SME

Kettlebell. Guľa čo vás opantá

Počuli ste niekedy o kettlebelloch? Na Slovensku toto zázračne jednoduché náradie len objavujeme, v Spojených štátoch zažíva cvičenie s ním taký boom, ako pred pár rokmi zumba.

Kettlebell pripomína obrovské závažie na decimálku, alebo ešte skôr delovú guľu s rúčkou. Pri pohľade naň sa vám v mysli vynoria staré filmy z cirkusového prostredia alebo z pútí a jarmokov, kde siláci v pruhovaných úboroch zdvíhali niečo podobné nad hlavu a odfukovali pritom ako ťažné kone.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto pátra v histórii, môže zablúdiť až medzi gladiátorov v starom Ríme či medzi starých gréckych atlétov. Trénovali s podobnými guľami. Bojoví mnísi kláštora Shaolin cvičili so žulovým náradím v tvare visiaceho zámku, hranatého tvaru, ktorému sa zas hovorí čínsky kettlebell.

SkryťVypnúť reklamu

Novšia história sa spája s obdobím okolo roku 1900. Ruskí, európski, americkí i kanadskí siláci používali na tréning práve kettlebelly. Kým v západných krajinách sa na toto náradie postupne zabudlo, v Rusku si giryu, ako sa tam nazýva, obľúbili všetky vrstvy spoločnosti a využívajú ju nepretržite dodnes. Trénuje s ňou armáda, policajti, bežná populácia aj olympionici.

Aj Jennifer Lopez

Práve ruský fitnestréner Pavel Tsatsouline sa postaral o boom kettlebellov v Spojených štátoch. Okrem iného bývalý tréner ruských Spetznaz - špeciálnych jednotiek a zakladateľ RKC (Russian Kettlebell Challenge). V roku 1998 prvýkrát predstavil toto starodávne ruské náradie americkej verejnosti.

V tom čase otvoril prvú posilňovňu na funkčné cvičenie v opustenom bankovom trezore. Spočiatku sa mnohým zdal nielen kettlebell, ale aj cvičenie s ním smiešne, keď však videli doslova zázračné účinky, zobrali ho na milosť, a dnes kettlebelly dominujú v mnohých exkluzívnych posilňovniach. Telá si nimi zušľachťujú výnimoční obr_1.jpgšportovci ako Lance Amstrong i hollywoodske hviezdy Sylvester Stallone, Matthew McConaughey, či krásky Jennifer Lopez a Penélope Cruz.

SkryťVypnúť reklamu

Zlepšia sa cyklisti aj tanečnice

U nás kettlebelly objavili asi pred šiestimi rokmi dvaja bratia, náruživí športovci Matúš a Tomáš Pagáčovci z Bratislavy. „Keď sme začali s kettlebellmi cvičiť, kamaráti si z nás uťahovali, neverili tomu, smiešne činky, smiešne cviky. S bratom sme však veľmi dobre poznali potenciál funkčného tréningu a robili ďalej to, čomu veríme,“ spomína Tomáš.

„Dnes to takpovediac prešlo celý kruh, stáva sa, že nám zvoní telefón, niekto chce kettlebell a po chvíli zistíme, že volá známy a netuší, že volá nám. A veľké zadosťučinenie je, že aj kamaráti skeptici, ktorí sa nám na začiatku smiali, teraz chodia na naše tréningy.“

Správy sa totiž rýchlo šíria, a tí, čo cvičia s kettlebellmi, zistili, že cvičenie sa úžasne prejaví na výkonnosti v iných športoch, ktoré trénujú. Cyklisti zrazu prekonávajú svoje rekordy, bežcom a plavcom sa zlepšuje vytrvalosť i rýchlosť.

SkryťVypnúť reklamu

„Zaujímavý je rozmer kettlebellu. Na jednej strane máte jednoduchú malú činku, na druhej neuveriteľne široké využitie, azda najviac využívajú kettlebelly vo svojich tréningoch bojové športy, pretože bojovníci potrebujú dať všetko zbytočné z tela dole, aby ostala čistá funkčná sila a neťahali so sebou hmotnosť navyše. Ale cvičili u nás aj tanečníci a tanečnice a obdivovali, ako to pôsobí na správne držanie tela,“ hovorí Matúš Pagáč, jediný RKC (Russian Kettlebell Challenge) certifikovaný inštruktor pre kettlebelly na Slovensku.

obr_21.jpg„Pri cvičení s kettlebellom je nevyhnutné mať stále vyrovnanú chrbticu a toto správne držanie si za krátko osvojíte aj v bežnom živote.“

Na vlastnej koži

Hovorí sa, že je lepšie raz skúsiť, ako päťkrát počuť. Hoci mám trochu obavy o svoju skolióznu, z neustáleho sedenia každú chvíľu seknutú chrbticu a slabé zápästia, požiadam o krátku lekciu. „Ak to budete robiť správne, nemáte sa čoho báť.

SkryťVypnúť reklamu

Naopak, cvičenie s kettlebellmi sa využíva aj pri rehabilitácii chrbta či iných častí tela. Ku kettlebellu sme sa vlastne dostali tak, že sme pre brata hľadali niečo, čo by mu pomohlo s jeho vyskakujúcim ramenom. Aj otcovi práve kettlebell pomohol s posunutou platničkou, s ktorou si lekári mesiace nevedeli poradiť,“ presviedča Matúš.

Tak teda, poďme nato! Matúš položí na zem predo mňa osemkilogramové „závažie“. Mám obavy, že ho ani nezdvihnem. Rozkročím sa kúsok za ním, pokrčím kolená, s tou dôkladne vystretou chrbticou sa pri tom postoji cítim trochu ako na tureckom záchode. Chytím rúčku kettlebellu do oboch rúk, guľu rozhýbem dozadu medzi nohy a vystretím kolien sa rozhojdá do predpaženia.

A zase dole a hore. Taká kolíska, pri ktorej ani netuším, ktoré svaly vlastne pracujú. Urobím pätnásť swingov, ako sa tento základný cvik nazýva, a zisťujem, že som zadýchaná, akoby som vybehla do strmého kopca. Na počudovanie však námahu necítim ani v rukách, ani v chrbte, ale vzadu na stehnách.

SkryťVypnúť reklamu

„Výhodou cvičenia s kettlebellom je, že zaťažuje rovnomerne všetky svaly, navyše je to nielen silový, ale aj aeróbny tréning a na rozdiel od posilňovacích strojov vo fitku sa s kettlebellom precvičí celé telo a nielen jedna svalová partia osobitne. Unikátne cvičenie posilňuje telo zo všetkých možných uhlov, staticky aj dynamicky. Pracujú pri ňom aj celkom hlboké svaly okolo kĺbov, dôležité na ich stabilizáciu a prevenciu zranení, čo je tiež výhoda oproti klasickému posilňovaniu, pri ktorom sú tieto svaly často opomínané a zakrpatejú.“ vysvetľuje Matúš Pagáč.

Vďaka tomu majú vraj podľa štatistík ruskí športovci podstatne menej zranení kĺbov. Tomáš dodáva, že kto s kettlebellom začne cvičiť, poriadne ho to chytí. „Tréning s ním je celkom iný ako na strojoch, ku kettlebellu si vytvoríte vzťah, je to vaša činka, váš kettlebell, ešte aj vyzerá super. Viete s tou jednou činkou odcvičiť celé tréningy a v jednom náradí vidíte všetok pokrok, ktorý cítite na sebe,“ usmieva sa Tomáš.

SkryťVypnúť reklamu

obr_4.jpg

Žrút tuku

To sú lákadlá pre skutočných športovcov, v Amerike však kettlebell nadchol aj tých rekreačných. „Ľudí určite poteší, že je to výnimočný žrút tuku, metabolizmus ostáva po cvičení naštartovaný až do 48 hodín. Ženám sa zas páči, že sa pri ňom krásne formuje zadoček,“ dôvodí Matúš.

Keď si kvôli nášmu fotografovi mladíci vyzlečú tričká a odhalia svoje vypracované telá, nie s hrubými krkmi z posilňovní, ale bez jediného gramu tuku, už ho dostali. „Aj mne by sa páčilo, mať trošku takých svalov,“ poznamená. A ja sa už pýtam, kde sa dá kettlebell kúpiť. Na cvičenie netreba veľa miesta a vraj stačí aj pár minút ráno a onedlho zbadám výsledky.

Ako si vybrať

Ako si vybrať Kettlebelly majú rôznu hmotnosť, zvyšuje sa väčšinou po štyroch kilogramoch. Ženy zvyčajne začínajú so štyrmi, prípadne ôsmimi kilogramami, muži so šestnástimi či dvadsiatimi. Kettlebell sa dá kúpiť od trinástich eur a dá sa objednať aj cez internet.

SkryťVypnúť reklamu

obr_3.jpg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu