BRATISLAVA. Ľudia s cukrovkou môžu jesť bežnú racionálnu stravu. Musia však dbať na jej množstvo, pravidelnosť, správnu dávku inzulínu pred jedlom a na to, aby v nej bolo menej cukru.
Zmrzlina, sladkosti či káva so šľahačkou síce k racionálnej strave nepatria, no v istom ohľade nemusia byť pre diabetika tabu.
„Zmrzlina? Áno, ak si ju vie započítať do sacharidových jednotiek a prispôsobiť si dávku inzulínu a pohybový režim,“ hovorí diabetológ Andrej Kuchárik. V niektorých mestách sa dá zohnať aj diabetická zmrzlina.
Krehká rovnováha Na obale každého potravinárskeho výrobku sú uvedené výživové hodnoty, ako aj obsah sacharidov v sto gramoch napríklad keksov.
„Pacient si to môže ľahko prepočítať na sacharidové jednotky, keďže vieme, že jedna takáto jednotka zodpovedá desiatim gramom sacharidov,“ dodáva lekár.
Čo musí poznať každý diabetik Glykemický index vyjadruje, ako stúpne glykémia po zjedení jednotlivých potravín s obsahom sacharidov. Medzi potraviny s najvyšším indexom (nežiaduce) patria biely chlieb, zemiaková kaša, med, s najnižším strukoviny.
Koľko sacharidových jednotiek má určených v svojom dennom príjme, vie cukrovkár z lekárskej ambulancie. Vie si to teda prepočítať pri koláči či kopčeku zmrzliny.
Nesmie však zároveň zabudnúť, že energetický príjem v diéte by mal zodpovedať energetickému výdaju.
Leto pritom má oproti pre cukrovkárov rizikovejším Vianociam veľkú výhodu. „Pozitívum vidím v dostupnosti a obohatení jedálneho lístka čerstvou zeleninou a malými porciami ovocia,“ hovorí endokrinologička a diabetologička Eva Žákovičová. Aj tie však musia započítať do denného príjmu sacharidov a konzumovať v malých porciách.
Ako je to s pitím Pri žiadnom hlavnom jedle diabetika nesmie chýbať voda, a to nielen v lete. Odporúča sa obyčajná voda z vodovodu alebo stolová s nízkym obsahom sodíka, tiež nesladený čaj. Vypiť treba dva až tri litre. Aj ovocné šťavy treba riediť, najlepšie v pomere jedna k jednej.
Množstvo alkoholu by nemalo prevyšovať 10 gramov na deň u žien, 20 gramov na deň u mužov. Dovolené teda sú jeden a pol až tri deci vína, podľa pohlavia.
Aj víno treba dobre vyberať, najvhodnejšie je suché, ktoré má malý obsah cukru a energie.
Pivo pre vysoký obsah sacharidov a celkovú energiu lekári neodporúčajú.
Rovnako nevhodné sú destiláty. Tie „môžu spôsobiť náhly pokles glykémie alebo zastrieť hypoglykémiu, ktorej príznaky sa často podobajú stavu opitosti,“ vystríha Kuchárik.
Keď sa žiada sladké Cukor môžu diabetici nahradiť umelými sladidlami, vhodné sú nekalorické ako aspartam, sacharin, cyklamáty. Kalorické sladidlá ako fruktóza, xylitol a sorbit nie sú vhodné pre pacientov s nadváhou alebo obezitou.
Katalógy pre záhradkárov ponúkajú na náhradné sladenie rastlinku s názvom stévia sladká, nájde sa už v mnohých skleníkoch či za oknami. U nás sa však zatiaľ využíva v kozmetickom priemysle.
„V Európskej únii nie je zatiaľ stévia sladká, pôvodom z Paraguaja, schválená ako výživový doplnok stravy. Je pravda, že v niektorých krajinách ako Japonsko sa používa ako náhradné sladidlo,“ hovorí Žákovičová.
Poznáte ich?
Príznaky cukrovky sa líšia podľa typu ochorenia. Niekedy sa dá zistiť pomerne ľahko, inokedy je choroba bez príznakov.
Cukrovka od mladosti
Správne Diabetes mellitus 1. typu. Objavuje sa v mladosti, pacienti sú zvyčajne odkázaní na inzulín do konca života, pretože im ho telo nevytvára. Začiatok ochorenia býva rýchly s prudkými príznakmi.
1. Časté močenie – z jedla sa do krvi dostáva cukor – glukóza. Bunky tela si z neho berú pomocou inzulínu energiu. Ak však telo inzulín nemá, glukóza sa hromadí v krvi a vylučuje ju von močom.
2. Smäd – keďže človek veľa močí, musí aj dopĺňať viac tekutín.
3. Úbytok na váhe – telo nedokáže spracovať energiu, ktorú prijalo, bunky trpia hladom. Výsledkom je únava, slabosť.
Starecká cukrovka
Ľudový názov pre Diabetes mellitus 2. typu. Prichádza zvyčajne po štyridsiatke, začiatok ochorenia býva pomalý s nevýraznými a neraz i žiadnymi príznakmi, diagnostika ochorenia býva často náhodná. Zaužívané označenie starecká cukrovka je ozaj len orientačné. Tento druh cukrovky sa totiž môže vyvinúť aj u detí.
1. Vyskytuje sa prevažne u pacientov s nadváhou a obezitou. Príliš veľa tuku podporuje odolnosť organizmu proti inzulínu.
2. Ľudia, ktorým sa ukladá tuk v oblasti brucha, majú vyšší sklon k cukrovke ako ostatní.
3. Významný je genetický základ, ako aj vplyv prostredia či životného štýlu (sedavý spôsob života vedie k nadváhe a zároveň k cukrovke).
