SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Tretie zuby? Na staré kolená drahá komplikácia

Rozlúčte sa s myšlienkou, že hygienické resty z mladosti na staré kolená zachránia štátne zuby. Poisťovňa nepreplatí všetko.

(Zdroj: Ilustračné foto: sxc.hu)

Dosluhujú vám vlastné zuby? V takom prípade neostáva iné ako si dať zhotoviť vhodnú protézu. Čím viac vlastných zubov si do vyššieho veku uchránite, tým lepšie. Zohrávajú totiž dôležitú úlohu aj pri osadzovaní a upevňovaní prípadných zubných náhrad.

Staroba vždy nemusí znamenať, že vám v ústach nezostane jediný vlastný zub. Áno, kvalitu chrupu ovplyvňujú aj genetické faktory. Ale aj životospráva a správna dentálna hygiena. Znamená to, že zloženie stravy, spôsob, akým si zuby čistíte, či pravidelné kontroly u zubára napomôžu, že chrup dlho vydrží v relatívne dobrom stave.

„To isté platí aj u mladých ľudí,“ hovorí zubná lekárka Edita Polívková. Nielen seniori totiž pri zanedbávaní týchto zásad zbytočne prídu o zuby a na rad prichádzajú zubné náhrady.

Rozhoduje aj funkčnosť

Zubné náhrady môžu byť fixné a snímateľné. Fixné sú korunky a mostíky, ktorými sa chýbajúce zuby nahradia na vlastných zuboch. Snímateľné zubné náhrady môžu byť jednak čiastočne snímateľné – vtedy je v ústach niekoľko vlastných zubov, a tiež celkovo snímateľné. Tie sa využívajú, ak má pacient bezzubú čeľusť.

Výber záleží od individuálnej situácie v ústnej dutine pacienta. Ak už pacient potrebuje zubné náhrady, treba s lekárom siahnuť po takých, ktoré budú poskytovať nielen estetický, ale aj funkčný komfort.

Poistka nie je všemocná

Ak aj máte zubného lekára, ktorý spolupracuje s poisťovňou, nie všetko pôjde z poistky. V niektorých prípadoch budete musieť doplácať. A to aj sumy rádovo v stovkách eur.

Zoznam výkonov, ktoré sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia, určuje opatrenie ministerstva zdravotníctva, ktorým sa vydáva Zoznam zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia.

Povinnosťou lekára je informovať pacienta o spôsobe a výške úhrady za zhotovenú zubnú náhradu. Musí pacientovi povedať o tom, čo je plne hradené zo zdravotného poistenia, čo je čiastočne hradené so spoluúčasťou a čo nie je hradené zo zdravotného poistenia.

Platí pri tom, že lekár môže požadovať od poistenca platbu za poskytnutú zdravotnú starostlivosť iba za tie výkony, ktoré nie sú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Cenník výkonov musí byť vyvesený na viditeľnom mieste. Sumy na ňom sa môžu ordinácia od ordinácie líšiť v závislosti od použitých materiálov a tiež od ekonomickej kalkulácie konkrétnej zubnej ambulancie.

Čo preplatí poisťovňa
 • Celkové a čiastočné snímacie zubné náhrady sú plne hradené v štandardnom vyhotovení na základe verejného zdravotného poistenia. Za nadštandard sa obvykle dopláca od 80 eur, ale môžu to byť aj stovky eur.
 • Fixné náhrady (zubné mostíky a korunky na jednotlivé zuby) sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia so spoluúčasťou poistenca, napríklad estetická korunka na šesť predných zubov zo štandardného materiálu. Úhrady pacienta sa pohybujú obvykle od 140 eur.
 • Implantáty sa na základe verejného zdravotného poistenia neuhrádzajú, hradí si ich poistenec sám. Ceny sa pohybujú zhruba od 600 do 1200 eur.
 • Úžitková lehota snímateľných zubných náhrad je tri roky a individuálne zhotovovaných fixných náhrad minimálne päť rokov.
 • Pokiaľ je zubná náhrada funkčná a vyhovuje aj esteticky, nevzniká automaticky nárok na zhotovenie novej náhrady.
 • Na základe zdravotného poistenia sa uhrádza aj oprava snímacej náhrady a to raz za rok.
Ak vám protéza nesedí, nejde iba o estetiku, ale i zdravie

Mnohí seniori, ktorí majú umelé zubné náhrady, sa sťažujú, že museli obmedziť jedálny lístok, prípadne im protéza nesedí či spôsobuje iné ťažkosti.

Niektoré potraviny ľudia s protézou ťažšie rozhryzú, respektíve nevedia, ako správne so zubnou náhradou jesť. Zubná lekárka Edita Polívková potvrdzuje, že určité obmedzenia v stravovaní so zubnou protézou existujú, avšak podmienkou je, aby náhrada bola zhotovená správne, s ohľadom na anatomické pomery v ústach konkrétneho pacienta.

Lekár pri odovzdávaní náhrady musí pacienta poučiť, ako má správne jesť. Vhodné je napríklad, aby si potravu delil na menšie kúsky, hrýzť by mal na oboch stranách a podobne.

Prečo nesedí?

Ak zubná náhrada nesedí, môže pacientovi spôsobovať rôzne ťažkosti. Môže sa stať napríklad spoločenským hendikepom, pretože s takou protézou sa zle rozpráva. Takýto hendikep však môže privodiť aj psychické ochorenie. Stomatologička Miroslava Tóthová upozorňuje na nebezpečenstvo vzniku zápalov. Problémom môže byť aj prijímanie potravy a následne aj ochorenia tráviaceho traktu.

Čo býva príčinou, že zubné náhrady dobre nesedia a nepriliehajú k sliznici? Môže to byť napríklad pre ich nesprávne zhotovenie. „Chyba môže byť v odtlačku, nedodržaní výrobnej technológie alebo aj v tom, že pacient nemá dostatočné anatomické podmienky v ústnej dutine. Tu sa dá pomôcť operačne a tieto podmienky dodatočne vytvoriť,“ vysvetľuje Tóthová.

To, že protéza neprilieha, môže mať na svedomí napríklad aj radikálne schudnutie pacienta. Časom sa u každého menia aj kostné výbežky, takže jedna zubná náhrada nebude rovnako držať dvadsať rokov.

K zubárovi aj bez zubov

Dôsledkom pohyblivosti náhrady a jej nedostatočnej priľnavosti môže byť vznik bolestivých otlačkov, raniek a následne aj zápaly sliznice. Takýto stav môžu pomôcť zlepšiť fixačné krémy.

Náhrady však musia byť vyhotovené správne. Ak sú nevyhovujúce, pacient má nárok na nové snímateľné náhrady po troch rokoch a na fixné po štyroch rokoch. Stav však musí posúdiť ošetrujúci lekár.

Polívková zdôrazňuje význam preventívnych prehliadok aj u seniorov, ktorí ich často zanedbávajú. Myslia si, že s náhradami netreba k zubárovi chodiť tak často a pravidelne ako s vlastnými zubami. „Nie je to však pravda, pacienti so zubnými náhradami by mali chodiť na preventívne prehliadky ako ostatní pacienti,“ hovorí lekárka. Kontrolujú sa nielen vlastné zuby, ale aj ďasná, stav zubných náhrad, najmä či sú dostatočne funkčné.

Aby dlho vydržali

Životnosť umelej zubnej náhrady je individuálna a závisí od toho, ako sa pacient o ňu stará a ako šetrne s ňou zaobchádza. Čistota protéz vplýva na zdravie ústnej dutiny a na celkový zdravotný stav človeka.

Lekári konštatujú, že úroveň znalostí o hygiene a čistení zubných náhrad je u seniorov veľmi nízka. Väčšinou používajú iba zubné kefky a pasty. Zabúdajú, že okrem mechanického čistenia treba použiť aj prostriedky. Tie zničia baktérie, ktoré ostávajú na protézach. Dôsledkom zlej hygieny sú časté zápaly sliznice, u pacientov so zvyškovým chrupom najmä okolo pilierových zubov.

Dôkladné čistenie je základ

Na trhu je množstvo prípravkov a prostriedkov, pomocou ktorých si zubné náhrady môžete dôkladne vyčistiť a udržiavať v dobrom stave. Náhrada by mala byť čistá, bez zvyškov potravy a bez prítomnosti baktérií a plesní. Dôležité je mechanické čistenie vodou a následne používaním čistiacich tabliet, ktoré zaručia účinok pomocou aktívneho kyslíka a enzýmov a zničením baktérií.

Napríklad seniori čistiace tablety často nepoužívajú správne. Najprv vložia zubnú náhradu do pohára s vodou a potom doň vhodia čistiacu tabletu. Nie je to správny postup, tabletu treba umiestniť pod zubnú náhradu, aby šumivý efekt zvýšil čistiaci účinok.

(mv)
Ako správne čistiť zubné protézy
 1. Na dno pohára vložte čistiacu tabletu.
 2. Na tabletu položte zubnú náhradu.
 3. Nalejte do pohára teplú vodu.
 4. Nechajte pôsobiť minimálne 10 až 15 minút, tableta sa počas čistiaceho procesu postupne rozpúšťa.
 5. Zubnú protézu môžete v roztoku prípadne ponechať aj celú noc.
 6. Predtým, ako si protézu nasadíte, ju dôkladne opláchnite prúdom tečúcej vody.

POZOR!

Zubné náhrady nesmú prísť do styku s kyselinami, koncentrovaným alkoholom, príliš horúcou vodou, sálavým teplom (kúrenie, kachle). Nečistite ich abrazívnymi pastami a práškami, môžete tak poškodiť živicu, z ktorej je zubná náhrada zhotovená.

Zlá hygiena v ústach zvyšuje riziko iných ochorení

Stav ústnej dutiny ovplyvňuje celkové zdravie. Trpieť môže aj srdce či pľúca. Aj za alergiou sa často skrývajú baktérie.

Aj keď ľuďom s pribúdajúcim vekom obvykle vlastných zubov ubúda, neznamená to, že zdravie ich ústnej dutiny je menej ohrozené. „Pacientov vo vyššom veku najčastejšie trápi zubný kaz, najmä takzvaný geriatrický kaz, ochorenia krčkov, medzizubných priestorov, kde je ustúpené ďasno. U mnohých je aj zhoršená hygiena, napríklad v dôsledku horšej manuálnej zručnosti alebo zhoršeného zraku, takže sú menej schopní kontrolovať čistotu svojho chrupu,“ hovorí zubná lekárka Miroslava Tóthová.

Keď sa časom zhorší zrak, ľudia sú aj menej schopní kontrolovať čistotu svojho chrupu. Častým problémom sú podľa lekárky parodontopatie, najmä zápaly ďasien, veľa povlaku a kameňa, ak pacienti nechodia na dentálnu hygienu. Na takomto nedostatočne udržiavanom chrupe sa drží povlak a množstvo baktérií. Zápal sa tak zhoršuje, až dochádza k úbytku vápnika z kosti a vykývaniu zubov. Častým prejavom je sucho v ústach ako dôsledok užívania liekov.

Dôsledkom nedostatočnej ústnej hygieny sú aj množiace sa baktérie v ústach. Môžu sa dostať do krvného obehu a zvyšovať tak riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ochorení pľúc alebo cukrovky. Odborníci varujú, že u pacientov s rozvinutou formou parodontitídy je až štvornásobne vyššie riziko srdcového infarktu ako u zdravých ľudí.

Zápal, respektíve baktérie, ktoré ho vyvolávajú, môžu spôsobovať zvýšenie zápalových faktorov v krvi. Nepríjemným problémom je napríklad zápach z úst, ale aj zhoršené prijímanie potravy či nekvalitné spracovanie potravy v ústach.

U niekoho nosenie zubnej protézy môže spôsobiť sčervenanie ďasien. Môže ísť o alergickú reakciu, ale podľa odborníkov býva zriedkavá, preto pacientov štandardne na alergologické testy neposielajú. Na živicovú náhradu sa často usadí množstvo baktérií, ktoré tiež môžu byť príčinou nežiaducej reakcie. Preto protézu dôkladne vyčistite čistiacimi tabletami, prípadne môžete zubného lekára požiadať o vyčistenie v ultrazvukovej čističke. Príčinou problémov však môže byť aj to, že protéza nie je technologicky dobre spracovaná, čo môže viesť k dráždeniu slizníc.

(mv)
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 277
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 702
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 001
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 277
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 659
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 279
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 553
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 504
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 223
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 223
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Občania boli veľmi zodpovední, hodnotí Naď. Spokojný je aj Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Prevrat na STU

Na Slovenskej technickej univerzite sa pokúsia odvolať rektora.

Tomáš Prokopčák.
Zdravotníci v nemocnici v Kyjove.