Ako zlepšiť imunitu dieťaťa

So školou a škôlkou prichádza detská nádcha a iné choroby. Čo robiť, aby vaše dieťa zostávalo doma v posteli čo najmenej?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Chorľavé, a tak aj v škôlke či v škole často chýbajúce dieťa je nočnou morou každého rodiča. Skúsenosti lekárov potvrdzujú, že v posledných rokoch často chorých detí pribúda, príčinou je obvykle porucha imunity. Čo však znamená často choré? Niektorí pediatri hovoria, že dieťa by malo asi štyrikrát do roka prekonať bežné ochorenie, aby sa jeho imunita posilňovala, pričom za bežné ochorenie považujú napríklad aj nádchu.

Prečo však mnohé deti začne príliš často trápiť kašeľ, nádcha či bolesti hrdla, keď nastúpia do škôlky alebo do školy? Na vine môžu byť aj rodičia. Najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťajú a vedú k zvýšenej chorobnosti, sa týkajú životosprávy detí. Alebo ak posielajú do kolektívu nedoliečené dieťa.

Aby sa počet ochorení nezvyšoval, môžete pre to sami čo-to urobiť. V prípade, že bežné opatrenia zlyhajú, mali by ste sa poradiť s pediatrom, ktorý môže odporučiť odborné vyšetrenie dieťaťa u imunoalergológa. Až ten v prípade potreby zvolí vhodnú liečbu.

V škôlke a škole sa to začína

Jeseň je obdobím, keď deti nastupujú do škôlky či školy a zároveň aj obdobím zvýšeného výskytu viróz a rôznych bakteriálnych infekcií. Dovtedy zdravé dieťa, ktoré sa pohybovalo iba v kruhu najbližšej rodiny, sa odrazu ocitne vo veľkom kolektíve. Tu sa dostane do kontaktu s preň novými baktériami a vírusmi. Začne byť choré, jeho telo si však v rámci prekonávania ochorenia posilňuje obranyschopnosť. Ak navyše dieťa príde späť do kolektívu nedoliečené, je oveľa náchylnejšie na opätovnú nákazu vírusovou alebo bakteriálnou infekciou. Lekári varujú, že škôlkar či školák potom naozaj môže ísť z choroby do choroby.

Všetkého veľa škodí

Avšak aj prehnaná starostlivosť a príliš úzkostlivá ochrana dieťaťa môže v konečnom dôsledku viesť k oslabeniu jeho imunitného systému.

Na jeseň a v zime často byty prekurujeme, čo imunite nesvedčí. Lekári odporúčajú ako optimálnu teplotu v spálni 18 stupňov a v ostatných miestnostiach bytu 22 stupňov. Suchý vzduch v prekúrených miestnostiach spôsobuje, že sa sliznica vysušuje a oslabuje sa aj jej lokálna obranyschopnosť. Tak sa zvyšuje aj riziko vírusových infekcií.

Pre imunitný systém dieťaťa nie je vhodné ani príliš sterilné prostredie. S používaním rôznych dezinfekčných a antibakteriálnych čistiacich prostriedkov to rozhodne netreba preháňať. O to viac sú deti náchylnejšie na rôzne ochorenia, keď prídu do kolektívu. Aj príliš prehnaná hygiena môže byť skôr na škodu. Niektorí pediatri napríklad neodporúčajú novorodencov kúpať častejšie ako každý druhý deň.

S antibiotikami opatrne

Deťom neprospieva ani pričasté užívanie antibiotík. Mnohí rodičia si neuvedomujú, že antibiotikami sa nelieči ani teplota, ani chrípka. Keďže pôsobia len proti baktériám, pri vírusových ochoreniach je ich užívanie zbytočné.

Užívajú sa v prípade, ak sa k vírusovej infekcii pridruží aj bakteriálna. Bežné ochorenia detí v predškolskom a školskom veku sú pritom až v 80 percentách prípadov vírusového pôvodu. Okrem toho mnohé antibiotiká môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky. Ak už lekár vášmu dieťaťu antibiotiká naordinoval, dôležité je užívať ich podľa jeho odporúčania, liečbu neprerušujte ani neukončujte skôr, ako odporučil lekár. Ak býva dieťa príliš často choré, všeobecný lekár ho po zvážení zdravotného stavu môže poslať na vyšetrenie k imunoalergológovi.

Probiotiká sú nielen proti hnačke

Niektoré živé mikroorganizmy – probiotiká - sú veľmi dôležité pre imunitný systém. Na stenách čriev vytvárajú súvislý povlak, čím bránia kolonizovaniu čreva škodlivými patogénmi a ich následnému premnoženiu.

Vedci dokázali, že u dojčených detí sa v črevách vyskytuje oveľa viac probiotík ako u detí, ktorým sa podávala umelá výživa. V tejto súvislosti zaznamenali aj podstatne nižší výskyt škodlivých baktérií v črevách dojčených detí, čo malo za následok menej častý výskyt tráviacich ťažkostí.

Aj patogény sa v črevách dojčených detí vyskytovali v oveľa menšom množstve ako u detí s umelou výživou. Dojčené deti sú tak menej ohrozované infekciami tráviaceho traktu sprevádzanými častými hnačkami, dojčenie môže byť aj prevenciou vzniku Crohnovej choroby (chronický zápal tráviacej trubice) a podobne.

U starších detí pomáhajú probiotiká napríklad znižovať akútnu hnačku, ktorej dôsledkom je oslabený organizmus, strata minerálov, vitamínov a stopových prvkov.

Podľa odborníkov je však vhodné zaradiť do stravy malých detí probiotiká ako prevenciu aj pred možným vznikom astmy, alergií či potravinovej neznášanlivosti.

Užívanie probiotík je vhodné aj po liečbe antibiotikami. Probiotiká sa nachádzajú v prirodzenej strave, v kyslomliečnych výrobkoch alebo v kyslej kapuste, prípadne ich kúpite v lekárni ako výživový doplnok.

Čo ovplyvňuje imunitu detí
 • Genetická predispozícia k niektorým ochoreniam a poruche imunity.
 • Dojčenie – materské mlieko obsahuje látky, ktoré podporujú budovanie a dozrievanie imunitného systému dieťaťa až do piatich rokov.
 • Umiestnenie do kolektívu - pediatri neodporúčajú umiestňovať dieťa do kolektívu pred dovŕšením tretieho roku života. Deti, ktoré nastúpia do kolektívu skôr a bývajú málo dojčené, bývajú aj častejšie choré.
 • Zdravá životospráva – pestrá strava, bohatá na zeleninu a ovocie, dostatok pohybu a spánku.
 • Vitamíny – pokiaľ má dieťa nutrične vyváženú a pestrú stravu, nie je potrebné, aby užívalo aj rôzne syntetické vitamíny. Ak však prekonalo nejaké ochorenie a je v rekonvalescencii, je vhodné dočasne podávať dieťaťu vitamínové doplnky, ktoré však nemajú nahrádzať pestrú stravu.

Ako podporiť imunitu

Základom správnej imunity detí je zdravá strava, dostatok pohybu na

čerstvom vzduchu a dostatok spánku so skorým večerným zaspávaním. „Ak treba pridávať lieky na podporu imunity pre časté infekčné ochorenia

horných a dolných dýchacích ciest, pediater, u ktorého je malý pacient v

starostlivosti, je najkompetentnejšia osoba na výber vhodného lieku,” vysvetľuje internistka a klinická farmakologička Etela Janeková.

Aby vaše dieťa zvládalo pobyt v kolektíve bez zvýšenej chorobnosti, dbajte na:

 • zdravú a pestrú stravu, bohatú na dostatok ovocia a zeleniny, s prevahou rastlinných tukov a bielkovín nad živočíšnymi,
 • otužovanie dieťaťa sprchovaním vlažnou vodou, vhodné je aj plávanie,
 • dostatok pohybu,
 • na podporu imunitného systému sú vhodné aj pobyty pri mori, prípadne v soľnej jaskyni (treba sa poradiť s lekárom),
 • miestnosti, v ktorých sa dieťa zdržiava, by nemali byť prekúrené, dôležité je časté vetranie,
 • v čase chrípkovej epidémie sa vyhýbajte miestam, kde sa zdržiava veľa ľudí, ako sú napríklad kiná, nákupné centrá a podobne,
 • v rámci prevencie lekári odporúčajú očkovanie proti chrípke a pneumokokom,
 • v kritickom období zvýšte príjem vitamínov, osobitne C vitamínu, prípravkov na posilnenie imunity, napríklad z hlivy ustricovitej.
Pediatri odporúčajú:
 • ak je to čo len trochu možné, deti do troch rokov by ste nemali umiestňovať do kolektívu,
 • choré dieťa treba poslať do kolektívu až po úplnom doliečení,
 • nedožadujte sa silou-mocou liečby antibiotikami, nechajte rozhodnutie na lekárovi.
Čím najčastejšie trpia škôlkari a školáci a čo s tým

Zápaly horných dýchacích ciest

Obvykle ich spôsobujú vírusy. Častá je nádcha, vtedy dieťa nemá teplotu, nebolí ho hlava a z nosa mu vyteká vodový sekrét. Podávajte dieťaťu dostatok tekutín, vitamín C, na zmiernenie ťažkostí môžete použiť kvapky do nosa. Avšak pozor na ich nadužívanie i lehotu spotreby. Všetky prípravky aj pri lokálnej aplikácii majú v príbalovom letáku uvedený maximálny čas používania, ktorý treba dodržiavať. Ak sa spreje a kvapky napriek odporúčaniu používajú dlhšie, môžu poškodiť povrch sliznice a naštartovať chronický zápal.

V prípade komplikácií sa infekcia môže rozšíriť do vedľajších nosových dutín, stredného ucha, priedušiek alebo pľúc, sekrét je hustý, žltozeleno sfarbený a dieťa trpí bolesťami hlavy, teplotami a nadmernou únavou. Návštevu lekára v takom prípade neodkladajte.

Infekcia v mandliach

Nosohltanové a krčné mandle vytvárajú za normálnych okolností prvú obrannú líniu organizmu proti baktériám a vírusom. U starších batoliat a detí v predškolskom veku sa pri častých opakovaných ochoreniach môže v tomto tkanive usídliť infekcia. Dieťa má často nádchu, zle sa mu dýcha, môže aj horšie počuť. Takáto infekcia sa môže opakovane šíriť do oblasti stredného ucha a spôsobovať zápaly. Či mandle vybrať, alebo nie povie lekár, k zákroku sa vyjadruje aj imunoalergológ.

Hnačky

V mnohých prípadoch ich u detí vyvolávajú vírusy, no aj baktérie, predovšetkým salmonela. Ochorenie sa obvykle prejaví do dvoch dní po nákaze, v prípade salmonelózy to môže byť aj pár hodín.

Lekárka Etela Janeková vysvetľuje, že liečba hnačky sa v každom prípade začína diétou, čo znamená piť dostatok tekutín v podobe minerálok, čaju, a jesť sucháre, staršie pečivo, varenú ryžu, varené zemiaky, banán, strúhané jabĺčko. Diétu treba dodržiavať do prvej normálnej stolice a postupne pridávať potraviny. Posledné pridávame mliečne výrobky, ak po dvoch dňoch diéty hnačka pretrváva (čo je viac ako štyri až šesť riedkych stolíc denne) je vhodné navštíviť lekára a pátrať po príčine.

Pri liečbe hnačky možno využiť lieky, ktoré viažu nežiaduce látky v čreve a pomáhajú ich rýchlejšie vylúčiť z organizmu.

Ochorenia s vyrážkami

Ovčie kiahne – patria k najčastejším infekčným ochoreniam. Dieťa sa najčastejšie nakazí v škôlke alebo škole. Ochorenie sprevádza výsev pľuzgierikov, ktorý trvá asi týždeň. Zhruba po 10 dňoch, keď prasknú posledné pľuzgieriky, dieťa prestáva byť nákazlivé a získava aj doživotnú ochranu pred nákazou. Treba dbať na to, aby si vyrážky neškriabalo. Deti, ktoré majú závažné poruchy imunitného systému, je možné očkovať.

Šarlach – spôsobuje ho streptokok, ktorý je aj pôvodcom hnisavej angíny. Do dvoch až štyroch dní po nákaze sa u dieťaťa objaví zvýšená teplota, bolesti hrdla, začervenaný jazyk a zdurené krčné uzliny. V oblasti brucha, vnútornej strany stehien a slabín sa vyhodia drobné vyrážky. Veľmi dôležité je včas začať s liečbou antibiotikami. Ak sa šarlach nelieči, môžu byť postihnuté obličky a srdce.

Zápal mozgových plien – pôvodcom ochorenia môžu byť vírusy, ale aj baktérie. U nás je prenášačom najčastejšie kliešť. Prvé príznaky sa zvyknú prejaviť do jedného – dvoch týždňov a sú rovnaké ako pri bežnej viróze – teplota, únava, bolesti hrdla, hlavy, niekedy hnačka. Po niekoľkých dňoch nastane zlepšenie a po krátkom čase sa prejavy opäť vrátia. Pre toto ochorenie je charakteristický dvojfázový priebeh, pri ktorom sa medzi oboma fázami ochorenia pacientovi zlepší stav. Po návrate z prírody preto dieťa vždy dôkladne skontrolujte, ak nájdete kliešťa, odstráňte ho správnym spôsobom. Spoľahlivou ochranou je očkovanie.

Pozor na bylinky

Ak je dieťa choré, rodičia s obľubou siahnu po voľnopredajných liekoch, výživových doplnkoch či prírodných liečivách, napríklad v podobe bylinných čajov.

Lekári však vystríhajú: všetko s mierou. Bylinné čaje, ktoré sa pripravujú deťom, nie je vhodné nechať dlho lúhovať, aby nevznikali silné koncentráty. Tie by mohli nepriaznivo vplývať na tráviaci a vylučovací trakt. Všetky voľnopredajné preparáty by sa mali deťom podávať až po konzultácii s pediatrom.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 2. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 3. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 4. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 5. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 6. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 7. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 8. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 9. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 10. Inteligencia vo všetkom
 1. 3 šťavnaté spôsoby, ako povzbudiť výkon mozgu
 2. Najvyššie ocenenie štvrtýkrát pre Martinus
 3. Budúcnosť EÚ a inteligentných miest
 4. Todos predstaví 4 americké premiéry na Autosalóne
 5. Ekonomický a účtovný softvér Humanet oslavuje
 6. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 7. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 8. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 9. Zlatá minca 2016 priniesla pre mBank sedem ocenení
 10. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 24 551
 2. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 8 435
 3. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 6 729
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 6 213
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 5 815
 6. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 5 556
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 3 756
 8. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy? 3 378
 9. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 281
 10. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 639

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Slováci pomáhajú hľadať pôvod záhadných častíc, ktoré môžu popierať Einsteina

Balón NASA vyniesol do stratosféry Zeme testovací experiment EUSO.

DOMOV

Prokurátor: Pri Weissovi nezvládli policajti úkony

Futbalista by sa mal podľa prokurátora správať uvedomelejšie.

DOMOV

Prieskum Polisu: Do parlamentu by prešlo až deväť strán

Súčasná vládna koalícia by získala iba 65 mandátov.

Neprehliadnite tiež

Diétne druhy sladených nápojov môžu byť spojené s poškodením mozgu

Vedci po prvý krát skúmali možný vplyv „light“ nápojov na mozog.

Odborník na bolesť: Platničky bolia už osemnásťročných

Bolesť chrbta môže odstrániť jediná operácia, no niektorí sa s ňou učia žiť. Prečo je to tak vysvetľuje špecialista na bolesť MARTIN GRIGER.

Antidepresíva počas tehotenstva nespôsobujú autizmus u detí

Trojica štúdií skúmala vplyv antidepresív v prvom trimestri tehotenstva. Autizmus detí spôsobili iné faktory.

Hodina behu môže predĺžiť život o sedem hodín

Priemernú dĺžku života najlepšie zvyšuje beh. Aké sú ďalšie prospešné športy?


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop