SME

Ochorenia čriev si vyžadujú disciplínu v liečbe

Predstavte si, že si musíte dávať pozor na to, čo a kedy zjete a váš pohyb mimo domova závisí od toho, aby nablízku bolo WC. A to nie sú všetky úskalia, ktoré sprevádzajú nešpecifické zápalové ochorenia čreva.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Pod spoločným názvom IBD (Inflammatory Bowel Disease) sa skrýva celá skupina zápalových ochorení tráviaceho traktu, najmä čriev. Postihujú najmä mladých a ľudí v strednom veku bez rozdielu pohlavia. K najznámejším patrí Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Spoločným znakom týchto ochorení je, že lekári dodnes neobjasnili presnú príčinu vzniku zápalu, významnú rolu však pravdepodobne zohráva porucha imunity. Svoj podiel na vzniku má aj genetika a vplyv rôznych vonkajších podnetov. Dalo by sa predpokladať, že na vzniku ochorení by mali mať podiel aj stres a strava, pravda je taká, že zohrávajú rolu pri priebehu ochorenia a liečbe.

Na čo máme dosah

Človek nemôže ovplyvniť riziko vzniku týchto ochorení, tvrdí gastroenterológ Martin Huorka, vedúci lekár Gastroenterologického a hepatologického oddelenia V. internej kliniky LF UK Univerzitnej nemocnice Bratislava. Môže však vylúčiť určité situácie a faktory, ktoré by sa na spustení ochorenia mohli podieľať.

Podľa lekára je vhodné minimalizovať stres, chrániť sa pred nákazou – napríklad v chrípkovom období sa vyhýbať miestam so zvýšenou koncentráciou ľudí. Dôležitý je aj dostatok vhodnej pohybovej aktivity. „Je nutné zdôrazniť, že pre celkovú pohodovosť, ako aj priebeh ochorenia má veľký význam aj rodinná podpora a vyváženosť vzťahov v zamestnaní,“ dodáva Martin Huorka.

Aké sú prejavy

Trápi vás dýchavičnosť, únava, chudokrvnosť, plynatosť, mávate časté hnačky? Ste vystrašení z krvavej stolice, bolieva vás brucho a mávate kŕče a horúčky? V takom prípade s návštevou gastroenterológa neotáľajte. Všetky tieto prejavy signalizujú, že môže ísť o niektoré zo zápalových ochorení čreva.

Okrem nejasného pôvodu majú tieto ochorenia ďalší spoločný znak: prebiehajú vo vlnách, obdobie s výraznými ťažkosťami strieda obdobie bez prejavov. Zlepšenie stavu môže trvať aj niekoľko mesiacov. Avšak potom náhle nastúpi obdobie poznačené výraznými ťažkosťami.

Gastroenterológ Martin Huorka vysvetľuje, že IBD nepatria do skupiny tzv. záchvatovitých a periodických ochorení, ktoré sa hlásia tzv. prodromálnymi príznakmi (príznaky, ktoré ohlasujú atak, záchvat ochorenia). Zhoršenie u IBD môžu predznamenať častejšie stolice najmä s prímesou krvi, zvyšujúci sa počet kŕčov v bruchu, mierne zvýšenie teploty, vystupňovaná slabosť. „Už pri známom ochorení sú to stavy, ktoré si jednoznačne vyžadujú odborné vyšetrenie či kontrolu. Úpravou liečby tak môžeme predchádzať ťažkému priebehu znovuvzplanutia ochorenia,“ zdôrazňuje gastroenterológ.

IBD majú ďalší spoločný znak – mimočrevné príznaky. Je to postihnutie kĺbov, zmeny na koži alebo poškodenie pečene. Okrem toho je pri týchto ochoreniach prítomné oveľa vyššie riziko vzniku rakoviny tráviaceho traktu, zvlášť hrubého čreva.

Viac informácií o IBD nájdete na www.5gram.eu

Kľúčová je disciplína

Keďže ide o ochorenia, ktoré sú chronické, pacient sa musí naučiť so svojou chorobou žiť. Tí, čo fajčia, mávajú častejšie vzplanutia a pooperačne sa u nich choroba opätovne objaví skôr ako u nefajčiarov. Pacienti s IBD by rozhodne nemali fajčiť.

Liečba môže byť farmakologická – pomocou liekov sa zmierňujú zápaly a potláčajú nepríjemné príznaky. Nutričná podpora spočíva v nastavení pacienta na takú stravu, ktorá nedráždi jeho tráviaci trakt. Potravu by mal prijímať častejšie a v menších dávkach. V neskorších štádiách choroby, keď sa zápalové procesy už nedajú zmierňovať, dostáva sa k slovu skalpel – pacientovi musia časť čreva chirurgicky odstrániť.

Dôslednosť v liečbe je veľmi dôležitá, mnohí pacienti neraz liečbu prerušia, keď sú v čase pokoja a zlepší sa ich zdravotný stav. O to väčšie je potom riziko, že budú oveľa skôr potrebovať zásah chirurga. Lekár zdôrazňuje, že súčasťou liečebnej disciplíny pacienta sú pravidelné kontroly a to aj v prípade, ak je pacient v období bez prejavov ochorenia.

Čím sa riadiť pri IBD

Hoci špeciálne desatoro pre tieto ochorenia neexistuje, lekár vysvetľuje, že pacienti sa môžu riadiť všeobecnými princípmi - zmena životného štýlu a životosprávy. Pokiaľ ide o diétu, podľa lekára treba obmedzovať živočíšne tuky a aspoň vo fázach zhoršenia ochorenia znížiť spotrebu mlieka.

Strava bohatá na vlákninu nezohráva zásadnejšiu rolu v porovnaní s normálnou diétou. „Iná situácia nastáva, ak má pacient pridružené aj mimočrevné komplikácie IBD, keď môže dochádzať napr. k osteoporóze. V takom prípade sú potraviny bohaté na kalcium povolené, niekedy je však nutné aplikovať minerály medikamentózne,“ vysvetľuje Martin Huorka.

Crohnova choroba – zápalové ložiská sú roztrúsené v celom tráviacom trakte, najčastejšie však v tenkom čreve.

Ulcerózna kolitída – chronický zápal a opuch postihuje hrubé črevo.

Ako a čo jesť

Nesprávne: konzumácia veľkých porcií, dlhé intervaly medzi jedlami, nadmerné množstvá živočíšnych tukov, ale aj nevhodná úprava pokrmov pečením a vyprážaním. Z alkoholu sú vylúčené destiláty a z iných prehreškov platí zákaz fajčenia a to absolútne v prípade Crohnovej choroby.

Správne: dominovať by mala úprava varením a dusením. Pacient by mal jesť častejšie za deň malé porcie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  2. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  3. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  4. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  6. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete
  8. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 375
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 9 760
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 6 382
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 652
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 100
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 579
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 690
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 3 040
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu