BRATISLAVA. Pokiaľ sa chystáte na dovolenku s deťmi a niektoré z nich tesne pred odchodom ochorie, ak sa to dá, odložte cestu.
Detská lekárka Monika Antošová hovorí, že rodič by mal dbať o to, aby na dovolenku bral iba zdravé dieťa.
„Predpoklad, že dieťa pri mori, respektíve v horách vyzdravie, nemusí vždy vyjsť,“ povedala doktorka Antošová.
Zmeny zaťažujú organizmus
Cesta, či už autom, alebo lietadlom, zmena prostredia, zmena stravovania predstavujú zvýšené nároky na chorý organizmus.
Lekárka rodičom radí, aby aj pre zdravé dieťa, napriek tomu, že má zdravotné poistenie, pribalili do batožiny základné lieky, ktoré možno ordinovať aj bez lekárskeho predpisu.
Pokiaľ ide na dovolenku chronicky choré dieťa liečené na cukrovku, alergie, autoimúnne alebo iné chronické ochorenia, rodič by si mal už v predstihu zaobstarať dostatočné množstvo dlhodobo užívaných liekov na celý pobyt.
„Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, aj váš lekár môže mať dovolenku a situácia sa môže skomplikovať,“ radí Antošová.
Do lietadla s nápojom
Ak pocestujete lietadlom, majte najmä pre malé deti pripravený nápoj.
„Prehĺtaním pri pristávaní a vzlietaní týmto predídete nepríjemnému tlaku v detských ušiach,“ hovorí lekárka.
Deťom so sťaženým dýchaním nosom treba ošetriť nosovú sliznicu kvapkami ešte pred odletom Zlepší sa priechodnosť nosohltana a zníži sa tlak na ušné bubienky.
Detská lekárka rodičov upozorňuje, aby na dovolenke neskúšali nové lieky, ak to nie je bezpodmienečne nutné.
Radšej sa dohodnite s lekárom na začatí novej liečby až po dovolenke, samozrejme, ak to zdravotný stav dieťaťa dovolí.
Čo by ste mali vedieť pred vycestovaním
Ministerstvo zahraničných vecí vydalo aj tento rok niekoľko odporučení, s ktorými by sa mali dovolenkári pred odchodom do zahraničia zoznámiť. Dozvedia sa napríklad, kde a kto im pomôže v núdzi a s čím majú v cudzine rátať.
Konzulárna pomoc v Chorvátsku
V Chorvátsku bude už po tretíkrát vysunuté konzulárne pracovisko zastupiteľského úradu Záhreb v priestoroch honorárneho konzulátu v Splite.
Fungovať bude od 1. júla do 31. augusta a pracovníci v ňom budú vystavovať náhradné cestovné doklady, potvrdzovať dokumenty a poskytovať všestrannú konzulárnu pomoc.
Slovenskí policajti v Chorvátsku
Od 4. júla do 28. augusta budú znova na policajnej stanici Makarska v rekreačných oblastiach Podgora, Tučepi, Brela a Baška Voda pôsobiť 2 slovenskí policajti.
Ďalšia dvojica bude pôsobiť na policajnej stanici Crikvenica v rekreačných oblastiach Krk, Novi Vinodolski, Opatija, Cres, Mali Lošinj, Rab, Baška, Malinska a Mošćenička.
Kam stačí len občiansky
S platným občianskym preukazom Slovenskej republiky je možné cestovať do štátov Európskej únie, Chorvátska, Srbska, Macedónska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Švajčiarska, Lichtenštajnska, Islandu a Nórska.
V Dánsku hrozia kontroly
Od júna je potrebné, aby občania počítali s možnými hraničnými kontrolami v Dánsku vrátane mosta spájajúceho Dánsko so Švédskom.
Na menších hraničných priechodoch budú menšie mobilné kontrolné tímy.
Kontrola sa týka aj leteckej dopravy, trajektov a dánskych výsostných vôd.
Hraničné stanice budú obnovené a vybavené technológiami na skenovanie štátnych poznávacích značiek a na identifikáciu kradnutých áut.
Ak prídete o peniaze, využite Western Union
V prípade straty peňazí sa odporúča, aby vám príbuzní poslali peniaze cez službu Western Union.
Vo výnimočných prípadoch môže pri splnení všetkých podmienok pomôcť aj rezort diplomacie.