SME

Nežnosti bez záruky

Sexuálne prenosné infekcie môžu spôsobovať baktérie, vírusy, ale aj parazity.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ TASR/AP)

Tí, ktorí holdujú nezáväzným sexuálnym dobrodružstvám, musia okrem neželaného tehotenstva rátať aj s rizikom nákazy pohlavne prenosnou chorobou. Bezpečná nie je žiadna forma milostných radovánok, infekcie sa môžu prenášať pri pohlavnom, análnom, ale aj orálnom styku. Vždy treba liečiť oboch, prípadne všetkých partnerov, aby sa nákaza nešírila.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sú na vine baktérie

• Kvapavka.

Jej výskyt v populácii podľa gynekológa Michala Klimenta klesá a prejavy ochorenia sú v dôsledku častého užívania antibiotík pre iné ochorenia menej typické ako kedysi. Postihuje najmä mužov, ale výnimkou nie sú ani ženy. Ak príznaky nechýbajú, po dvoch až siedmich dňoch sa u žien môžu objaviť bolesti v podbrušku, výtok, niekedy zápal močových ciest. U mužov to býva hnisavý výtok z penisu, bolesti pri močení.

SkryťVypnúť reklamu

Infekcia máva u žien miernejší priebeh, preto ju niekedy nemusia spozorovať a tak ani liečiť. U žien je rizikom aj prienik baktérií cez kŕčok maternice na jej sliznicu, ďalej na vajíčkovody a vaječníky. „Dôsledkom zápalových zmien môže byť zmenená funkcia vajíčkovodov a neplodnosť. V dôsledku infekcie narastá aj riziko mimomaternicového tehotenstva. Matka môže infekciu pri pôrode preniesť aj na dieťa,“ varuje lekár.

• Chlamýdiová infekcia.

V súčasnosti je ešte častejšia ako kvapavka. Jej riziko spočíva v tom, že postihnutý nemá buď žiadne, alebo má len veľmi mierne príznaky. Najmä u žien je to tak, podľa štatistík až 80 percent nemá žiadne príznaky. Ak sa objavia, tak po inkubačnom čase, ktorý trvá sedem dní až tri týždne po nechránenom pohlavnom styku. Obvykle sa chlamýdie prejavujú zápalom pošvy, výtokom, pálením pri močení, bolesťami kĺbov. Neliečená infekcia u žien postihuje vnútro genitálií a dôsledky sú podobné ako pri kvapavke.

SkryťVypnúť reklamu

• Syfilis.

Ak sa včas nediagnostikuje a nelieči, prebieha v troch štádiách. Prenos je možný aj transfúziou krvi alebo z tehotnej matky na dieťa. Môže spôsobiť vrodené vývojové chyby plodu. Na mieste vstupu infekcie sa po inkubačnom čase 14 dní až tri mesiace vytvorí nebolestivý vred. Mizne po štyroch až šiestich týždňoch. V druhej fáze sa objavia na tele vyrážky a zduria lymfatické uzliny. Tretia, najťažšia fáza, môže nastať aj po dvadsiatich rokoch. Zasahuje kĺby, srdcovo-cievny a nervový systém a obvykle sa končí smrťou.

Keď „úradujú“ parazity

• Trichomoniázu

spôsobuje parazit Trichomonas vaginalis. Gynekológ upresňuje, že vyvoláva zápal močovej trubice sprevádzaný pálením a výtokom. Ženy mávajú zápal pošvy, výtok a tiež pálenie pri močení. Môžu sa objaviť aj bolesti v podbrušku.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sú pôvodcami vírusy

• Genitálny herpes

spôsobujú vírusy HSV1 a HSV2. Prvý je najčastejšie príčinou oparu na pere, druhý pôvodca ochorenia v oblasti vonkajších genitálií. „Veľmi nebezpečný je prenos infekcie počas pôrodu na novorodenca, u imunitne nepripraveného dieťaťa môže spôsobiť život ohrozujúce ochorenie,“ varuje lekár. Dodáva, že riziko prenosu možno znížiť cisárskym rezom, ktorý je indikovaný vo fáze akútneho výsevu v čase pôrodu.

Príznakom sú vodnaté pľuzgieriky na genitáliách a sprievodný zápal lymfatických uzlín. Niekedy sa objavia aj horúčky pripomínajúce chrípku. Ochorenie máva chronický priebeh a časté recidívy. Spúšťačom môže byť aj banálna chrípka, u niektorých žien dokonca aj slnenie či menštruácia.

• Hepatitída B

sa prenáša sexuálnym stykom alebo aj transfúziou infikovanej krvi. Príznaky môžu pripomínať chrípku. Dôsledkom zmeny funkcie infikovaných pečeňových buniek je žltkasté sfarbenie pokožky. Až tretina infikovaných nemá žiadne príznaky. Ochorenie tak môže nebadane prejsť až do cirhózy pečene. Cielená liečba neexistuje, liečia sa iba symptómy. Obvykle je potrebná hospitalizácia. Vhodnou prevenciou je očkovanie.

SkryťVypnúť reklamu

• Papilomavírus – HPV

Poznáme viac ako 100 typov tohto vírusu a asi 15 predstavuje veľké riziko. Tieto kmene za určitých okolností môžu vyvolať rakovinu kŕčka maternice. Nízkorizikové kmene môžu spôsobovať urogenitálne bradavice (kondylómy). Prenášajú sa aj z matky na dieťa a môžu byť príčinou vzniku bradavíc v horných dýchacích cestách u detí. „Medzi nákazou a vznikom kondylómov môže uplynúť aj niekoľko mesiacov. V prípade rakoviny kŕčka maternice však prebehne od infekcie po vznik choroby aj viac ako 10 rokov,“ hovorí gynekológ a dodáva, že „účinnou prevenciou je očkovanie ako doteraz u jedinej onkologickej diagnózy.“

• Vírus HIV

napadá bunky imunitného systému a výsledkom je ochorenie AIDS. Človek zomiera aj na banálne, pre zdravého človeka nie nebezpečné infekcie. Vírus sa môže prenášať aj infikovanou krvou, spoločným používaním injekčných ihiel, z infikovanej matky na dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

Od nákazy po vznik rozvinutého ochorenia môže prejsť aj viac ako 10 rokov. Ochorenie je neliečiteľné, priebeh však možno spomaliť nasadením kombinovanej antivírusovej liečby.

Prevencia

Pri pohlavnom styku s náhodným partnerom použite prezervatív. „Kombinácia antikoncepcie s prezervatívom je vo svete známa ako metóda double dutch. Antikoncepcia trvale chráni ženu pred neželaným otehotnením a prezervatív redukuje riziko získania sexuálne prenosnej infekcie,“ vysvetľuje gynekológ. Najlepšou prevenciou je bezpečný sex, ktorý zahŕňa nielen používanie ochrany, ale vylučuje aj promiskuitu.

Ak máte akýkoľvek problém, návštevu lekára neodkladajte. Lekár odporúča, aby sa partneri pred zahájením spoločného intímneho života nechali vyšetriť na nosičstvo sexuálne prenosnej infekcie.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu