Bratislava 11. júla (TASR) - Ženy, ktoré užívajú hormonálnu substitučnú liečbu (HSL) v menopauze, sa podľa profesora Miroslava Borovského z gynekologickej a pôrodníckej kliniky v Bratislave nemusia ničoho obávať.
Substitučná liečba je podľa Borovského v Európe odlišná od liečby v Spojených štátoch amerických. V USA sa HSL používa viac ako prostriedok proti starnutiu alebo dokonca druh kozmetiky. Borovský tak reagoval na zverejnenie časti americkej štúdie skúmajúcej účinky kombinovanej liečby estrogénom a progestínom, podľa ktorej sa zvýšil počet ochorení koronárnych tepien, náhlych cievnych mozgových príhod a rakoviny prsníka.
Lekári v Európe venujú každej pacientke náležitú pozornosť. Pre každú sa snažia "ušiť na mieru vhodnú liečbu". Substitučnú liečbu podľa Borovského dostane len žena, u ktorej sú vylúčené riziká. Predchádzajú jej povinné vyšetrenia užívateliek pred a počas liečby. Pri správnej a zodpovednej indikácii niet dôvodu obávať sa zvýšenia rizík spojených s užívaním diskutovanej kombinácie estrogénu a progestínu.
Procesom starnutia u žien dochádza k postupnému úbytku ženských hormónov estrogénov. Medzi závažné riziká nedostatku estrogénov patrí rozvoj osteoporózy, Alzheimerovej choroby, ako aj kardiovaskulárnych chorôb, ktoré môžu mať smrteľné následky. Toto riziko sa môže znížiť podávaním HSL. Uvedená liečba však nie je vhodná pre každú ženu.
Za posledných 60 rokov sa realizovalo vyše 3700 štúdií, ktoré dokázali pozitívne výsledky užívania HSL. V USA sa prebieha ďalšia štúdia WHI (Womens Health Initiative) objasňujúca riziká a pozitíva spojené s dlhodobým užívaním HSL. Iniciátorom štúdie, na ktorej sa zúčastnilo 16 608 žien, bol Národný inštitút zdravia (NIH). Ženám vo veku od 50 do 79 rokov podávali rovnaké dávky hormónov bez ohľadu na ich vek a individuálne potreby. Väčšina žien v štúdii užívala danú kombináciu hormónov ako prevenciu a nie ako liečbu konkrétnych prejavov menopauzy.
*za som