Náš tip:
Ak nechcete vyhodiť peniaze za nefunkčnú atrapu, využite predajný kanál s možnosťou vrátenia tovaru vo vopred stanovenej lehote.
Orientačná cena: od 12 eur
+++Chemický insekticíd
Kým chemický repelent hmyz odpudzuje, insekticíd pri kontakte s jeho telom spôsobí okamžité uhynutie. Na trh sa dodávajú vo forme kontaktných sprejov, ktoré sú prostriedkom pre nárazové usmrtenie jednotlivých kusov hmyzu, ktoré uviazli v uzavretom príbytku.
Ako je to s účinnosťou:
Ide o chemickú alternatívu ku klasickej mucholapke, pri ktorej netreba naháňať hmyz po byte.
Keďže každý insekticíd je jed, ktorý pri zvýšenej koncentrácii škodí všetkým organizmom, treba pri používaní dodržiavať inštrukcie na obale. Novinkou sú spreje so zvýšeným objemom dávkovania a niekoľkometrovým dosahom, ktorými možno likvidovať nebezpečné hniezda bodavého hmyzu.
Náš tip:
Niektoré insekticídy možno použiť na nástrek okenných rámov či povrchov, na ktorých sa premnožený hmyz intenzívne zdržiava. Jeho účinok zostáva zachovaný dlhý čas, počas ktorého zlikviduje sadajúci hmyz. Existuje aj vo forme kriedy na mravce či požerových granúl pre muchy.
Orientačná cena: od 2,50 eura
+++Elektrický odparovač
Aby bolo možné insekticídy dávkovať do ovzdušia obytných miestností na hubenie komárov počas celej noci, chemické spoločnosti zaradili do ponuky elektrické odparovače do zásuvky a odparovače do terénu napájané batériami.
Ide o malé výhrevné telesá, do ktorých sa umiestňuje vankúšik s osemhodinovou účinnosťou alebo zásobník s tekutou náplňou, ktorý v odparovači s časovačom vydrží niekoľko týždňov. Malé dávkovače uvoľňujú jed na hmyz do ovzdušia po malých dávkach tak, aby spôsobil jeho uhynutie kedykoľvek sa ocitne v dosahu. Je to, ako by ste každých päť minút nastriekali do miestnosti kontaktný insekticíd.
Ako je to s účinnosťou:
Účinnosť takto dávkovaného insekticídu je vysoká a nie je výnimkou, že ho výrobca skombinuje pre lepší účinok s vhodným repelentom či aromatickou clonou.
Náš tip:
Farmaceutické spoločnosti ponúkajú aj vankúšiky s preparátmi na uľahčenie dýchania, ktoré možno použiť i v takomto odparovači.
Orientačná cena: od 6 eur
+++Lepidlové lapače
Tam, kde nie je používanie jedov vítané, možno využiť lepiace prúžky, pásy a lapače, ktoré sú na prilákanie lietajúceho hmyzu napustené atraktantom. Ten špecifickým zložením vábi hmyz a zaistí aby uviazol na vrstve nevysychajúceho lepidla. Produkty na trhu sa zameriavajú hlavne na muchy a hmyz aktívny cez deň.
Ako je to s účinnosťou:
Účinnosť je spoľahlivá, v boji s komármi vám však nepomôžu.
Náš tip:
Nevzhľadné lepidlové mucholapky, ktoré kedysi viseli zo stropu, sú na ústupe a striedajú ich samolepiace pásy, ktoré sú určené na lepenie na okenné rámy. Lepidlové nástrahy možno jednoducho odstrániť a vymeniť za nové vždy, keď to treba.
Orientačná cena: od 2 eur
+++Elektronický lapač hmyzu
Ultrafialové žiarenie je pre nočný lietajúci hmyz neodolateľným magnetom, a tak ho možno využiť ako elektronické vábidlo v zariadeniach, ktorých cieľom je jeho likvidácia. Využívajú pri tom dvojitú mriežku s vysokým napätím, ktorá sadajúci hmyz okamžite usmrtí. Aby bol pri odchyte hmyzu účinok vyšší, mriežky sú nabité elektrickým poľom, ktoré hmyz z bezprostrednej blízkosti pritiahne.
Lapače majú najčastejšie formu otvorených klietok s výbojkou produkujúcou modrasté svetlo. To vábi komáre, ktoré po dosadnutí pri prechode prúdu zhoria.
Ako je to s účinnosťou:
Výhodou je spoľahlivosť, nevýhodou hlučnosť, ktorá vzniká pri horení praskajúcich tiel hmyzu. Obzvlášť pri usmrcovaní nočných motýľov.
Náš tip:
Aby lapač fungoval správne, je vhodné umiestniť ho niekoľko metrov od miesta, ktoré chceme pred hmyzom chrániť. Ten bude putovať za svetlom.
Orientačná cena: od 7 eur
+++Elektronická mucholapka
Mobilnou alternatívou bez vábenia ultrafialovým žiarením je elektronická mucholapka, ktorá na prvý pohľad pripomína hračkovú tenisovú raketu. Pri likvidácii hmyzu používa rovnaký princíp ako elektronický lapač, no s tým rozdielom, že elektrickou mriežkou treba hmyz zasiahnuť pohybom ruky.
Ako je to s účinnosťou:
V porovnaní s klasickou mucholapkou ide o efektívnejší nástroj, pri ktorom je záruka že pri každom zásahu hmyzu dôjde k jeho usmrteniu.
Náš tip:
Elektronická mucholapka je účinná aj pri večernom zbere komárov zo stropu, ktoré sú pri priblížení mriežky pritiahnutí silou elektrického poľa.
Orientačná cena: od 3,50 eura
+++Neviditeľná žiarovka
Každá žiarovka je okrem viditeľného svetelného spektra aj zdrojom ultrafialového žiarenia, ktoré je pre nočný hmyz navigačným bodom. Preto komáre priťahujú nočné lampy či osvetlenie v altánku rovnako intenzívne ako televízna obrazovka.
Ak pred spaním radi čítate knihy pri otvorenom okne, mali by ste sa poohliadnuť po žiarivkách, ktoré sú vybavené ultrafialovým filmom. Ich svetlo má teplejší tón a je pre nočný hmyz neviditeľné.
Ako je to s účinnosťou:
Investícia do zmeny osvetlenia síce hmyz neodoženie, no nestane sa lákadlom pre jeho cestu do príbytku.
Orientačná cena: od 8 eur
+++Vysávač má doma každý
Trápenia s komármi vás môže zbaviť aj obyčajný vysávač. Bez ohľadu na jeho výkon, spôsob filtrácie či spôsob napájania. Ak na byte pozatvárate okná a pol hodinu pred spánkom rozsvietite v spálni stropné svietidlo, komáre povyliezajú zo svojich denných skrýš a porozliezajú sa po stenách, kde budú striehnuť na zdroj krvi.
Ak ich vysávačom zozbierate a uväzníte v jeho útrobách, môžete si byť istí že sa vyspíte bez nepríjemného piskotu a vyrušovania. Hluk vysávača v nočných hodinách nie je príjemným zážitkom, no ide o riešenie, ktoré nesklame.
Tri tipy pre život bez hmyzu
Upravte okolie bývania tak, aby neposkytoval potravu pre hmyz a vhodné podmienky pre jeho rozmnožovanie. Vysoká vlhká tráva je príbytkom ovadov, nezakrytý kompost láka muchy. Záhradné jazierko a zberné nádrže na dažďovú vodu bez rýb a žiab sú príbytkom lariev komárov.
Vybavte okenné otvory kvalitnými sieťkami s jemným výpletom, ktoré zamedzia preniknutiu aj tých najmenších druhov hmyzu. Myslite na to, že komár sa dokáže prepchať cez otvor 1,5x1,5 milimetra.
Pravidelne použite repelentný prípravok v blízkosti vstupných dverných otvorov budovy, aby ste vytvorili ochranný štít pre vstupujúci hmyz.