SME
Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Nielen okrasa, ale aj vizitka zdravia

Po lete máme vlasy obvykle vo väčšej miere vysušené, nezriedka potrebujú špeciálne ošetrenie. Čo však s vlasmi robiť po celý rok? Ako sa o ne starať, ako často si ich napríklad farbiť či žehliť? Alebo čo robiť, ak príliš padajú?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Starosti s vlasmi pozná azda každá žena, muži nie sú výnimkou. Ak však tieto starosti presahujú bežný rámec, a nevie vám poradiť ani vaša kaderníčka, je načase navštíviť vlasového odborníka – trichológa. Tento špecialista sa zameriava na štúdium vlasov a vlasovej pokožky a na problémy s nimi spojené.

Dermatovenerologička Alexandra Novotná dopĺňa, že trichológia je vedný odbor, ktorý sa zaoberá štruktúrou, funkciou a chorobami ľudského vlasu a vlasovej pokožky. Tento vedný odbor vznikol prepojením a využitím znalostí z oblasti dermatológie, patologickej anatómie, biológie, chémie, genetiky a kozmetiky. Takto zameraný odborník by vám mal poradiť, ako si správne zlepšovať a udržiavať kvalitu a zdravie vlasov a vlasovej pokožky.

Nie je to však len o márnivosti. Pekné a zdravé vlasy môžu pomôcť zdvihnúť sebavedomie, pridávajú na atraktivite, čo sa môže odraziť aj v profesionálnom živote a odzrkadľujú aj stav nášho celkového zdravia. Dermatovenerologička zdôrazňuje, že kvalitu vlasov ovplyvňuje nielen to, ako sa o ne staráme, ale aj množstvo ďalších faktorov: výživa, stres, genetická výbava, hormonálne zmeny, užívanie liekov, nevhodne zvolené postupy pri úprave vlasov mechanickou či chemickou cestou.

K najčastejším problémom s vlasmi patrí ich rednutie a následná strata, ako aj rôzne anomálie, ako sú napríklad lupiny, nadmerné mastenie, štiepenie končekov a pod. Ak v niektorej zo špecializovaných kliník v Košiciach a v Bratislave navštívite trichológa, môže vám na základe vyšetrení potvrdiť niektorú z nasledujúcich diagnóz:

 • androgenetická alopécia u mužov i žien (vypadávanie vlasov podmienené zvýšenou hladinou androgénov)
 • ložisková alopécia
 • difúzne padanie vlasov (rovnomerná strata vlasov bez vzniku ohraničených lysín)
 • jazviaca alopécia (vlasy nemôžu rásť v dôsledku nádoru alebo infekcie)
 • psoriáza vo vlasoch
 • kontaktná dermatitída
 • folikulitída (zápal vlasových vačkov)
 • suché/mastné lupy
 • infekcia skalpu (mykotická, vírusová, bakteriálna)
 • seborrhoická dermatitída (chronické kožné ochorenie, ktoré vzniká na miestach so zvýšenou tvorbou mazu)
 • poruchy štruktúry vlasov

Trichologické vyšetrenie sa robí pomocou špeciálnej mikrokamery a následne sa výsledky spracovávajú pomocou zvláštneho programu. Lekárka dopĺňa, že súčasťou vyšetrenia je aj kompletný rozbor krvi a v niektorých prípadoch sa robí aj analýza stopových prvkov vo vlasoch.

Tieto vyšetrenia zohrávajú dôležitú rolu pri určovaní príčiny vypadávania vlasov alebo už vzniknutej alopécie. Následne odborník zvolí vhodnú liečbu. V prípade androgenetickej alopécie a pri ložiskovej alopécii trichológ určuje aj miesto odberu štepov na tele, prognózu ochorenia a indikáciu vlasovej transplantácie.

Cena trichologického vyšetrenia (konzultácia + odborné vyšetrenie) - 20 €.

Transplantácia

V niektorých prípadoch odborníci odporučia pacientovi transplantáciu vlasov. K novinkám v tejto oblasti patrí aj nová revolučná automatizovaná metóda, ktorá využíva špeciálny prístroj „Punch Hair Matic“. Podľa dermatologičky ide o minimálne invazívnu metódu, pri ktorej sa zrýchľuje a zjednodušuje operačný proces.

Zákrok sa robí ambulantne, bez bolesti, v lokálnej anestézii, menej zaťažuje pacienta a výsledok je esteticky priaznivejší. Aj čas potrebný na rekonvalescenciu je pri použití tejto metódy podstatne kratší a metóda je vhodná pre ženy aj mužov všetkých vekových kategórií. Podstatné však je, aby mal klient zdravú a bohatú tzv. darcovskú oblasť - miesto, odkiaľ sa budú odoberať vlasové štepy.

Lekárka vysvetľuje, že vlasy sa odoberajú z tzv. geneticky bezpečnej oblasti. Transplantované vlasy rastú po zvyšok života, pretože nie sú citlivé na hladinu dihydrotestosterónu. „Sú to najkvalitnejšie a najtrvanlivejšie vlasy. Ich kvalitu a trvanlivosť možno overiť trichologickým vyšetrením, ktoré by mal podstúpiť každý, kto plánuje transplantáciu vlasov,“ dodáva Alexandra Novotná.

Fakty o vlasoch
 • Základným materiálom, ktorý tvorí až 95 % suchej hmoty vlasu je elastická bielkovina keratín.
 • Pevnosť, ťažnosť a pružnosť vlasu je podmienená štruktúrou vlasu a usporiadaním vlasového keratínu.
 • Vlas obsahuje aj melanín, ktorý spôsobuje jeho sfarbenie, vodu, stopové prvky, tuky a ďalšie bielkoviny.
 • Priemerný počet vlasov na hlave je 100 000 – 150 000. Ich počet sa mení v závislosti od farby. Svetlovlasí ľudia majú až 140 000 vlasov, ryšaví len okolo 80 000.
 • Za mesiac vlas narastie v priemere o 1 cm.
 • Denne nám vypadne priemerne 50 – 100 vlasov.
 • Vlas má životnosť 2 – 5 rokov.
 • Vlasy rastú rýchlejšie v teplom počasí a pomalšie v noci ako cez deň.
 • S vekom sa hustota vlasov znižuje a rastú aj pomalšie.
 • Vlasy mužov sú hrubšie a rastú rýchlejšie ako vlasy žien.
Prečo šedivieme

Šedivenie vlasov má na svedomí postupné znižovanie tvorby melanínu a patrí k fyziologickým prejavom starnutia. Závisí najmä od dedičnosti. Za šedivením vlasov obvykle stojí genetika a proces starnutia, ale môžu to byť aj lieky, niektoré ochorenia a u detí podvýživa. Mechanizmus šedivenia nie je celkom presne objasnený, zrejme ide o znižovanie aktivity pigmentových buniek melanocytov a ich postupný zánik, rolu pravdepodobne zohrávajú aj poruchy prekrvenia.

Mýty a pravdy o vlasoch
 • Dobrý šampón musí peniť – pravda je, že čím menej šampón pení, tým je kvalitnejší a vhodnejší. Penivosť spôsobujú silikóny obsiahnuté v šampóne.
 • Nie je dobré dlhodobo používať ten istý druh šampónu – pravda je, že ide skôr o reklamný ťah, ak vám šampón vyhovuje, nie je dôvod meniť ho za iný.
 • Denné mytie vlasov spôsobuje, že sa rýchlejšie mastia – nie je to pravda, ak používate pre vás vhodný kvalitný šampón bez silikónov.
 • Farbenie škodí vlasom – nie je to pravda, ak používate kvalitné farby a dodržiavate postup pri farbení.
 • Častejšie strihanie zlepšuje kvalitu a hustotu vlasov a urýchľuje ich rast – pravda je, že rast vlasov je geneticky daný a časté strihanie nemá vplyv ani na hustotu ani na rast vlasov.
 • Gély alebo laky na vlasy spôsobujú plešatosť – nie je to pravda, ak používate kvalitné stylingové prípravky. Pre vlasy je oveľa nebezpečnejšie používanie žehličiek, kulmovanie či nešetrné fénovanie.
Ako sa starať o vlasy

Na otázku ako často strihať, umývať, farbiť, trvaliť, kulmovať, žehliť či fénovať vlasy podľa vlasovej stylistky neexistuje celkom jednoznačná odpoveď.

Tak, ako máme rôzne vlasy a žijeme rôznym spôsobom života v rôznom prostredí, tak sa odlišuje i potreba starostlivosti o našu „korunu krásy“. Kvalita vlasov je daná geneticky, správnou starostlivosťou ju môžeme podporiť a zlepšiť.

Výrobcovia vlasovej kozmetiky myslia na všetky možnosti a rozsah ponuky produktov je naozaj široký. Jemné šampóny určené na denné umývanie vlasov, často výrobky typu dva v jednom určené súčasne na vlasy i telo, vyhovujú najmä mužom, ktorí očakávajú rýchle a pohodlné riešenia. Na citlivú pokožku, prípadne pokožku s lupinami, sú najvhodnejšie špeciálne šampóny s liečivým a upokojujúcim efektom.

Pri návšteve kaderníckeho salónu sa vždy robí základná diagnostika vlasu. Podľa vlasovej stylistky Tatiany Štujberovej kaderník pohľadom i dotykom určuje typ vlasov a ich kvalitu, aby mohol vhodne zvoliť techniku úpravy i správne namiešať produkty na ošetrenie vlasov.

Náročnejšia diagnostika vlasov využíva najnovšie technológie a slúži na individuálnu vlasovú analýzu. Odborník pomocou nej nielen určí o aký druh vlasov ide, ale aj konkretizuje problém a následne vyberie vhodnú starostlivosť.

Dôležitá je kvalita

Žehlenie vlasov, kulmovanie, dokonca i fénovanie sú pre vlasy dosť nepríjemné procedúry. Dôležitá je ochrana vlasov vhodnými prípravkami pred tepelným pôsobením, ako aj technika samotného úkonu a výber kvalitnej kulmy či žehličky.

„Pokiaľ ide o farbenie, šedivé vlasy vyrastajú pomerne rýchlo, interval farbenia je asi 3 až 4 týždne, inak je šedivá cestička vo vlasoch dosť vidieť. Ak sa zvolia vhodné farby a správny postup, vlasy sa nepoškodzujú. Dnes už farby na vlasy obsahujú aj rekonštrukčné látky, takže vlasy sa pri farbení zároveň aj rekonštruujú,“ hovorí Tatiana Štujberová.

Dopĺňa, že aj v prípade trvalej je to opäť o profesionálnom prístupe, správnej voľbe trvalej i jej pôsobenia. Nesprávne urobená trvalá dokáže vlasy veľmi poškodiť. Niektoré klientky uprednostňujú úpravu účesu podľa lunárneho kalendára, ktorý určuje vhodné dni na strihanie vlasov.

Predlžovanie vlasov

Vlasy možno predlžovať rôznymi spôsobmi. Ak si chcete nechať predĺžiť vlasy, je potrebné, aby dĺžka vašich vlastných vlasov bola minimálne 10 cm. Ak ide o predĺženie len na určitú príležitosť, Tatiana Štujberová vysvetľuje, že v takom prípade sa využívajú tzv. „pukačky“, ktoré sa pripnú do vlastných vlasov a účes sa následne už len upraví.

Náročnejšie metódy sa používajú, ak vám predĺžené vlasy majú vydržať dlhší čas, až niekoľko mesiacov. Z techník sa využívajú napríklad keratínová lepená metóda za tepla i za studena, tzv. mikroringová metóda, pri ktorej sa vlasy nadpájajú pomocou kovových spojok v tvare korálika alebo trubičky, prípadne metóda, ktorá využíva nalepovacie vlasové pásiky.

O tom, či je vhodné nechať si vlasy umelo predĺžiť, by podľa Štujberovej mala rozhodnúť kaderníčka v závislosti od kvality vlasov zákazníčky. „Ak sú vlasy veľmi jemné a slabé, prípadné predĺženie by ich mohlo neúmerne zaťažiť a spôsobiť ich vypadávanie,“ hovorí stylistka.

Dodáva, že o predlžované vlasy sa treba zvlášť starať, pravidelne ich česať špeciálnou kefou s prírodnými štetinami, umývať špeciálnym šampónom a kondicionérom, do koncov vlasov aplikovať olejček. Predlžované vlasy treba na noc uväzovať do vrkoča, aby sa nerozstrapatili.

Predlžovanie/zahustenie vlasov: cena je individuálna, závisí od dĺžky, množstva, vlnitosti a hrúbky prameňov: od 166 do 1900 eur

Čo s poškodenými vlasmi

V dôsledku nevhodnej starostlivosti či pôsobenia UV lúčov môžu byť vlasy výrazne poškodené. V takom prípade odborníčka odporúča rekonštrukčnú vlasovú kúru, ktorú vám spravia v profesionálnom salóne a pri ktorej sa vlas „opravuje“ zvnútra.

Na trhu je ich viacero, spomeňme botoxovú alebo keratínovú kúru. Po takejto kúre sú vlasy posilnené, oživené, lepšie držia tvar, sú pružnejšie a, samozrejme, aj lesklejšie. V súčasnosti sú podľa Tatiany Štujberovej populárne brazílske keratínové kúry, ktoré sa zameriavajú na dlhodobejšie vyrovnanie vlasov. Trvanlivosť je približne 3 mesiace podľa druhu kúry a typu vlasov.

Pri keratínovej kúre sa keratín – základný proteín prirodzene obsiahnutý vo vlasoch, koži a nechtoch aplikuje priamo do vnútra vlasu. Táto prírodná látka vlasy regeneruje, takže ostanú zdravé, hladké a lesklé. Odporúča sa najmä na veľmi suché a poškodené vlasy. Kúra je vhodná pre všetky typy vlasov, aj farbené, melírované, po trvalej, chemicky zosvetlené, vyrovnávané a pod.

Botoxová kúra zasa využíva molekulu, pôvodne využívanú v starostlivosti o pleť. Pomáha hĺbkovo zrekonštruovať chemicky alebo mechanicky extrémne poškodené vlasy. Na regeneráciu sa využíva aj ultrazvukové ošetrenie, pri ktorom sa pomocou technológie ultrazvuku v kombinácii s infračerveným žiarením vpravujú regeneračné prípravky hlboko do vlasovej štruktúry.

Rekonštrukčné terapie vlasov: od 9,60 eura

Brazílsky keratín: od 135 eur

Ultrazvukové ošetrenie vlasov: od 20 eur

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 844
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 488
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 272
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 528
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 492
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 395
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 247
 8. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 3 052
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 046
 10. Slovenský orloj – svetová atrakcia 2 881
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Zatvoriť reklamu