SME

Zdravie si na splátky kupujú najmä ženy

Väčšina zákrokov na splátky je estetických. Mnohí ľudia na to využívajú letnú dovolenku.

(Zdroj: Ilustračné - TASR/AP)

BRATISLAVA. Aj zdravotné zákroky sa dajú platiť na splátky. Ešte stále však túto možnosť využíva málo ľudí. Prevažujú ženy, ktoré si takouto formou financujú liposukciu, operáciu prsníkov či iné estetické vylepšenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré zariadenie sa s pacientom dohodnú na splátkach priamo, iné mu umožnia splácať zákrok cez finančnú spoločnosť. Medzi ľuďmi, ktorí platia v hotovosti, sú však aj takí, čo si v banke zoberú klasický spotrebiteľský úver. Niektoré ženy si takto financujú operáciu prsníkov, hovoria lekári.

SkryťVypnúť reklamu

Splácajú aj vlasy

Spoločnosť Home Credit ponúka už od roku 2002 spotrebiteľský úver vyslovene určený na zdravotné zákroky a operácie. Ľudia podľa ich skúseností podstupujú na splátky najmä zákroky estetickej chirurgie, najviac liposukciu.

K častým zákrokom patria aj operácie očných viečok, ušných lalokov, nosa, facelifting, úprava prsníkov. Úver je obľúbený aj u stomatológov alebo ním klienti financujú drahšie a zložitejšie kadernícke služby, ako je predlžovanie, transplantácia alebo zahusťovanie vlasov.

Využíva sa aj pri úhrade dlhodobých antikoncepčných systémov a financovaní operácií, najmä odstraňujúcich očné chyby.

Na úver sa kupujú aj zdravotné pomôcky či liečebné pobyty. Ľudia si takto v poslednom čase financujú rôzne masážne prístroje.

SkryťVypnúť reklamu

Kríza veľa neubrala

Medzi dlžníkmi pre zdravie prevažujú ženy. No už to nie je ich stopercentná výsada. „V roku 2010 sme v 75 percentách prípadov požičali financie na zdravotnú starostlivosť ženám. Podiel mužov sa pomaly zvyšuje. Dnes tvoria štvrtinu všetkých zákazníkov,“ hovorí Miloš Drančák z Home Credit.

Firma nepozoruje, že by si ľudia požičiavali počas krízy menej. Iné skúsenosti však má spoločnosť Quatro, ktorá tiež poskytuje úvery na zdravotné výkony.

„Od roku 2008 sme zaznamenali mierny pokles záujmu. Môže to byť spojené s nástupom hospodárskej krízy,“ povedala Karin Súlety, riaditeľka marketingu Consumer Finance Holding, kam Quatro patrí.

Aj cez túto spoločnosť si zdravie na splátky financujú hlavne ženy – tvoria 60 percent klientov.

SkryťVypnúť reklamu

Na jar a pred Vianocami

Cez Quatro ľudia splácajú najmä plastické operácie a očné laserové operácie. Zákazníci si takto môžu prefinancovať zdravotný zákrok od 100 do 2000 eur, pri doložení príjmu manžela či manželky až do výšky 3000 eur (Home Credit požičiava od 100 do 1500 eur, viac na základe individuálnej dohody a schvaľovacieho procesu).

„Momentálne v tejto oblasti spolupracujeme so súkromnými klinikami, respektíve inými súkromnými poskytovateľmi. Zo strany nemocníc sme doposiaľ záujem o spoluprácu s našou spoločnosťou nezaznamenali,“ povedala Súlety.

Obe spoločnosti uzatvárajú najviac zmlúv na financovanie zdravotných zákrokov v jarnom a predvianočnom období. Pacienti si splátky vybavia priamo v zdravotníckom zariadení.

Presné počty nehovoria, nie sú vysoké

Finančné spoločnosti konkrétne počty úverov nezverejňujú. Podľa nášho mini〜prieskumu u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti to však vyzerá, že zdravie na splátky si kupuje málo ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad Ústav lekárskej kozmetiky v Bratislave spolupracuje so spoločnosťou Quatro.

Hovoria, že zákrokov na splátky robia minimum. „Možno desať ľudí ročne. Ide o ženy a najčastejším výkonom je zmenšenie alebo modelácia prsníkov,“ povedal Dušan Guba, primár oddelenia plastickej chirurgie.

Aj na nitrianskej klinike Avelane využívajú platbu na splátky ženy, no je ich len zopár. „Ide prevažne o operácie prsníkov, zväčšovanie implantátmi a vlastným tukom, modeláciu a zmenšenie prsníkov,“ upresnil primár Daniel Mládek. Klinika Avelane spolupracuje so spoločnosťou Home Credit.

Splátky umožňujú pri náročných estetických zákrokoch aj v Prvej nitrianskej jednodňovej chirurgii. Nejdú však cez žiadnu finančnú spoločnosť, dohodnú sa priamo s klientom.

SkryťVypnúť reklamu

„Takýchto klientov máme asi 15 percent. Prakticky všetko sú ženy. Väčšinou je splátkový kalendár dohodnutý na dve až štyri splátky,“ povedal nám chirurg a konateľ spoločnosti Jozef Maďar.

Cez prázdniny chodia na plastiku hlavne pedagogickí pracovníci

Leto na plastickej chirurgii obsadili pedagógovia a umelci. Liposukciu teraz lekári neodporúčajú.

Oddelenie plastickej chirurgie v bratislavskom Ústave lekárskej kozmetiky je prvé dva–tri júlové týždne už roky obsadené takmer samými pedagogickými pracovníkmi či ľuďmi z umeleckej sféry.

„Termín majú zahovorený často i niekoľko mesiacov, aby boli do začiatku nového školského roka fit. Druhou typickou skupinou sú operácie ušníc u detí,“ povedal primár Dušan Guba z Ústavu lekárskej kozmetiky.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má však niekto záujem o liposukciu, leto nie je práve najvhodnejší čas. Zhodli sa na tom všetci oslovení lekári.

„V lete sa snažíme vyhýbať operáciám, po ktorých je potrebné nosenie kompresívneho oblečenia – napríklad po liposukcii či operácii kŕčových žíl laserom,“ hovorí Guba.

„Pokiaľ sa rana správne po operácii ošetruje a preväzuje, nie je rozdiel v hojení v letných a zimných mesiacoch. Ako určitý dyskomfort považujem nosenie kompresnej bielizne po operáciách v letnom období. Preto pacientov, ktorí chcú liposukciu, radšej od operácie v lete odhovoríme,“ konštatoval aj primár Daniel Mládek z kliniky Avelane.

V Prvej nitrianskej jednodňovej chirurgii majú v lete výrazný pokles estetických operácií. „Je to z dôvodu dovolenkového obdobia a potom aj z dôvodu určitého nepohodlia v pooperačnom období,“ povedal primár Jozef Maďar.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 073
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 068
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 827
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 104
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 612
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu