Problém sexuálneho správania je každým rokom vypuklejší, pretože veková hranica prvého sexuálneho styku mladých ľudí sa znižuje a často sa v sexuálnych prejavoch mladých tínedžerov možno stretnúť s nezdravými extrémami.
Sexuálna výchova pritom u nás v podstate chýba – vyhýbajú sa jej rodičia aj škola, pričom jej dôležitosť a význam zdôrazňuje napríklad aj Svetová zdravotnícka organizácia. Psychologička PhDr.Gabriela Herényiová hovorí: „S našimi deťmi sa o sexualite nemá kto rozprávať, škola sa tomu vyhýba a ani si nemyslím, že to by bolo to pravé miesto na preberanie takýchto vecí. Intimita rodiny je najbezpečnejšie miesto, kde si môžeme povedať pravdu o tom, ako to prebieha. Rodičia dnešných tínedžerov však vyrastali v dobe, ktorá nebola otvorená informáciám o sexe, často sa ako partneri nevedia porozprávať o svojej sexualite, o svojich potrebách a prirodzene to prenášajú aj na deti.“ Dospievajúci tak nemajú k dispozícii relevantné a správne informácie, pričom téma sexuality je pre nich veľmi príťažlivá a dôležitá.
Puberta aj na webe
Tínedžeri si lásku často zamieňajú so sexom a často sa rozhodujú a konajú na základe skreslených až nebezpečných informácií, ktoré čerpajú od kamarátov, z médií, nezriedka z rôznych nedôveryhodných zdrojov. Za prvou sexuálnou skúsenosťou sa neraz zbytočne ponáhľajú a od sexu majú nereálne očakávania. Aj psychologička varuje, že „nevydarený prvý pohlavný styk môže pokaziť sexualitu človeka na celý život.“
K riešeniu tejto situácie sa rozhodol prispieť portál puberta.sk. Cieľom je poskytnúť pravdivé informácie o tabuizovanej téme a odpovedať tínedžerom na všetky ich otázky týkajúce sa sexuality.
Autorkou projektu je novinárka Janette Suchá a záštitu prevzala Slovenská sexuologická spoločnosť. Okrem informácií od odborníkova nájdu mladí ľudia na novom portále aj špeciálnu poradňu.
Čo bolo podnetom na spustenie webu a aké sú očakávania, vysvetľuje Janette Suchá.
Mám doma dcéru, ktorá sa dostala do tínedžerského veku a ja ako matka som zistila, že toto obdobie je veľmi ťažké nielen pre rodičov, ale najmä pre samotných tínedžerov. Od rastových problémov, cez hormonálne zmeny až po nové emócie, lásku, sex a vzťahové problémy na všetkých „frontoch“ – rodičia, kamaráti, učitelia. Dcéra si sama zháňala nejaké informácie o dospievaní, ale takmer žiadne relevantné informácie o puberte neexistujú. Ak našla niečo na webe, tak to boli samé extrémy a doslova nebezpečné hlúposti.
Webov alebo iných informačných zdrojov o bábätkách je nespočetne veľa, ale o druhej najdôležitejšej a prelomovej etape v živote človeka – puberte, nič. Povedzme si otvorene - my rodičia ju nezvládame a deti sú často našimi postojmi poznačené na celý život. Puberta je najmä o osamostnatňovaní dieťaťa, a preto sa tínedžeri správajú tak, ako sa správajú.
Naozaj stačí, aby rodičia pochopili, čo sa s tínedžerom deje, prečo sa to deje, ako sa to prejavuje a som presvedčená, že sa tak dá predísť mnohým veľkým problémom. Veď nakoniec len číslo samovrážd tínedžerov je priam hrozivé. Každý deň je v správach nejaký prípad s tínedžerom. V dnešnej dobe majú obrovské možnosti ale žiadne životné skúsenosti a určite by sme boli zhrození, keby sme videli do ich hlavičiek.
Aké sú doterajšie ohlasy a výsledky?
Podľa štatistík je na Slovensku viac ako 500 tisíc tínedžerov, každý z nich má dvoch rodičov. Som presvedčená, že táto problematika sa týka naozaj obrovského množstva ľudí, ktorí sa každodenne stretávajú s problémami s dospievaním.
Ohlasy sú vynikajúce tak od rodičov, ako aj od tínedžerov. Často sa v diskusii stretnú neznámy rodič s neznámym tínedžerom a povedia si to, čo by si so svojím rodičom alebo dieťaťom nikdy nedokázali povedať. Niekedy ma až mrazí, aké problémy tam vyplávajú na povrch a je úžasné, ak si vedia vzájomne otvoriť oči a posunúť sa tak dopredu v riešení problému.