Čo s tým?
Cukrovka je závažné ochorenie, s ktorým treba ísť k lekárovi hneď, ak máte podozrenie. Hrozia komplikácie, napríklad poškodenie drobných ciev hlavne očí, obličiek a nervov alebo ochorenie srdca, mozgu a dolných končatín.
Keďže ľudí s cukrovkou vo vyššom veku pribúda, je nutné sledovať takýchto pacientov vyšetrením hladiny cukru nalačno aspoň jedenkrát za dva roky.
Lekár: Extrémy neprinášajú zázraky
BRATISLAVA, STARÁ ĽUBOVŇA. Cukrovka typu dva sa dá vyliečiť podľa vedcov z univerzity v Newcastli dvojmesačnou tvrdou diétou. Skúšalo ju jedenásť ľudí, museli vystačiť s príjmom 600 kalórií denne. Siedmi sa z cukrovky vyliečili. Správa sa objavila zhruba pred týždňom na www.guardian.co.uk, prebrali ju ďalšie médiá aj blogy.
Lekári sú však k takýmto oznamom skeptickí a chorí by sa napriek tomu mali radšej držať vlastnej navrhnutej liečby.
„Žiadny extrém nie je dobrý,“ hovorí diabetológ Andrej Kuchárik. Diabetik môže žiť plnohodnotným životom. „Pri ochorení diabetes mellitus je potrebné, aby si diabetik vedel regulovať množstvo sacharidov v jednotlivých jedlách, inak nijaká špeciálna diéta pre diabetikov neexistuje, pacient môže jesť všetky bežné jedlá,“ vysvetľuje. Vhodná je diéta, ktorá vedie k dobrej kompenzácii cukrovky a dosiahnutiu normálnej hmotnosti.
U diabetikov s nadváhou alebo obezitou je najvhodnejší váhový úbytok pol až jeden kilogram týždenne. Každý diabetik by sa mal stravovať zdravo, dbať na prísun základných živín v správnom pomere, prísun vitamínov, minerálov, stopových prvkov, antioxidačných látok a vlákniny.
Aké hodnoty si musí človek s diabetom dobre strážiť
BRATISLAVA. Každý diabetik by mal poznať pojmy glykemický index a sacharidové jednotky. Glykemický index vyjadruje, ako stúpne glykémia (hladina cukru v krvi) po zjedení potravín s obsahom sacharidov. Najvhodnejšou kontrolou je zmeranie glykémie 1,5 hodiny po jedle.
Kedy vážiť potraviny Diabetik smie zjesť len presne stanovené množstvo zložených cukrov. Potraviny ako múku a obilné výrobky, strukoviny, zemiaky a výrobky z nich, ovocie, orechy či mak treba vážiť aspoň prvého pol roka. Po troch ďalších mesiacoch je vhodné sa k váženiu vrátiť. Vážiť treba vždy, keď hladina cukru v krvi nebude z akéhokoľvek dôvodu uspokojivá. (www.diazivot.cz, ht)
Na stanovenie množstva sacharidov v potravinách sa používa sacharidová jednotka. Jedna takáto jednotka obsahuje 10 až 12 gramov využiteľných sacharidov.
„Stanovenie sacharidových jednotiek je dôležité pre pacientov liečených inzulínom, ktorí si podľa množstva týchto jednotiek určia dávku krátkodobo pôsobiaceho inzulínu, ktorú si aplikujú pred daným jedlom,“ hovorí diabetologička Evá Žákovičová.
Pacientom s diabetom 2. typu lekár a diétna sestra stanovia celodenné množstvo sacharidov, ktoré je oproti nediabetikom znížené a rovnomerne rozdelené medzi jednotlivé jedlá.
Cukrovkár musí okrem iného sledovať aj hodnotu glykémie nalačno a po jedle, výšku krvného tlaku, BMI (hovorí o tom, či hrozí nadváha), množstvo cholesterolu, tukov v krvi, aj množstvo glykovaného hemoglobínu (látka, ktorá vznikne po reakcii medzi červeným krvným farbivom a cukrom v krvi).
Príklad jedálnička
Pacientovi určili príjem 18 sacharidových jednotiek na deň, užíva pritom inzulínový analóg. Ide o inzulín, ktorý sa pichá tesne pred jedlom a nevyžaduje stravovanie šesťkrát denne.
Sacharidové jednotky (SJ)
odborná sestra prerozdelí na:
Raňajky: 5 SJ
Desiata: 1 SJ na dojedenie po raňajkách za 1 až 2 hod.
Obed: 6 SJ
Večera: 6 SJ
Rozpis stravy
Raňajky: porcia mlieka 1 SJ, 2 grahamové rožky 4 SJ, saláma a syr 0 SJ (bielkovinová potrava).
Desiata: 1 ks ovocia alebo biely jogurt.
Obed: polievka 0,5 až 1 SJ, porcia mäsa so šťavou 0,5 SJ, príloha varené zemiaky 3 SJ (=približne 200 g), zelenina 0 až 1 SJ, porcia ovocia 1 až 2 SJ.
Večera: ako obed bez polievky. Na doplnenie obsahu SJ: pohár mlieka.
Kde sa dozvedieť viac?
V každej dia ambulancii sú zostavy jedálnych lístkov, zodpovedajúce určitému počtu SJ/deň. Recepty sa dajú nájsť na webe. Informácie poskytuje aj Zväz diabetikov Slovenska (www.zds.sk, 0907 847 021). Poradia aj, kto má nárok na príspevok na diétne stravovanie z úradu práce (príjem žiadateľa s ťažkým zdravotným postihnutím nesmie presiahnuť trojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu). ⋌(ht)
(vypracovala odborná sestra Zuzana Kucháriková)