
Časy vstavaných nábytkových zostáv sú už prežité. Meniace sa životné a pracovné podmienky, vek a počet členov v domácnosti menia aj požiadavky na zariadenie bytu. Navyše, keď zápasíme s problémom obmedzeného priestoru, musíme si k týmto úlohám vybrať vyhovujúci nábytok.
Mobilné časti interiéru majú výhodu v ich prestaviteľnosti, možnosti skladovania pri občasnom použití a v polyfunkčnosti. Takéto zariadenie je častejšie využiteľné, čo tvorí výrazný ekonomický aspekt pri kúpe. Menšie kusy môžeme rozkladať vedľa seba, na seba, zavesiť na stenu, podľa aktuálnych potrieb.
Najlepším riešením sú otočné kolieska s možnosťou aretácie, zastavenia a zafixovania v určenej polohe. Trh a našťastie aj výrobcovia ich ponúkajú v rozličných konštrukčných riešeniach, povrchových úpravách. Už nemusia pripomínať skladové hospodárstvo, eleganciou súzvučia s materiálom nábytkového objektu. Preexponovane veľké kolesá zas môžu prebrať úlohu dekoratívnosti.
Takto môžeme vybaviť stoly, postele, skrinky, zásuvky, regálové systémy, kontajnery na uskladnenie predmetov, kolieska majú aj niektoré ťažšie sedacie zostavy. Uľahčujú nám pohyb po priestore, operatívne premiestňovanie podľa momentálnych potrieb pri konkrétnej činnosti, v niektorých prípadoch sú kolieska na nábytku nenahraditeľnou potrebou - pracovné stoličky, zásuvkové kontajnery a podobne. Veľa priestoru ušetríme a navyše získame neoceniteľný prístup a prehľad v skrini, ktorú vysunieme kolmo zo steny. Samozrejme, na kolieskach, inak by sme ňou nepohli.
V niektorých prípadoch je praktické, keď je okolieskovaná aj časť domáceho pracoviska - kuchyne, keď sa môžu inak trvale zabudované zariadenia vytiahnuť a urobiť za nimi raz za čas poriadok. Ako sa inak dostanete za kuchynskú linku, pevný drez či sporák?
Napokon, aj zásuvky v profilových lištách s malými kolieskami sa otvárajú ľahšie a bez zadŕhania. Kolieska by sme mali vyberať podľa podkladu, na ktorom sa budú prevažne pohybovať. Na hladkých povrchoch parkiet a dlažieb budú dobre rolovať aj malé kolieska, väčší obvod potrebujeme na mäkší povrch hrubších kobercov.
Takéto kolesá si lepšie poradia aj s nerovnosťami, aké môže predstavovať prechod medzi kobercom a podkladom. Na tvrdé povrchy sú lepšie kolieska z mäkšieho plastového materiálu, tvrdenej gumy, dostatočne musíme brať do úvahy aj zaťaženie koliesok.
Pohyblivým nábytkom môžeme dokonca vytvoriť nové priestory aj počas dňa, keď si navečer urobíme spálňu, pripravíme miesto na odpočinok hosťovi, vyčaríme pracovňu v akejkoľvek často inak využívanej miestnosti, možností variabilného používania aj minimalizovanej domácnosti je neuveriteľne veľa. Najdôležitejšie však je, že takto obutý nábytok máme vždy tam, kde sme my, máme ho vždy poruke. (ľš)
FOTO - Malý byt - veľký priestor (JAGA)