SME

Ak vás uštipol komár, nezabudnite na dezinfekciu

Teplé letné mesiace sú obdobím, keď nás vo zvýšenej miere obťažuje rozličný hmyz, v niektorých lokalitách najmä nepríjemné komáre.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Dokážu vraj lietať až štyri hodiny bez prestávky, rýchlosťou 1 – 2 km/h. Krv nám ľuďom ako aj iným teplokrvným živočíchom pijú iba samičky. Komáre žijú na zemi už 170 miliónov rokov a zrejme sa ich tak skoro nezbavíme. Vhodné je vedieť, ako sa chrániť, respektíve, ako ošetriť miesto na tele, kde vás poštípali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komáre útočia najmä ráno a podvečer, vtedy je pre ne optimálna vlhkosť vzduchu a teplota. Viac otravujú aj vtedy, ak sa počas dňa ochladí alebo krátko pred dažďom.

Zvykne sa hovoriť, že komáre viac priťahujú ľudia so sladkou krvou. Je to mýtus, o tom, či na vás komáre budú sadať viac ako na iných, rozhoduje oxid uhličitý, ktorý vydychujeme, ako aj intenzita a pach potu.

SkryťVypnúť reklamu

Krv nám pijú samičky

Uštipnutie komárom nemusí byť závažné, pokiaľ komár neprenáša niektoré nebezpečné parazity. Týka sa to však skôr iných zemepisných šírok, aj keď hranice sa vďaka globálnemu otepľovaniu posúvajú. Komáre, presnejšie samičky komára, lebo tie sa živia krvou teplokrvných živočíchov a teda aj človeka, môžu byť nosičmi parazitov alebo mikroorganizmov, ktoré sa do ich tela dostali s krvou nakazeného človeka. Môžu tak spôsobovať závažné ochorenia. Obvykle je to malária, žltá zimnica a niektoré druhy encefalitídy.

Alergické reakcie vyvoláva skôr uštipnutie osou, včelou či sršňom, v prípade komára je reakciou najmä začervenanie, nepríjemné svrbenie a opuch v mieste uštipnutia. Ak vás poštípe komár, najprv vypustí do miesta vpichu sliny. Tie obsahujú látky, ktoré bránia zrážaniu krvi, až potom samička začne sať.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa alergológov sú dôsledkom uštipnutia komárom lokálne reakcie, ktoré sú veľmi nepríjemné, ale len zriedkavo nebezpečné. Začervenanie a svrbenie obvykle po niekoľkých hodinách ustúpia.

Štípance čo najskôr ošetrite

Miesto uštipnutia komárom je najlepšie najprv vydezinfikovať, aby ste zabránili prípadnej infekcii, ktorá môže vzniknúť pri rozškriabaní podráždeného miesta. Dôležité je to najmä u detí. Na uštipnutie hmyzom sú zvlášť citlivé a ťažko im zabránite, aby si svrbiace miesto neškriabali. Následne je vhodné miesto vpichu potrieť protialergickým fenistilovým gélom. Má chladivý účinok a obsahuje účinnú látku – antihistaminikum, s lokálnym pôsobením.

„Deťom, ktoré sa v prírode pohybujú nie vždy s čistými rukami, hrozí pri rozškriabaní koprivkových pupencov zanesenie druhotnej infekcie. Ak k tomu pridáme nižší hygienický štandard (dovolenka v stane, na chalupe), teplo a vlhko, ktoré v lete býva, vznikajú ideálne podmienky na šírenie bakteriálnej infekcie. Vyvolávajú ju najčastejšie patogénne streptokoky a stafylokoky. Bakteriálna infekcia sa potom prejaví mokvavými, chrastavými a pomerne rozsiahlymi svrbivými prejavmi, ktorým hovoríme sladké chrasty a ich rozsah neraz presahuje pôvodné miesta po poštípaní hmyzom," hovorí MUDr. Katarína Poláková PhD. z Onkologického ústavu Svätej Alžbety v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Lekárka dodáva, že "hrozí aj zanesenie vírusovej infekcie v podobe mäkkých infekčných bradavíc (tzv. vírusových molusiek), či u detí s oslabenou imunitou aj infekcia herpetickým vírusom. Menej častá je infekcia kvasinkovými hubami. Všetky tieto komplikácie sú zbytočné, ak zabránime škriabaniu a poskytneme adekvátnu prvú pomoc po poštípaní hmyzom - ošetrenie lokálnym antihistaminikom. Ak im včas nezabránime, vyžadujú odbornú lekársku starostlivosť.“ Ak opuch alebo začervenanie dlhší čas pretrvávajú, rozhodne navštívte lekára.

Ako predchádzať

V rámci prevencie nejestvuje žiadne očkovanie proti uštipnutiu komármi, môžete mu predchádzať napríklad vhodným oblečením – dlhé rukávy, dlhé nohavice, optimálne sú svetlé, pre komáre menej atraktívne farby, ako aj používanie repelentov. Vyhýbajte sa aj používaniu parfumov, ak sa nadmieru potíte, nezabudnite na antiperspiranty.

Bábätká treba v prípade, že s nimi idete do prírody alebo na kúpalisko, chrániť sieťkami proti hmyzu, pre takéto malé deti nie sú určené žiadne repelentné prípravky. Ak už predsa len k uštipnutiu dôjde, nezabudnite v prvom rade na dezinfekciu miesta poštípania. U detí použite šetrnejšie prípravky. V nevyhnutnom prípade môžete použiť na ošetrenie poštípaného miesta aj gél, avšak v oveľa menšom množstve ako u dospelých.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Prioritou vzdelávania na Slovensku má byť talent
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Priesady ako zo škatuľky
  4. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  5. Každý piaty zomrie
  6. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  7. Vydrica rozšíri gastromapu Bratislavy o zaujímavé koncepty
  8. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba
  1. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  2. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  3. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  4. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  5. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Spúšťa sa online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 11 974
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 10 890
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 765
  4. Každý piaty zomrie 7 976
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 720
  6. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 3 619
  7. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 590
  8. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 495
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu