Muž sťažujúci sa na bolesti pri močení alebo na časté močenie, bolesti v podbrušku či na sexuálne poruchy, ktoré sa mu premietajú potom aj do psychických problémov, môže trpieť zápalom prostaty. Môže ísť o akútnu a chronickú, bakteriálnu a nebakteriálnu prostatitídu, ktorá trápi aj mladších mužov. Prostata má za úlohu prispieť k tvorbe semena produkciou tekutiny vyživujúcej spermie.
Zápal alebo zväčšovanie
Ďalším častým problémom je benígna hyperplázia. Mužom už od 30. roku života prostata rastie, pričom rolu zohráva testosterón, resp. jeho vysoko aktívna forma dihydrotestosterón. Zväčšovanie prostaty môže podľa urológa Jána Brezu, prednostu Urologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou akademika Dérera, spôsobovať poruchy s uskladňovaním moču v močovom mechúre a dôsledkom je časté močenie, nočné močenie, naliehavé nutkanie na močenie, problémy s vyprázdňovaním.
Rakovina
Karcinóm prostaty je podľa Brezu tretím najčastejším rakovinovým ochorením u mužov po rakovine pľúc a hrubého čreva. Najčastejšie sa objavuje u mužov po päťdesiatke a na Slovensku sa ročne diagnostikuje viac ako tisíc nových prípadov.
Spočiatku nemusí mať žiadne príznaky, prípadne sa môže podobať príznakom nezhubného zväčšenia prostaty, ako sú napríklad poruchy močenia. „Niekedy možno rakovinu prostaty objaviť náhodne pri biopsii prostaty alebo operácii benígnej prostaty. Karcinóm môže byť aj okultný, to znamená, že sa prejaví príznakmi, ktoré spôsobujú metastázy, najčastejšie v kostiach. Latentný karcinóm sa zistí až po smrti pacienta pri pitve,“ vysvetľuje Ján Breza.
Dbajte na prehliadky
Veľmi dôležité je nezanedbávať preventívne prehliadky u urológa. Spôsob a úspešnosť liečby karcinómu prostaty a tým aj osud pacienta závisí najmä od včasného odhalenia.
Aj urológ Milan Gajdoš z urologickej ambulancie v Piešťanoch zdôrazňuje, že „význam preventívnych urologických vyšetrení, ktoré sú poisťovňami hradené od 50. roku života, je práve vo vyhľadávaní pacientov s lokalizovaným karcinómom prostaty, kde sú vyhliadky na úspešnú liečbu vyššie ako u pacientov s pokročilým ochorením“.
Prehliadka spočíva vo fyzikálnom vyšetrení pacienta, odbere vzorky krvi na vyšetrenie PSA, ultrazvukovom vyšetrení prostaty a obličiek a ak treba, v biopsii prostaty.
Rizikové faktory
Na vznik spomínaných ochorení prostaty vplýva množstvo faktorov. Gajdoš hovorí, že pokiaľ ide o zápalové ochorenia, v niektorých prípadoch príčina nie je jasná, avšak najviac sa na ich vzniku podieľajú sexuálne prenosné infekcie.
Infekcia sa môže šíriť aj krvnou cestou, potom z okolitých orgánov, napríklad pri infekcii v brušnej dutine, alebo aj cez močovú rúru. „Jednými z najčastejších príčin zápalov prostaty sú práve mikroorganizmy šíriace sa pohlavným stykom. Známa je napríklad kvapavková prostatitída, ktorá je vo svojej chronickej forme typická pre neliečených mužov s kvapavkou alebo prostatitída spôsobená chlamýdiami,“ hovorí Milan Gajdoš.
Za zväčšenou prostatou často stojí normálna funkcia semenníkov (u kastrátov toto ochorenie nevzniká), rizikom je aj vyšší vek a výskyt benígnej hyperplázie v rodine.
Medzi rizikové faktory rakoviny prostaty patrí najmä vysoký príjem nasýtených (živočíšnych) tukov v strave, zrejme aj obezita a vyšší vek, a tiež výskyt rakoviny u mužských predkov. Zaujímavosťou je, že na rakovinu prostaty častejšie ochorejú muži afroamerickej rasy.
Možno ste sa stretli s mýtom, že masturbácia je škodlivá. Milan Gajdoš hovorí, že ochorenia prostaty určite nevznikajú v dôsledku masturbácie. „Doteraz však nie je jednoznačne vyriešená otázka vzťahu promiskuitného spôsobu života a vzniku rakoviny prostaty,“ dodáva urológ.
Ako liečiť
Pri prostatitídach sa liečba zvolí podľa typu ochorenia. Pri bakteriálnej sa pacienti liečia antibiotikami. Pri chronickej nebakteriálnej prostatitíde sa využívajú alfablokátory, analgetiká, lieky na uvoľnenie kostrových svalov, ale aj antidepresíva.
K novým metódam liečby patrí napríklad liečba aplikáciou mimotelových nárazových ultrazvukových vĺn alebo aj tzv. biofeedback, tieto terapie však nehradí zdravotná poisťovňa. Okrem toho je dôležitá aj zmena životného štýlu – menej stresu, vhodná diéta, relaxačné cvičenia a psychoterapia.
Pri zväčšenej prostate sa liečba odvíja od subjektívnych ťažkostí a celkového stavu pacienta. Ak má ľahké až stredne ťažké symptómy, bude užívať lieky v podobe tabliet. Ak sú príznaky závažné, je potrebná chirurgická liečba. „Najčastejšie sa používa elektroresekcia zväčšenej prostaty cez močovú rúru, menej často otvorená operácia,“ dodáva Jána Breza.
V prípade lokalizovaného karcinómu prostaty sa zvolí chirurgická liečba alebo liečba žiarením. „Formou rádioterapie je tzv. brachyterapia, pri ktorej sa do prostaty napichajú zrná rádioaktívnej látky, ktoré ju rovnomerne ožiaria,“ vysvetľuje Ján Breza. Dopĺňa, že ak ide o karcinóm s metastázami, tak sa lieči preparátmi, ktoré vedú k farmakologickej kastrácii pacienta. Prostata, jej rast, funkcia i ochorenia sú totiž závislé od testosterónu. Účelom liečby je teda odstrániť testosterón a tak pacientovi uľaviť.
Robot da Vinci
V poslednom čase sa veľa hovorilo o využití robotickej chirurgie pomocou robota da Vinci. Táto metóda sa vo svete stala dominujúcim spôsobom chirurgickej liečby karcinómu prostaty, pre pacientov je menej invazívna a náročná. Na Slovensku však v súčasnosti nemáme ani jeden vlastný systém da Vinci. Ide totiž o finančne náročnú metódu liečby.
V Českej republike je inštalovaných deväť systémov da Vinci. „Ak sa chcú slovenskí pacienti nechať operovať v Česku, musia pred operáciou požiadať o súhlas svoju zdravotnú poisťovňu,“ spresňuje Ján Breza.
Urológ Milan Gajdoš dopĺňa, že robotická chirurgia v prípade lokalizovanej rakoviny prostaty má nespornú výhodu v detailnejšom zobrazení operačného poľa a možnosti precíznejšej preparácie pri operácii.
Táto metóda je dočasne dostupná aj pre slovenských pacientov od marca 2011 v Univerzitnej nemocnici v Banskej Bystrici, ktorá má jeden takýto systém zapožičaný.