SME
Štvrtok, 23. marec, 2023 | Meniny má Adrián

Bolesť trápi mnohých, ženy trpia viac a častejšie

Bolesť dokáže byť nepríjemným, niekedy veľmi neodbytným spoločníkom. Na jednej strane má svoj význam, napríklad signalizuje ochorenie, a tak nás chráni pred poškodením a nebezpečenstvom. Na druhej strane však môže byť aj samostatnou chorobnou jednotkou.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Podľa odborníkov vraj ženy bolesť vnímajú emocionálnejšie, a tým aj intenzívnejšie, a to aj na viacerých častiach tela ako muži. Ženy aj častejšie trpia chronickou bolesťou ako muži. Častejšie ich trápia bolesti v oblasti brucha, ale aj zubov, obličiek, žlčníka či bolesti pri zápale močového mechúra. Lekári to vysvetľujú väčším kolísaním hormonálnej hladiny v závislosti na menštruačnom cykle. Okrem toho ženy trápi aj viac chronických ochorení, môže ísť napríklad o nediagnostikovanú endometriózu, ktorá dokáže celé roky spôsobovať bolesti, takisto je to veľká skupina chronických bolestí hlavy, menštruačné bolesti či bolesti v dôsledku degeneratívnych ochorení kĺbov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Bolesť má dve zložky – spoznávaciu a emocionálnu. Estrogény ovplyvňujú najmä emocionálnu zložku. Hladina estrogénov preto pôsobí ako modulátor emocionálneho prežívania. Preto bolestivý podnet v rôznych obdobiach menštruačného cyklu môže byť vnímaný rozdielne,“ vysvetľuje MUDr. Andrej Švec, PhD., ortopéd z 1. Ortopedicko-traumatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava – Ružinov.

Sú rôzne

Bolesť môže byť akútna a chronická, tá prvá je varovným signálom a príznakom ochorenia. Trvá krátko a často sprevádza poškodenie tkaniva pri úraze, alebo sa dostaví pri pôrode či chirurgickom zákroku. Chronická bolesť je však už choroba sama osebe a môže pretrvávať aj roky, napriek tomu, že pôvodná príčina dávno pominula. Príkladom je pásový opar alebo fantómová bolesť. Chronická bolesť má významný dopad aj na psychiku človeka, nezriedka ju sprevádzajú depresie.

SkryťVypnúť reklamu

Pociťovanie bolesti pritom nie je priamo úmerné poškodeniu organizmu. V prípade chronickej bolesti nemusí byť príčina jasná, neplatí, že na jednom konci je podráždenie a výsledkom je priamo úmerná bolesť. Aj pri tom istom náleze môžu rôzni pacienti pociťovať rôznu intenzitu bolesti. Algeziologička MUDr. Eva Salamonová vysvetľuje, že „podnet vzniká na periférii, potom prechádza cestou periférneho nervového tkaniva, ďalej cez miechu, do centrálnej nervovej sústavy, pričom tento podnet je stále modulovaný, mení sa, buď je zosilňovaný alebo zoslabovaný.“

To, ako prežívame bolesť závisí od viacerých faktorov, bolesť nie je len fyziologický podnet, ale významnú rolu zohráva aj genetická výbava, výsledný pocit bolesti je podľa lekárky aj výsledkom spracovania v mozgu, výsledkom predošlých skúseností, výchovy, ale napríklad aj toho, ako sa k bolesti stavia spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Bolesti je viacero druhov, v závislosti od toho treba zvoliť aj liečbu. Neuropatické alebo neurogénne bolesti, ktoré vznikajú z poškodenia vodičov, to znamená buď nervových vlákien (periférna neurogénna bolesť) alebo už poškodenia centrálnej nervovej sústavy (miecha, mozog) sa aj najťažšie liečia.

Čo nás bolí najčastejšie

Prieskumy hovoria, že priemerný Slovák trpí bolesťami pohybového aparátu až 76-krát za rok a viac ako štvrtina z nás raz do týždňa bolesťami svalov a kĺbov. Aspoň raz za rok 78 % z nás trpí bolesťami chrbta, bolesťami chrbtice 62 % a kolená bolia asi polovicu. Najčastejšie nás bolí chrbát, chrbtica, ramená, lakte, svaly alebo kĺby. Z tých, ktorí majú snahu aktívne bojovať proti bolesti a nespoliehať sa na jej samovoľné odznenie, až 49 % sa spolieha na samoliečbu.

Títo ľudia často siahajú po rôznych voľne predajných liekoch, ktoré bolesť tlmia a majú analgetické účinky. Účinnou látkou môže byť paracetamol, salicyláty, morfium, tramadol a iné. Okrem toho sú voľne dostupné aj lieky, ktoré majú nielen analgetické, ale aj antipyretické účinky. Znamená to, že tlmia aj iné prejavy - napríklad zvýšenú teplotu alebo zápal.

Ide o lieky s obsahom účinnej látky, ako je napríklad kyselina acetylsalicylová, ibuprofen alebo prípravky s obsahom nesteroidného antireumatika - účinnej látky diklofenak. Niektoré liečivá môžu byť okrem tabletovej formy napríklad aj v podobe masti či gélu, takže lokálna aplikácia zabezpečuje, že pôsobia priamo v mieste bolesti. Vhodné sú napríklad pri natiahnutých šľachách, vyvrtnutých kĺboch či bolestiach svalov, krku, chrbta a chrbtice.

V prípade pretrvávajúcej bolesti určite navštívte lekára, liečbe chronickej bolesti sa venujú algeziológovia. Aj v prípade používania voľnopredajných liekov proti bolesti by mali byť obozretné tehotné a dojčiace ženy, takisto pokiaľ ide o podávanie liekov proti bolesti deťom, treba sa vždy poradiť s lekárom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
  2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
  3. Koho prepustiť a komu zvýšiť mzdu? Také otázky budú riešiť firmy
  4. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  5. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
  6. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
  7. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
  8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
  1. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
  2. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
  3. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
  4. Aké sú národnosti podnikateľov s virtuálnou adresou v Košiciach?
  5. Rozdielový impulz: Fix hypotéky 1,49 % na tri roky
  6. Východ mieša karty v súboji pamiatok, hlasuje sa online
  7. Obnovené historické skvosty už bojujú o priazeň verejnosti
  8. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
  1. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 13 039
  2. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zmrazená cena potravín 10 544
  3. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 182
  4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 8 842
  5. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 7 819
  6. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 508
  7. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 911
  8. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 1 661
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu