Otvorená je každá zlomenina, kde je v okolí najväčšej bolestivosti porušený kožný kryt, pretože tam hrozí riziko vniknutia infekcie.
Otvorenú zlomeninu ošetríme najprv ako ranu, to znamená, že ju sterilne prekryjeme, ak nemáme sterilné obväzy, tak aspoň nejakou čistou tkaninou, a potom končatinu znehybníme.
Prvú pomoc pri zlomenine dolnej končatiny poskytneme tým spôsobom, že zdravú končatinu prichytíme pomocou trojrohých šatiek k postihnutej končatine, aby jej vytvárala oporu.
Tu ide o otvorenú zlomeninu, čiže najprv ošetríme ranu pomocou dvoch obväzov, ktoré priložíme zo strán tak, aby nám prekryli vyčnievajúcu kosť. Obväzy prichytíme trojrohou šatkou zloženou na kravatu, a potom môžeme pristúpiť k vlastnému znehybneniu dolnej končatiny.
Pri obväzovaní sa snažíme manipulovať tak, aby sme čo najmenej hýbali postihnutou končatinou, aby sme zbytočne nevyvolávali bolesť.
Pripravíme si tri trojrohé šatky, jednu dáme pod miesto zlomeniny, druhú nad miesto zlomeniny a treťou šatkou zviažeme spolu chodidlá.
Pristupujeme zo strany zdravej končatiny, aby sme náhodou nezakopli o tú zranenú a uzlíky na šatkách robíme tiež na zdravej nepostihnutej strane.
Zároveň so znehybňovaním ukľudňujeme postihnutého a po znehybnení končatiny zariadime prevoz na definitívne ošetrenie do zdravotníckeho zariadenia.
Druhá možnosť znehybnenia zlomeniny dolnej končatiny je znehybnenie obložením. Znehybnenie obložením využívame vtedy, keď je zlomenina s nejakou väčšou deformitou a nemôžeme použiť znehybnenie pomocou zdravej končatiny.
Cieľom je, aby sme vypodložili telo postihnutého človeka pomocou materiálu, ktorý máme k dispozícii takým spôsobom, aby postihnutý mohol uvoľniť svoj svalstvo, aby pohodlne ležal, nenapínal svaly, pretože pri tomto vzniká veľmi silná bolestivosť.
Po znehybnení obložením zase privoláme cez tiesňovú linku záchrannú službu, ktorá zoberie postihnutého na ďalšie ošetrenie do nemocnice.
Prvá pomoc pri zlomenine dolnej končatiny je ešte dôležitejšia ako pri zlomenine hornej končatiny, pretože ide o väčšie kosti, väčšiu bolesť a aj trvalé následky a komplikácie môžu byť závažnejšie.
Autor: Doc. MUDr. Viliam Dobiáš, PhD. (autor je lekár záchrannej zdravotnej služby a univerzitný pedagóg)