
Architektonické objekty zrealizované na Slovensku v poslednom desaťročí priniesli možnosti voľnejšie predviesť kreatívne schopnosti projektantov. Mnohé ukázali smerovanie architektonických a urbanistických trendov aj do ďalších rokov. Túto skutočnosť nám potvrdila aj Ing. arch. Anna Zajková zo Slovenskej komory architektov k nedávno oceneným najlepším stavbám zrealizovaným v poslednom desaťročí.
Boli ste tajomníčkou poroty, ktorá ocenila najlepšie stavby v piatich kategóriách. Do akej miery sa javili víťazstvá v jednotlivých kategóriách ako jednoznačné?
O jednoznačnosti nemožno hovoriť z viacerých pohľadov. Jednak sa názory odborníkov na posudzovanie už zrealizovaných projektov líšia, v čom je väčšia záruka objektivity a kvalitatívneho obohatenia hodnotenia. Na druhej strane aj konečné poradie bolo v mnohých prípadoch pomerne tesné. Nebolo to len nepopierateľným prínosom každého prihláseného projektu do súťaže, aj v rámci niektorých kategórií je funkčné poslanie jednotlivých diel výrazne odlišné. Rovnako odlišné boli i podmienky, v ktorých boli diela zrealizované.
Myslíte tým asi konkrétny stav urbanizácie okolia, v ktorom bol projekt zasadený a zrealizovaný?
Napríklad kostol v Nitre kultivovane dotvoril námestie s už existujúcimi novými objektami, na pozadí historickej panorámy starobylého mesta. Výstavba obchodno-administratívneho centra v Banskej Bystrici bola pomerne prísne vymedzená najmä netradičným tvarom úzkeho pozemku. Autor sa s hendikepom nielenže úspešne vyrovnal, zvládol aj ďalšiu úlohu, určil možné smery dotvorenia lokality v plánovanej výstavbe.
Čo priniesla súťažná prehliadka CEZAAR (Cena za architektúru) z pohľadu širších vrstiev užívateľov, či len okoloidúcich?
Radi vnímame, že projekty nielen obytných stavieb znášajú humánnejšie kritériá. Potvrdzuje to obytný komplex na bratislavských Kramároch, ktorý rešpektuje členité prostredie, zostáva dostatočne slnečným zo všetkých pohľadov, čo je pre túto lokalitu tiež príznačné. Rovnako rodinný dom v Devínskej Novej Vsi, okrem iného oplýva vynikajúcim vysporiadaním sa so svetelnosťou, vizuálnou usporiadanosťou, dokonca má veľkú váhu aj hlas, že aj na tomto dome by sa mohli učiť mnohí „palácoví“ stavitelia.
V porovnaní s rekonštrukciou paláca chráneného pamiatkovým zákonom je zaujímavá aj rekonštrukcia pomerne mladej dominanty Nitry, fakulty záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU. Rekonštrukcia bratislavského hotela Perugia, jedna z prvých svojho druhu, otvorila pomerne uzavretý priestor v historickej stiesnenej zástavbe presklenným átriom. Podobnými príkladmi by vlastne mohli byť aj ďalšie nominované stavebné diela. (ľš)