Atopický ekzém patrí k najčastejším ochoreniam kože. Koža pacientov, ktorí trpia atopickým ekzémom, je chudobnejšia na niektoré tukové látky, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri udržiavaní ochrannej bariéry. Vývoj prejavov ekzému provokujú rôzne alergény, od tých, ktoré sa šíria vzduchom, až po potravinové.
Zhoršovanie ekzému môže spôsobovať aj mechanické dráždenie kože napríklad oblečením, prehriatie organizmu alebo stres. Atopia je vlastne genetická predispozícia na vývoj precitlivenosti na rôzne alergény.
Zorávajú však alergény podstatnú rolu pri vzniku atopického ekzému? Možno povedať, že ekzém je vlastne alergickou reakciou organizmu na rôzne podnety, pričom zásadnú rolu zohráva zhoršená aktivita imunitného systému?
Dermatovenerologička MUDr. Anna Jiráková z Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice na Bulovke hovorí, že „pôvod atopickej dermatitídy je veľmi zložitý a má mnoho príčin. V patogenéze ekzému existuje genetická predispozícia jedinca a silný familiárny výskyt. Preto je v prípade výskytu ekzému v rodine zvýšené riziko tohto ochorenia u ďalších rodinných príslušníkov. Jednou z príčin je porucha bariérovej funkcie kože. Ďalším faktorom, ktorý zohráva u tohto ochorenia významnú úlohu, je psychogénna zložka. Začiatku ochorenia často predchádzajú stresujúce životné udalosti.“
Príčiny vzniku ekzému môžu byť rôzne, spomínajú sa genetické predispozície, kožné infekcie, zažívacie ťažkosti, chemikálie, lieky, potraviny, ale napríklad aj zmeny počasia či fajčenie... Ktoré z rizikových faktorov najčastejšie spôsobujú vznik ekzému a ako presne je možné stanoviť, ktorý z nich je na príčine?
Najčastejším rizikovým faktorom vzniku ekzému je genetická predispozícia. Atopická dermatitída je ochorenie, ktoré má veľké množstvo príčin, takže takmer nikdy nie je možné určiť jeden provokačný faktor. Vznik ekzému spôsobuje celý rad faktorov.
Ak sa u pacienta už raz ekzém vyvinie, musí rátať s recidívami, alebo je možné ekzém vyliečiť úplne?
Atopická dermatitída je ochorenie kože chronicky recidivujúceho charakteru. U dospelých pacientov existujú dve formy atopického ekzému. Pri prvej forme pretrvávajú prejavy z obdobia detstva a pacienti majú často pozitívnu rodinnú anamnézu. Táto forma má najčastejšie ťažší priebeh. U druhej formy ekzému vnikajú problémy de novo v dospelosti a celkový priebeh je miernejší. Znamená to, že ekzému či sklonu k nemu sa nemôžeme zbaviť, ale môžeme úspešne liečiť jeho kožné prejavy. Pôvod atopického ekzému je veľmi zložitý a je spôsobený celým radom faktorov. Takže v súčasnosti je celá liečba len symptomatická.
Podľa čoho laik rozlíši, že jednoznačne ide o ekzém? Nemôže si ho zmýliť s iným ochorením kože či prejavmi na koži ako príznakom iného ochorenia?
Myslím si, že v prípade stanovenia správnej diagnózy je nutná kontrola u špecialistu – dermatológa. Atopický ekzém môže pripomínať rad ďalších kožných ochorení: iné ekzémy, pliesňové ochorenia, lupienku a pod.
V rámci diagnostikovania sa vraj zvykne robiť aj vyšetrenie stolice na parazity. Ktoré z parazitov môžu toto ochorenie spôsobovať a aká je prevencia?
V rámci diagnostiky atopickej dermatitídy nie je vyšetrenie na parazity bežným postupom. Občas sa toto vyšetrenie robí s cieľom vylúčiť parazitárnu infekciu, ktorá je provokačným faktorom, ktorý môže ekzém len zhoršovať. Neexistuje špecifický parazit, ktorý by mohol toto ochorenie spôsobiť.
Lekári neodporúčajú chov domácich zvierat v byte, kde žije atopik.
Ekzém vraj môžu vyvolať napríklad aj infekčné ložiská v pokazených zuboch či mandliach...
Bakteriálny zápal môže byť provokačným faktorom, ktorý ako samostatný faktor môže ekzém zhoršovať. Tieto infekcie je nutné akútne liečiť.
Aké sú možnosti liečby a aké iné faktory zohrávajú dôležitú rolu v rámci liečby?
Voľba liečby atopickej dermatitídy sa riadi predovšetkým závažnosťou stavu a vekom pacienta. Základom terapie pacienta s atopickou dermatitídou je lokálna liečba a predovšetkým premasťovadlá. Tieto prostriedky zlepšujú a obnovujú kožnú bariéru, hydratujú, upravujú patologické pH, zvláčňujú a premasťujú.
Medzi premasťovadlá sa radia aj kúpeľové oleje, ktoré majú veľký význam pre udržiavanie správnej hygieny atopickej pokožky. V akútnej fáze sa k intervenčnej, krátkodobej terapii používajú lokálne kortikosteroidy. Ako účinná alternatíva liečby lokálnymi kortikosteroidmi sa javia lokálne imunomodulačné prostriedky, avšak iba pre pacientov do dvoch rokov veku. Jedným z najdôležitejších liekov v terapii atopickej dermatitídy sú ďalej antihistaminiká, a to pre svoj protisvrbivý účinok.
Veľký význam má aj diéta. Pacient s atopickým ekzémom, a tiež jeho matka v prípade, že dojčí dieťa, by mal vynechať zo svojho jedálneho lístka kakao, čokoládu, orechy, mandle, mak, ryby, citrusy, kiwi, paradajky, papriky a syry s plesňou.
V prípade prejavov na rukách sú u dieťaťa veľmi praktické bavlnené rukavičky, ktoré by sme mali dávať dieťaťu aspoň na noc, alebo rukavičky z látky pripravené pre pacientov s atopickým ekzémom, ktoré obsahujú špeciálne vlákna, často morské riasy a strieborné ionty. Tieto látky majú antibakteriálne a antimykotické vlastnosti, zabezpečujúce upokojujúci, hydratačný a čistiaci účinok.
Prípravky založené na prírodnej báze, ktoré vyvinul známy austrálsky lekár, sú primárne určené pre pacientov so psoriázou. Možno ich kúpiť aj u nás v lekárni a sú vraj s nimi výborné skúsenosti aj pri liečbe ekzému. Čím to možno vysvetliť? Sú účinné bez ohľadu na to, ktorý z rizikových faktorov stojí za vznikom ekzému?
V terapii atopickej dermatitídy sa využíva protizápalový, hydratačný a upokojujúce efekt masti a oleja z radu týchto prírodných prípravkov. Na základe našich výsledkov sú prípravky tohto radu veľmi účinné a bezpečné pri liečbe atopickej dermatitídy. Pred zahájením tejto terapie je však podstatné starostlivé vyšetrenie pacienta, a tiež eventuálna eliminácia možných zdrojov infekcie.
Sú tieto prípravky určené aj deťom? Respektíve môže ich užívať ktokoľvek, kto má ekzém aj bez odporúčania lekára?
Áno, tieto prípravky sú určené aj pre deti. Dr. Michael Tirant používa tieto produkty už u dojčiat. Náš najmladší pacient, ktorý bol úspešne liečený týmito prípravkami pre diagnózu atopická dermatitída, mal tri roky.
Čo je by mali v rámci prevencie dodržiavať pacienti s atopickým ekzémom?
Dôležitú rolu v prevencii atopickej dermatitídy určite zohráva zdravá životospráva. Zníženie obranyschopnosti nášho organizmu spôsobené nedostatkom spánku, stresom, prebiehajúcim zápalovým ochorením môže byť spúšťacím faktorom vzniku ekzému či jeho zhoršenia.
Bolo preukázané, že psychický dyskomfort pacienta s atopickým ekzémom môže ako samostatný faktor zhoršovať priebeh ochorenia. Pokiaľ ide o umývanie pacientov s atopickým ekzémom, odporúča sa buď krátke sprchovanie s použitím mydla, umývacieho gélu pre atopikov alebo olejové kúpele.
Veľmi dôležitá je pravidelná hydratácie kože, čo znamená po každom kúpeli alebo sprche kôžu tela a tváre dôkladne premazať. V prípade, že bola preukázaná potravinová alergia, mal by sa pacient týchto alergénov vyvarovať. Ďalším dôležitým faktorom v prevencii atopického ekzému je úprava domáceho prostredia.
Neodporúča sa chov domácich zvierat v byte. Odporúča sa redukcia množstva roztočov a prachu, odstránenie zbytočných závesov, záclon a kobercov. Ďalej sa odporúča udržiavať správnu teplotu a vlhkosť domáceho prostredia. V byte by sa nemalo fajčiť.