SME
Nedeľa, 2. apríl, 2023 | Meniny má Zita

„Prechodu“ sa nevyhnú ani muži

Nie je to žiaden mýtus, ženy majú menopauzu, muži andropauzu

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Mávate návaly horúčavy, problémy so spánkom, nadmerne sa v noci potíte, cítite sa vyčerpaní? Obťažujú vás výkyvy nálady či depresie, priberáte a padajú vám vlasy?

Spomínané príznaky naznačujú, že je reč o klimaktériu. A pritom nemusíte byť žena. Podobné problémy v určitom veku trápia aj mužov.

Toto mužské „klimaktérium“ sa zvykne označovať aj ako andropauza, podľa lekárov sa však v odbornej terminológii používa označenie TDS – syndróm deficitu testosterónu alebo PADAM (Partial Androgen Deficiency of the Aging Male) - čiastočný androgénový deficit u starnúcich mužov. Nadíde obvykle po 50. roku života, a k spomínaným ťažkostiam sa pridáva aj zvýšené riziko srdcovo-cievnych ochorení či osteoporóza.

Málo testosterónu

Tento syndróm vzniká v dôsledku zníženej tvorby testosterónu Leydigovými bunkami semenníkov. Najčastejšie sa to deje pri nedostatočnom zásobení semenníkov arteriálnou krvou, najmä pri generalizovanej atérioskleróze, keď sú postihnuté cievy v celom tele.

Hormón testosterón reguluje a kontroluje funkcie viacerých orgánových systémov – centrálneho nervového, kostného a svalového, krvotvorbu, srdcovo-cievneho a, samozrejme, pohlavného systému.

Urológ z piešťanskej urologickej ambulancie Milan Gajdoš dopĺňa, že čiastočný androgénový deficit je súbor príznakov, ktoré sa pripisujú zmenám hladín androgénov, najmä spomínaného testosterónu a dihydrotestosterónu u starších mužov, za účasti ďalších, napríklad rastových hormónov. Aby sme mohli hovoriť o spomínanom syndróme, nemusia byť u pacienta prítomné všetky príznaky, rozhodujúca je však znížená hladina testosterónu.

FAKTY

Príznaky andropauzy

  • strata libida, problémy s erekciou,
  • zhoršená kondícia, depresívne nálady, podráždenosť,
  • neschopnosť sústrediť sa,
  • strata duševnej aktivity, zhoršenie pamäti,
  • úbytok svalovej hmoty a sily,
  • prerušovaný spánok,
  • pribúdanie tuku a úbytok kostnej hmoty,
  • bolesti kĺbov a svalov,
  • zníženie ochlpenia,
  • potivosť alebo suchosť kože a anémia.

Nemusí to mať každý

Počas starnutia aj u inak zdravých mužov klesajú hladiny testosterónu približne o 1 – 1,5 percenta ročne. Syndróm deficitu testosterónu vzniká u mužov postupne, na rozdiel od žien, u ktorých menopauza nastupuje prudko.

Navyše, pokles hladín testosterónu nie je u všetkých mužov rovnaký. U niektorých sa tvoria pomerne vysoké hladiny testosterónu aj do vysokého veku a príznaky andropauzy nemajú, iní muži majú už po päťdesiatke menej testosterónu a rozvíja sa u nich spomínaný súbor príznakov. „Všetky ženy si môžu byť isté, že menopauza ich vo veku okolo 50 rokov neminie, ale u mužov to nie je také jednoznačné,“ hovorí Milan Gajdoš.

Sú muži, u ktorých TDS naozaj predstavuje vážny problém. Okrem spomínaných príznakov sa prejavuje aj akýmsi „vyhasnutím“, nezáujmom o prácu, o rodinu, slabou pracovnou výkonnosťou, nedostatočnou vytrvalosťou. Komplex príznakov sa podľa odborníka vyskytuje asi u tretiny 60-ročných mužov a zhruba u polovice 80-ročných mužov.

Mýtus alebo realita?

Možno sa stretnúť aj s názorom, že TDS je len mýtus, ktorý rozširujú farmaceutické koncerny v snahe dosiahnuť zisky z liečby impotencie. Odborníci však potvrdzujú, že rozhodne nejde o žiaden mýtus. Je veľa epidemiologických štúdií, ktoré sledovali problematiku sexuálnych porúch u mužov. V jednej z metodicky najpresnejších štúdií, tzv. MMAS (Massachussetts male aging study), sa uvádza, že 52 percent zdravých 40- až 70-ročných mužov priznalo poruchu erekcie rôzneho stupňa, od miernej až po úplnú neschopnosť dosiahnuť a udržať erekciu potrebnú pre uspokojivý pohlavný styk.

„TDS rozhodne nie je mýtus. Väčšina mužov s poruchou erekcie má totiž normálne hladiny testosterónu a nepatrí do kategórie TDS,“ hovorí urológ. Na druhej strane úspešná liečba impotencie znamená významný prínos pre zlepšenie kvality života postihnutých pacientov.

Milan Gajdoš potvrdzuje, že v prípade TDS ide o jasne definovaný súbor chorobných príznakov merateľný testmi a jasne stanovenými číselnými hodnotami hladín testosterónu. Po podaní testosterónu pacientovi s andropauzou dochádza k vymiznutiu symptómov ochorenia a zlepšeniu stavu pacienta.

Ako TDS liečiť

Nedostatok testosterónu možno liečiť podávaním tohto hormónu do organizmu formou injekcií, gélov či náplastí. Menej efektívna býva podľa Milana Gajdoša liečba tabletkami. Lekári zasa v tejto súvislosti poukazujú na zhodný postup v liečbe menopauzy u žien náhradou estrogénov.

„Vzhľadom na súbežné vyšetrenie stavu prostaty a vylúčenie prítomnosti rakoviny prostaty (podávanie testosterónu totiž môže existujúcu rakovinu prostaty zhoršiť, avšak nie vyvolať ju), sú zdravotné riziká minimálne a prínos liečby vysoko prevyšuje jej riziká,“ dodáva Milan Gajdoš.

Kontraindikáciou pre liečbu testosterónom je karcinóm prostaty a prsnej žľazy a tzv. symptomatická benígna prostatická hyperplázia so závažnými problémami pri močení.

Lekári upozorňujú, že nedostatok testosterónu sa nedá liečiť žiadnymi rastlinnými preparátmi. „Fytoestrogény a rastlinné prípravky majú skôr placebo efekt a na liečbu riadne diagnostikovanej andropauzy sú nevhodné. Pri kontraindikácii podania testosterónu neexistuje alternatíva, ak je teda u daného jedinca prítomná, andropauza sa nelieči,“ dodáva urológ Milan Gajdoš.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  3. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  4. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
  5. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
  6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
  7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
  8. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
  1. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023
  2. Deti v letných táboroch budú pomáhať strážiť roboty
  3. MetLife prináša novinky v skupinovom poistení pre zamestnancov
  4. Prihlás sa do programu She's Next na podporu žien-podnikateliek
  5. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať?
  6. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur.
  7. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
  8. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
  1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 35 536
  2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 541
  3. Slováci si za 3 dni objednali dovolenku za 4,98 milióna eur. 14 965
  4. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 11 406
  5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 6 424
  6. Cestujte cez májové sviatky a oddychujte dlhšie. Kam sa vybrať? 5 864
  7. Oficiálny rebríček top 10 ciest Slovákov do exotiky 2023 5 421
  8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 4 768
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu