SME

Pruh nepodceňujte

Predstavte si, že vám praskla pneumatika a duša sa cez otvor tlačí von v podobe balónika. Niečo podobné sa deje pri prietrži alebo hernii.

Ľudovo sa prietrži alebo hernii hovorí pruh. Je to pomerne častý zdravotný problém a postihuje bez výnimky mužov, ženy i deti. Niekedy sa môže stať, že aj novorodenec sa narodí s prietržou, časté je to u predčasne narodených detí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cez oslabenú oblasť brušnej steny alebo cez vzniknutú trhlinu dochádza k vytláčaniu vnútornej výstelky brušnej dutiny. Hernie môžu byť vrodené alebo získané, je ich však viacero druhov. Ak vyklenovanie smeruje mimo brušnej dutiny, hovoríme o vonkajšej hernii. Vnútorné hernie sú zriedkavejšie. Vtedy je pruh lokalizovaný priamo v brušnej dutine. „Najčastejšie vzniká pruh v oblasti slabín, menej často v oblasti stehna či pupka, ale existujú aj zvláštne formy pruhov v malej panve. Častou formou sú aj pruhy, ktoré vznikajú v mieste pooperačných rán,“ vysvetľuje chirurg Jaroslav Sekáč z II. chirurgickej kliniky LFUK a FNsP Nemocnice sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Kašeľ, ale aj obezita

Príčiny vzniku pruhu nie sú dodnes jasné, Jaroslav Sekáč však poukazuje na možnú súvislosť so zvýšením vnútrobrušného tlaku v dôsledku pretrvávajúceho kašľa ,napríklad u fajčiarov, alebo v prípade chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Príčinou môže byť aj získaný nedostatok kolagénu a napríklad aj obezita, alebo môže pruh vzniknúť pri veľkej fyzickej námahe.

Pruh sa často musí operovať. „Predchádza sa tým možným vážnejším komplikáciám v budúcnosti, nie je to však absolútna indikácia k operačnému výkonu. Napríklad pacienti s cirhózou pečene sú vysoko rizikoví,“ dodáva lekár.

Urgentná operácia je nutná v prípade, ak sa cez trhlinu vysunie črevná kľučka, ktorú nie je možné voľne vrátiť späť do brušnej dutiny, a ak sa postupne zhoršuje jej prekrvenie a výživa, takže môže odumrieť tá časť čreva, ktorá je vysunutá.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú možnosti

U pacientov, ktorí sú vysoko rizikoví, je riešením brušný pás, ktorý bráni vysúvaniu obsahu brušnej dutiny cez oslabené miesto. Brušné pásy hradí poisťovňa v plnej výške a predpisuje ich chirurg. Pás sa vytvorí pacientovi individuálne na mieru. Zriedkavo je na základe dohody možné aj to, že pracovníci z firiem, ktoré pomôcku zhotovujú, prídu k pacientovi, aby mu zobrali miery a aby neskôr priniesli pomôcku priamo domov.

Druhou možnosťou je operačné riešenie, v podstate ide o dva základné druhy operácií – priamo cez brušnú stenu a laparoskopicky. V prvom prípade sa urobí normálny operačný rez s plastikou pomocou tkanív samotného pacienta. Táto technika sa využívala do konca 90. rokov ako jediná alternatíva. Výsledky však neboli stopercentné, a preto sa na rôznych pracoviskách dodnes používajú rôzne plastiky, podľa toho, s akou má dané pracovisko najlepšie skúsenosti.

SkryťVypnúť reklamu

Pri laparoskopickej technike sa využívajú sieťky z rôzneho materiálu, sú buď vstrebateľné, alebo nevstrebateľné. Takéto sieťky sa priložia na defekt buď zospodu, alebo zvrchu, a tým sa defekt uzavrie.

Možné komplikácie

Ak máte pruh a lekári sa rozhodli pre operačné riešenie, možné komplikácie sú v podstate rovnaké ako pri iných bežných operáciách. Podľa lekára je to napríklad hojenie rany s infekciou, recidíva hernie, poškodenie nervových vetiev v danej lokalite s následnou bolestivosťou v mieste operácie. Komplikáciou môže byť napríklad aj prerastanie sieťky do črevnej steny, ak sa sieťka dostane do styku s črevom.

Muži sa zvyknú obávať, či pruh nemôže mať vplyv na ich plodnosť a pohlavný život. Jaroslav Sekáč hovorí, že takéto riziko nehrozí. Problémom však môže byť opakované vzniknutie pruhu. Ide o komplexný problém a zrejme jedinou možnosťou je reoperácia.

SkryťVypnúť reklamu

Klasicky alebo laparoskopicky?

Ak by sme si mohli vybrať medzi týmito dvomi operačnými technikami, zrejme by sa každý priklonil k menej invazívnej laparoskopickej. Na základe čoho sa však lekár rozhodne pre konkrétny spôsob?

Jaroslav Sekáč hovorí, že „na Slovensku nie sú jasne stanovené pravidlá, kedy operovať klasicky a kedy laparoskopicky. Vo svete však existuje chirurgická spoločnosť, ktorá sa orientuje len na pruhy a vydáva dokonca samostatný časopis. Táto spoločnosť vytvára určité odporúčania, ktorými sa majú riadiť chirurgické pracoviská, čo je veľmi obľúbený spôsob najmä v USA.

Podľa týchto odporúčaní sa v súčasnosti uprednostňuje laparoskopická technika. V prípade, že dôjde k recidíve pruhu a prvotná operácia bola laparoskopická, opravná operácia sa urobí klasickou technikou a naopak.“ Lekár upozorňuje, že v súčasnej ekonomickej situácii môže byť operácia so založením sieťky problém, jednak vzhľadom na cenu sieťky, ktorá môže byť 200 – 300 eur, napriek tomu, že ju hradia poisťovne, a tiež vybavenie pracoviska.

SkryťVypnúť reklamu

Nie všade je k dispozícii laparoskopická veža, problémom môžu byť aj skúsenosti s laparoskopickými technikami a operačný čas. Takáto operácia totiž na pracoviskách, kde laparoskopiu nevykonávajú rutinne, väčšinou trvá dlhšie ako klasický operačný výkon.

Víkend

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 580
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 298
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 711
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 107
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 331
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 920
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 860
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 403
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu