
kocúr na dovolenke a nie doma, treba predsa vykonať štátny prevrat. Napokon, aj Československo sa dobre obsadzuje počas uhorkovej sezóny, najlepšie zo všetkých možných strán.
To, že dovolenku je treba plánovať so všetkou obozretnosťou, potvrdzuje podivný zádrheľ, ktorý nastal v prípade „Cervanová“. Sedem mužov z Nitry čaká na spravodlivý trest už 12 rokov, t.j. odvtedy, ako padol oficiálny komunistický režim a v roku 1990 Najvyšší súd ČSFR zrušil rozsudok na dlhoročné tresty z roku 1982. Len pre poriadok - hoci to vyzerá ako čísla z nejakej zábavnej hry - dostali po 4, 8, 12, 18, 20, 22 a 24 rokov, navrhované boli aj štyri tresty smrti.
Obžalovaní, u ktorých existuje aj predpoklad neviny, sa už nádejali, že konečne bude riadny proces, teda s riadnymi dôkazmi. Opäť však mali pravdu najväčší skeptici.
Do hlavnej sály bratislavského Justičného paláca sa dostavili obžalovaní aj ich obhajcovia. Jeden z obhajcov bol práve na dovolenke. Splnomocnil preto svojho kolegu, ktorý obhajoval ďalšieho z obvinených a veril, že nie sú v konflikte záujmov. Senát však nesúhlasil, a odročil pojednávanie na druhý deň.
Medzitým si nešťastný obžalovaný našiel nového obhajcu To súdu prekážalo a odročil pojednávanie na september. Aby mali všetci zúčastnení pokojné dovolenky? Nie. Súd sa obával, že by mohli byť ohrozené práva obžalovaného, ak bude poškodený obhajcovou nedokonalou znalosťou prípadu.
Dovolenka je vôbec čudesná vec. Nápadne sa jej totiž podobá basa, v ktorej si súčasní kriminálnici môžu na komfort vraj priplatiť. Pokiaľ, samozrejme, už nie sú dávno v pohodlí domova.
V tichu obývačky, v letnom, lenivo plynúcom čase, keď sa vzduch ani nepohne a spať sa nedá ani nadránom, môže milovník hororu dojemne posudzovať scenár, ktorý sa v spomínanej podobe sotva zrodí v hlavách seriózne školených hollywoodskych scenáristov. Sedem mužov znásilní ženu, potom ju zabíja, zviaže, odvlečie z mesta, a potom ju, ďaleko za mestom, na Čiernej vode, utopí. Toľká vynaliezavosť, a dosť mizerný zisk. Kto to len mohol vymyslieť? Dosť ťažká partia aj na sedem scenáristov.
Ani praktický scenár nie je ľahké vymyslieť. Do nemoty zbiť a spiť krehkého syna úradujúceho prezidenta a pohodiť ho pred malú policajnú stanicu na okraji susedného štátu, to teda, milý žiarlivý scenárista, veru nevymyslíš.
Akurát milovník a štamgast, ktorý rád sedí v logickej detektívke, vytuší motív podobnosti autorstva, rukopisu, školy, štýlu, spôsobu a cieľa. A zadrieme, spokojný s možnými pointami. Napríklad takouto: nie je taká dôležitá podoba uhorkovej sezóny, ako jej dĺžka.