Akoby sa tínedžeri nemali s kým rozprávať. Od rodičov ich delí obrovská stena nepochopenia a kamaráti nie vždy vedia poradiť. Web puberta.sk im poskytuje anonymné miesto na všetky otázky, ktoré sa nemajú koho spýtať a zároveň sprostredkúva informácie od odborníkov. Teda žiadne hlúposti. Nájdu tu dôveryhodné informácie zo všetkých oblastí.
Psychologička Gabriela Herényiová spomína, že síce sexuálna výchova na školách i v rodinách chýba, ale podľa nej práve škola nie je vhodné miesto, kde by sa mali preberať otázky sexuality. Je tým lepším „miestom“ práve web?
Internet má svoje pozitíva aj negatíva, je veľmi dôležité, aby tínedžeri poznali pravidlá bezpečnosti na internete, lebo, žiaľ, anonymné prostredie internetu poskytuje priestor mnohým, ktorí to zneužívajú. Teda nájdu na ňom aj užitočné informácie, ale aj nebezpečné.
Portál puberta.sk a všetky jeho sekcie sú postavené na odborníkoch z rôznych oblastí, či už ide o pediatra, gynekológa, psychológa, veľmi dobre spolupracujeme napríklad s políciou, Centrom drogových závislostí, CPPaP. Veľmi mi záleží na jeho kredite dôveryhodnosti.
Dôveryhodný web dokáže odpovedať na chúlostivé otázky, riešiť intímne problémy práve preto, že jeho prostredie je anonymné a tínedžeri by sa to nikdy nikoho nespýtali nahlas a zoči-voči. Je však veľmi dôležité, aby im niekto tieto otázky zodpovedal. Napríklad nedávno som mala v poradni otázku, ako je to s kondómom, pretože dotyčná dievčina si niekde na internete našla článok s názvom 5 dôvodov, prečo nepoužívať kondóm.
V článku boli doslova hrozivé a extrémne informácie o kondómoch. Chcela mať so svojím chlapcom bezpečný sex, ale bála sa, že keď použijú kondóm, tak zomrie – v tom článku sa totiž dočítala, že sa to stáva. Je obrovský rozdiel medzi dôveryhodným a nedôveryhodným webom.
Chcete sa na stránke venovať aj problémom a otázkam pohlavného zdravia? Sex nie je len o neželanej tehotnosti a emocionálnom zážitku, ale súvisí s mnohými zdravotnými otázkami ako sú pohlavne prenosné ochorenia, znalosti o fungovaní pohlavných orgánov vôbec, mnohé dievčatá a ani dospelé ženy často nemajú základné znalosti o svojom tele, menštruačnom cykle, tehotenstve atď... Na otázky zdravia sa často zabúda, v popredí je obvykle otázka ochrany a antikoncepcie...
Na portále puberta.sk je veľmi široké spektrum informácií a, samozrejme, neustále ich rozširujeme. Veľmi dobrou motiváciou sú práve otázky od tínedžerov.
V špeciálnej poradni odpovedá tínedžerom na ich otázky istá moderátorka. Zdá sa vám vhodné, aby človek bez odborného vzdelania riešil s tínedžermi takéto citlivé otázky? Nie je to úloha pre odborníka?
Tínedžeri sú veľmi chúlostiví na spôsob podávania informácií. Neznášajú „mentorovanie“, preto aj články na puberta.sk sú krátke, výstižné, písané tak, aby im porozumeli. V rámci veľkého letného projektu o sexualite, ktorý je postavený na širokom spektre informácií o sexe od odborníkov som oslovila aj známe osobnosti, aby sa priamo podelili o svoje skúsenosti a názory na sexualitu.
Pre tínedžerov je takáto forma oveľa atraktívnejšia a sú ochotní ju ľahšie prijať. Navyše sú to skúsenosti priamo zo života, žiadne teórie. Spektrum otázok v poradni je rôzne, selektujem ich podľa závažnosti a, samozrejme, na otázky, na ktoré je potrebné, aby odpovedal odborník, odpovedá odborník. Eriku Barkolovú som požiadala o možnosť spolupráce najmä preto, že sa tejto tematike venuje, má dcéry v tínedžerskom veku a je veľmi empatická.
Dokáže preto s tínedžermi komunikovať v ich jazyku a jej životné skúsenosti jej dávajú zaujímavý pohľad na veci. Napríklad najčastejším problémom, ktorý dievčatá v poradni riešia je, prečo si ich chlapec, ktorý sa im páči nevšíma... Pre nás dospelých je to banálne a smiešne, ale pre nich je to v tomto období veľmi závažný problém. Aj toto je klasický prípad nepochopenia nás rodičov svojich detí.
Viac informácií nájdete na www.puberta.sk