SME

Nesprávne opaľovanie môže spôsobiť fľaky, vrásky, ale aj rakovinu

Správny opaľovací krém, vitamíny, ale aj čas sú dôležité, aby ste sa na slnku nespálili.

Najnebezpečnejšie obdobie na slnku je od 11. do 15. hodiny.Najnebezpečnejšie obdobie na slnku je od 11. do 15. hodiny. (Zdroj: ILUSTRAČNÁ – TASR)

BRATISLAVA. Vysoké teploty nás často lákajú k vode, na prechádzky či do hôr. Aby sa pekný výlet alebo dovolenka neskončili spálením, je dôležité sa poriadne chrániť.

Najnebezpečnejšie obdobie na slnku je podľa lekárov od 11. do 15. hodiny. Vtedy by sa ľudia nemali vystavovať slnku. A to nielen pre riziko spálenia, ale aj úpalu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Dlhodobé vystavovanie kože vyvoláva chronické reakcie, ktoré sú primárnou príčinou predčasného starnutia kože, ako je tvorba vrások či zdrsnenie povrchu pokožky. Najvážnejším neskorým dôsledkom akútneho, ako aj chronického poškodzovania kože je riziko rakoviny,“ povedala lekárka Žela Fetisovová z dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa nespáliť Aj napriek tomu má slnko na ľudí aj pozitívny vplyv. Lekárka Gabriela Bellová zo súkromného centra Bellamed tvrdí, že slnko dodáva pozitívnu energiu a zlepšuje náladu a psychický stav.

Aký ste typ? Fototyp I: ryšavé alebo biele vlasy, svetlá pokožka, pehy, spálenie vždy, opálenie nikdy, stupeň ochrany UV 50+. Fototyp II: blond so svetlou pokožkou, opálenie mierne, stupeň ochrany: UV 20 - 50+. Fototyp III: vlasy svetlohnedé, matná pokožka, spálenie časté, opálenie mierne, stupeň ochrany UV 20 - 30. Fototyp IV: hnedé vlasy, pokožka matná, spálenie ojedinelé, opálenie intenzívne, stupeň ochrany mierny – UV 12 - 20. Fototyp V: vlasy čierne, pokožka čierna, opálenie intenzívne, stupeň ochrany slabý (UV 5).

„Pôsobí na hormón melatonín, ktorý riadi náš biologický rytmus a ovplyvňuje duševné zdravie. Slnko zlepšuje stav niektorých kožných chorôb.“

SkryťVypnúť reklamu

Na to, aby malo pozitívny vplyv, sa však musíme chrániť. Je dôležité používať krémy s ochranným faktorom podľa fototypu našej pokožky. „Ak sa opaľujete pri vode, treba si uvedomiť, že na nás pôsobia aj lúče, ktoré sa odrážajú od hladiny,“ upozorňuje Fetisovová.

Pomôcť môže aj strava Pomôcť proti spáleniu môžu aj vitamíny. Medzi významnú skupinu patria betakarotény. „Pred sezónou by sa mali užívať mesiac a viac a tiež počas pobytu,“ povedala Danka Švecová z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Najviac ho obsahuje mrkva, marhule, mango, nektarinky, špenát, brokolica, hrach, kapusta, žerucha, ale aj vaječný žĺtok, maslo či losos.

Ak sa vám ochrániť pred slnkom nepodarilo a spálili ste sa, je viac spôsobov, ako to zmierniť. Pri miernom spálení stačia telové mlieka s tanínom, panthenol spray, niekedy aj telové mlieko po opaľovaní.

SkryťVypnúť reklamu

„Babské recepty“, ako je natieranie kyslou smotanou či bielym jogurtom niektorí lekári neodporúčajú. Vo vážnejších prípadoch treba navštíviť lekára.

Bábätkám slnko nepristane

Aj v polotieni potrebujú malé deti krém s ochranným faktorom.

BRATISLAVA. Ak nechcete zvyšovať riziko, že vaše dieťa môže dostať rakovinu, mali by ste byť na slnku obzvlášť opatrní. Do roka by nemali byť deti na slnku vôbec.

„Do troch rokov by mal byť pobyt výrazne obmedzený,“ radí Gabriela Bellová zo súkromného lekárskeho centra Bellamed.

Deti nestačí chrániť krémami s vysokým ochranným faktorom len priamo na slnku, ale aj v polotieni. Od 11. do 15. hodiny je najkritickejší čas na opaľovanie, pri deťoch by sa mal tento interval ešte predĺžiť.

„Detská koža je citlivejšia ako koža dospelých, skôr sa spáli,“ povedala Danka Švecová z dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Koža si podľa nej pamätá, ako bola zaťažovaná v detstve, a preto sa v dospelosti môžu prejavovať následky slnenia z detstva. Napríklad aj vo forme vrások alebo pigmentových škvŕn.

Rady odborníkov

1. Ľudia, ktorí majú pehy, majú zvyčajne aj bledé oči a citlivú kožu na slnečné žiarenie. Mali by používať vyššie ochranné faktory.

Tí, ktorí majú väčšie množstvo pigmentových znamienok, by sa na slnku nemali vôbec pohybovať a ak je to nutné, tak musia používať opaľovacie krémy s vysokým ochranným faktorom. Títo ľudia predstavujú rizikovú skupinu na vývin rakoviny kože, najmä melanómu. Vhodnou ochranou proti slnečnému žiareniu je nosenie odevu, ktorý neprepúšťa slnečné lúče, a tiež slnečného klobúka s veľkou strechou.

Danka Švecová, Dermatovenerologická klinika LFUK a UNB

SkryťVypnúť reklamu

2. Po kúpaní vo vode sa utrite radšej do sucha.

Je to preto, lebo kvapky vody pomáhajú rýchlejšiemu prieniku slnečného žiarenia do pokožky, čím vzniká riziko spálenia pokožky a úpalu. Pri pobyte pri vode, na horách a pri mori je intenzita UV žiarenia vyššia ako v bežných podmienkach vplyvom nadmorskej výšky, zemepisnej šírky, ročného obdobia a odrazu od povrchu – sneh, piesok, voda.

Gabriela Bellová, BELLAMED

3. Ochranný účinok proti nepriaznivým vplyvom slnečného žiarenia na kožu majú aj potraviny.

Ide o také, ktoré obsahujú kombináciu vitamínov C a E. Pomáha tiež extrakt z kôry borovice. Antioxidačne pôsobia polyfenoly, nachádzajú sa v zelenom čaji. V laboratórnych pokusoch preukázali najsilnejší účinok v prevencii UV žiarením podmieneného vzniku rakovinového procesu kože.

SkryťVypnúť reklamu

Žela Fetisovová, Dermatovenerologická klinika UNM a JLFUK v Martine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 028
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 077
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 908
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 892
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu