Počas dovolenky pri mori dostáva zabrať aj naša pleť a vlasy. Tak ako si na slnku natierame pokožku, mali by sa sme starať aj o ne.
Kozmetička Táňa Nitková na suchšiu a zrelú pleť odporúča hydratačné krémy, na normálnu a zmiešanú až mastnú pleť hydratačné fluidy. Túto základnú starostlivosť môžete doplniť hydratačnými sérami alebo maskami, ktoré na dovolenke možno používať namiesto nočného krému.
„Veľmi osviežujúco pôsobia hydratačné spreje, spŕšky či hmly – existujú v malých veľkostiach, takže ich možno mať poruke v lietadle, v aute, v práci či na pláži,“ dopĺňa Nitková.
Letné otázniky Ktoré ošetrenie pleti je vhodné absolvovať pred dovolenkou?
Odporúča sa mezoterapia, ktorá má ochranný vplyv. Pri tejto procedúre sa posilňuje prirodzená obranyschopnosť kože pred UV žiarením. Je píling vhodný pred opaľovaním?
Píling bezprostredne pred slnením nie je vhodný, koža sa tak zbaví prirodzenej ochrannej vrstvy zrohovatených buniek. Poskytuje opálenie pred dovolenkou ochranu?
Zhnednutie kože vytvára prirodzenú ochranu pred spálením, no aj UVA žiarenie, ktoré zhnednutie kože spôsobuje, vyvoláva jej stenčenie aj predčasné starnutie. Alexandra Novotná, dermatovenerologička
Podľa dermatovenerologičky Alexandry Novotnej pri veľmi vysušenej pleti, ktorej už hydratačný krém nepomáha, možno dosiahnuť vynikajúce výsledky injekčnou aplikáciou kyseliny hyaluronovej, minerálov a vitamínov priamo do vrchnej vrstvy pokožky.
Pri mezolifte, ako sa zákrok odborne nazýva, sa využívajú rôzne druhy zmesí pre rozličné problémy a vekové skupiny.
Vlasom doprajte rekonštrukčnú kúru Najlepšie je pred dovolenkou dopriať vlasom rekonštrukčnú kúru v profesionálnom salóne, ktorá vlasy ozdraví a posilní a dodá im aj hydratáciu. Vlasová stylistka Táňa Štujberová odporúča chrániť vlasy pred UVA a UVB slnečným žiarením šatkou alebo klobúkom a hydratovať ich na to určenými prípravkami.
Po návrate z pláže si osprchujte nielen celé telo, ale aj z vlasov vymyte morskú soľ a piesok. Vhodný je olej v spreji, ktorý vlasy ochráni, vyživí, prehydratuje a dodá im vôňu a lesk.
„Mokrý look“ vyčaríte prípravkami na leto väčšinou s názvami ako Beach alebo Ocean Wawes a podobne. Vlasy fénujte čo najmenej, po umytí použite kondicionér, prípadne masku.
Farbiť či nefarbiť? Podľa odborníčky kvalitné profesionálne farby vlasom neuškodia. Na UVA a UVB ochranu sú určené špeciálne prípravky. Určite to nie je farba, ktorá by slnečné lúče a žiarenie odrážala ako štít.
„Po dovolenke odporúčam nájsť si čas na kvalitnú ošetrujúcu masku a ak sú vlasy v poriadku, nie je dôvod ich nefarbiť.
Blondínky a brunetky, ktoré uprednostňujú melír, si môžu dopriať i melír so súčasnou rekonštrukciou vlasu.
Pozor na fľaky i alergie
U niektorých ľudí môže slnko vytvárať na pokožke pigmentové fľaky.
Aby slnko nevytvorilo na tvári neželané pigmentové škvrny, treba sa chrániť.
Najlepšia je fyzikálna ochrana - vhodné oblečenie, šiltovka a vyhýbanie sa pobytu na slnku. Nekryté časti kože si ošetrite krémom s UV ochranou.
„Tí, u ktorých sa vyskytli pigmentové škvrny, potrebujú najvyššiu ochranu, krémy s 50+ faktormi proti UVB aj UVA žiareniu,“ hovorí dermatovenerologička Alexandra Novotná.
Na ochranu pred vznikom pigmentácií odporúča kozmetička Táňa Nitková aj denné používanie antiagingových slnečných produktov s ochranným faktorom minimálne 15.
Chrániť pleť pred slnkom by ste si rozhodne mali v prípade, že vás trápia pigmentácie, rozšírené cievky, ružienka, akné či pigmentové znamienka.
Dovolenkové chvíle dokáže znepríjemniť aj alergia na slnko. Lekárka uvádza, že jej hlavným príznakom je svrbenie až pálenie a tvorba kožných pupencov na ožiarených miestach. Prevenciou je UV ochrana, v liečbe sa podávajú antihistaminiká a kortikoidy.
Nepríjemné sú aj fotoalergické a fototoxické reakcie. Vznikajú v súčinnosti pôsobenia slnečných lúčov a vonkajších alebo vnútorných alergénov, ako sú niektoré potraviny, lieky, uštipnutie hmyzom, kontakt s niektorými trávami, burinami.
Fotoalergickú reakciu môže spôsobiť i parfum, takže vôňu si radšej ponechajte ako luxusného spoločníka na večer.