Očkovanie nie je všeliek, chrípku treba vyležať

Vírusy chrípky milujú vlhko a chlad. Dávajte si preto pozor na podchladenie. V súčinnosti s nákazou všetko len zhorší.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)


Práve v októbri sa na severnej pologuli každý rok začína chrípková sezóna. Podľa odborníkov nám však zatiaľ nehrozí, očakávať ju môžeme zrejme až začiatkom budúceho roka. Ak uvažujete o prevencii v podobe očkovania, treba mať na pamäti niekoľko zásad.

Lekári odporúčajú očkovanie najmä imunologicky rizikovým skupinám, ako sú malé deti, mladí ľudia tesne nad osemnásť, tehotné ženy a seniori, najmä tí, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou, ochoreniami pľúc alebo napríklad poruchami imunity. Odborníci však zdôrazňujú, že vakcína účinkuje proti vírusu alebo mikroorganizmu, proti ktorým bola vytvorená. Ak sa teda pridruží infekcia aj inými vírusmi alebo baktériami, dôsledkom môžu byť aj závažné komplikácie.

Kedy sa môžem nechať zaočkovať:

 1. Očkovanie je vhodné zrealizovať zhruba do polovice decembra, prípadne aj neskôr, závisí to od vývoja epidemiologickej situácie.
 2. Zaočkujú vás len vtedy, ak netrpíte žiadnou infekciou horných dýchacích ciest. S očkovaním počkajte aj vtedy, ak máte pocit, že na vás „niečo lezie“. Očkovať sa nechajte len pri pocite plného zdravia.
 3. Očkovanie odložte aj v prípade, ak sa vo vašom blízkom okolí (rodina, práca) objavili prejavy chrípky.
 4. Podávanie očkovacej látky závisí od veku: u detí od šiestich do 35 mesiacov sú to dve dávky po 0,25 ml počas 4 týždňov, u detí od 36 mesiacov do deviatich rokov dve dávky po 0,5 ml počas 4 týždňov, pokiaľ proti chrípke ešte neboli očkované. U ostatných je to jedna dávka vakcíny ročne.
Nežiaduce reakcie
Lekári upozorňujú, že sa môžu objaviť aj pri zaočkovaní protichrípkovou vakcínou. Môže to byť napríklad opuch v mieste vpichu alebo celkové prejavy, ako je napríklad teplota, bolesti hlavy, svalov, celého tela a pod. V zriedkavých prípadoch môže organizmus na vakcínu zareagovať aj komplikáciou zo strany centrálneho alebo periférneho nervového systému, prípadne nastane alergická reakcia alebo až anafylaktický šok.

Zaplatia očkovanie poisťovne?

Zaujíma vás, či už nájdete vakcíny v lekárni, či ich je viacero na výber a podľa čoho sa pri výbere orientovať? Lekárnik Peter Stanko hovorí, že aktuálne sú v lekárňach na Slovensku dostupné tri vakcíny proti chrípke od troch rôznych výrobcov. „Vývoj a mutácie chrípkového vírusu celosvetovo monitoruje Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá potom pre každý rok vydá odporúčanie na zloženie vakcíny pre jednotlivé regióny na Zemi. Všetky uvedené vakcíny, ktoré máme dostupné u nás, sú pripravované podľa aktuálnych odporúčaní,“ dodáva odborník.

K dispozícii sú aj vakcíny na prevenciu chrípky určené pre deti od šiestich mesiacov. Tieto však podľa lekárnika bývajú štandardne odporúčané iba pre tých detských pacientov, ktorým v prípade infikovania vírusom chrípky hrozí zvýšené riziko pridružených komplikácií.

DÔVERA- Od 1. septembra 2011 do 31. januára 2012 poskytuje všetkým poistencom bezplatnú očkovaciu vakcínu proti chrípke.

UNION – uhrádza očkovaciu vakcínu všetkým poistencom.

VŠZP – uhrádza vakcínu len tým skupinám, ktoré spĺňajú indikačné kritériá (tehotné ženy, deti, seniori, ľudia s niektorými ochoreniami a pod.).

Ako chrípkový vírus útočí

Zachytáva sa na mikroklkoch a riasinkách na povrchu buniek, ktoré vystieľajú sliznice horných dýchacích ciest. Potom vírusy preniknú do týchto buniek, začnú sa replikovať a následne bunky usmrtia. Objavia sa typické príznaky ako horúčka, zimnica, únava, kýchanie, bolesť hrdla, hlavy a svalstva. Vírusy chrípky sa delia na tri typy – A, B a C, najväčšiu schopnosť mutovať má vírus chrípky typu A. Práve kvôli schopnosti vírusu mutovať, čiže meniť svoju genetickú informáciu, sa každoročne pripravujú nové vakcíny.

Veľmi dôležitú rolu zohráva imunita, snažte sa preto obmedzovať vplyv faktorov, ktoré imunitu jednoznačne oslabujú. Je to napríklad fajčenie, konzumácia alkoholu, únava, stres, ale aj celková životospráva a zloženie stravy.

Chrípkové vírusy navyše milujú vlhko a chlad, dávajte si preto pozor aj na podchladenie, ktoré v súčinnosti s nákazou môže zhoršovať priebeh ochorenia. Účinnou súčasťou prevencie je preto posilňovanie imunity otužovaním, fyzickou aktivitou, ale aj dostatočným celoročným príjmom vitamínov a minerálov.

Hrozí nám epidémia?

vir.jpgNezabúdajte, že chrípka sa nelieči antibiotikami. Virologička Tatiana Betáková upozorňuje, že nesprávne podávanie antibiotík vedie k vzniku rezistentných kmeňov baktérií a v súčasnosti mnohé antibiotiká prestávajú byť účinné.

Antibiotiká neúčinkujú na vírusy, teda ani na vírus chrípky, ale na baktérie. Preto by sa mali antibiotiká začať podávať až vtedy, keď došlo k bakteriálnej infekcii.

Čo rozhoduje o tom, že sa chrípkový vírus stane pandemickým?

Vírus chrípky potrebuje na svoje pomnoženie živú bunku. Na povrchu má dva proteíny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v jeho životnom cykle. Napadnutý organizmus sa snaží brániť proti vírusovej infekcii a produkuje okrem iného aj protilátky. Tieto protilátky môžu zabrániť vírusu infikovať bunky v organizme hostiteľa, a tým mu znemožnia, aby sa množil. Preto sa vírus snaží nejakým spôsobom „dobehnúť“ organizmus a snaží sa, aby protilátky tieto jeho proteíny nespoznali. Robí to tak, že tieto proteíny jednoducho zmení. A čím je táto zmena väčšia, tým je pre organizmus nebezpečnejšia. Pandemický vírus je teda vírus, ktorý sa vôbec nenachádzal v ľudskej populácii , alebo sa veľmi odlišuje od cirkulujúceho kmeňa a pre ľudský organizmus je teda „neznámy“.

Čím sa pandemický vírus odlišuje od „bežného“ chrípkového vírusu a aké ďalšie komplikácie môže spôsobiť?

Pandemicky vírus je novy vírus, ktorý sa objaví na určitom území a začne sa šíriť na všetky kontinenty. To, že je pandemický, ešte nemusí znamenať, že je vysoko infekčný. Nový vírus ma však výhodu v tom, že ľudia nemajú protilátky, a preto sa môže pomerne ľahko množiť. To sa prejavuje silnejším priebehom ochorenia až smrťou. Druhá vec je, že takýto vírus ľahšie infikuje nových jedincov, čím sa rýchlejšie a ľahšie šíri v populácii.

Imunitu vraj posilňuje aj to, ak už človek raz prekoná pandemickú chrípku. Ak ňou neprešiel a nedal sa ani zaočkovať, riskuje „silnú reakciu“ na vírus. Platí to aj v prípade obyčajnej chrípky?

V podstate áno, Tým, že človek prekoná chrípku, alebo sa dá zaočkovať, získa špecifické protilátky proti vírusu chrípky. B-lymfocyty, ktoré produkujú tieto protilátky, sú uložené v organizme a v prípade ďalšej infekcie sa okamžite stimulujú a začnú produkovať tieto protilátky, takže organizmus je schopný v pomerne krátkom čase účinne reagovať na infekciu.

Problém s vírusom chrípky je v tom, že veľmi ľahko mení povrchové proteíny. Preto sa vakcína každý rok mení, aby sa jednotlivé vírusy chrípky aktualizovali a aby bola vakcinácia čo najúčinnejšia.

Ako vidia virológovia tohoročnú chrípkovú sezónu? Hrozí nám podobná situácia ako s vírusom H1N1?

Momentálne pandemický vírus H1N1 nahradil do roku 2009 cirkulujúce sezónne vírusy H1N1. Takže súčasná vakcína obsahuje kmene, o ktorých sa predpokladá, že budú aktívne počas chrípkovej sezóny. Analýza vírusových izolátov z celého sveta ukázala, že pandemický vírus je stabilizovaný, zatiaľ nedošlo k dôležitým mutáciám jeho povrchových proteínov. Vo väčšine prípadov spôsobuje tento vírus stredne silné infekčné ochorenie a predpokladá sa, že v roku 2010 zomrelo 160 000 ľudí v dôsledku infekcie týmto vírusom. Samozrejme, stále platí, že ľudia, ktorí patria do rizikových skupín, by sa mali pred infekciou týmto vírusom chrániť.

V súvislosti s obeťami chrípky nezriedka dochádza k dezinterpretácii. Často ide o ľudí vo vysokom veku, s oslabeným organizmom rôznymi základnými ochoreniami a pod...

Štatistiky WHO uvádzajú úmrtia spojené s infekciou vírusom chrípky, kde sa dá jednoznačne dokázať, že pacient bol nainfikovaný vírusom chrípky a v dôsledku tejto infekcie potom prišlo k sekundárnej infekcii baktériami, prípadne sa iným spôsobom zhoršil zdravotný stav až do takej miery, že došlo k úmrtiu. Chrípka môže byť iba jedným, ale dôležitým faktorom, ktorý rozhoduje o prežití. Dnes už vieme, aké komplikácie môže infekcia vírusom chrípky spôsobiť, a preto sú aj definované rizikové skupiny, ktorým sa odporúča vakcinácia ako prevencia.

(mv)
Liečba chrípky
 • Chrípku treba vyležať, zachovajte pokoj na lôžku. Liečba je symptomatická a trvá sedem až desať dní.tea.jpg
 • Dbajte na dostatok tekutín.
 • Užívajte lieky proti horúčke (antipyretiká), ak horúčka ani po niekoľkých dňoch neklesá, navštívte lekára, hrozí riziko sekundárnej bakteriálnej komplikácie.
 • Liečbu neprerušujte ani keď je vám po troch – štyroch dňoch lepšie a klesne vám teplota. Riskujete zhoršenie zdravotného stavu a rôzne komplikácie. Okrem toho môžete nakaziť ostatných.

Ako nákaze predchádzať:

 • Posilňujte si imunitu (správna životospráva, dostatok pohybu, otužovanie, dostatok vitamínov).
 • Miestnosť, kde sa lieči chorý dôkladne vetrajte, vírus prežíva v prostredí aj niekoľko dní.
 • Počas chrípkovej sezóny sa vyhýbajte miestam s hromadným výskytom ľudí, dbajte na zvýšenú hygienu (dôkladné umývanie rúk, vhodné sú antibakteriálne mydlá, gély a pod.).
 • Podľa možnosti sa vyhýbajte kýchajúcim a kašľajúcim ľuďom.
 • Používajte hygienické vreckovky aj pri kašľaní a kýchaní, nepodávajte ruku, ktorou ste si chránili ústa pri kašli a pod..
Ako na to s vitamínmi

Súčasťou vhodnej prevencie je dostatočný prísun vitamínov, optimálne je, ak ich prijímame v potrave. Za určitých okolností je však potrebné siahnuť po vitamínových doplnkoch z lekárne.

Aké dávky sú však účinné? Možno ste sa stretli s názorom, že efektívnou prevenciou infekcií môže byť užívanie vitamínu D alebo aj vysoké (až 2 gramy denne) dávky vitamínu C. Lekárnik Peter Stanko uvádza tieto informácie na pravú mieru a hovorí, že nemožno povedať, že vitamín D je priamo účinný v prevencii infekcií horných dýchacích ciest. Pravdou však je, že ľudia s deficitom vitamínu D sú náchylnejší na infekčné respiračné ochorenia. „Užívanie vitamínu D bez konzultácie s lekárom však rozhodne neodporúčam,“ varuje lekárnik.

Dodáva, že v prípade vitamínu C ide o látku s vysokým antioxidačným potenciálom, navyše zvyšuje účinnosť ďalších antioxidantov zo skupiny flavonoidov. Preto vitamín C má stále význam v prevencii a liečbe infekcií horných dýchacích ciest. Treba si však uvedomiť, že denná potreba zdravého dospelého človeka je 60 - 70 miligramov.

V prípade akútnej infekcie môže potreba vitamínu C v organizme stúpnuť, avšak iba dvoj- až päťnásobne. Preukázaný je už aj stropový efekt antioxidačného pôsobenia vitamínu C. Znamená to, že od istej dávky už účinok nestúpa, ale, naopak, môže pôsobiť proti ľudskému telu. Vyššiu dávku vitamínu C ako je 1000 mg na deň treba jednoznačne konzultovať s lekárom.

Lekárnik Peter Stanko v rámci prevencie chrípky odporúča každodenné vyvíjať aspoň 30 – 40 minút aeróbnu pohybovú aktivitu, dodržiavať pitný režim, pričom základ má tvoriť obyčajná pitná voda. Prijímať v potrave dostatok prirodzených antioxidantov, čiže zameriavať sa na tzv. „farebné“ ovocie a zeleninu. Zdržiavať sa iba v dobre vetraných neprekúrených miestnostiach a vyhýbať sa nekvalitnej klimatizácii. Ak sa už akútnemu ochoreniu chrípky nevyhneme, ostať v pokoji na lôžku, vyhnúť sa práci a iným aktívnym činnostiam.

Najčítanejšie na SME Primár


Inzercia - Tlačové správy


 1. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 2. Za palivo Shell BMW domov
 3. V špeciálnom kole sú pre kotly a čerpadlá vyčlenené 4 milióny €
 4. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 5. Aj staršie životné poistenie môže mať nové výhody
 6. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko
 7. Nukleárna magnetická rezonančná liečba znova v Košiciach
 8. Ružička Csekes je už po šiesty krát Právnickou firmou roka
 9. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov
 10. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike
 1. Plynové kondenzačné kotly IMMERGAS „šité na mieru“
 2. V špeciálnom kole sú pre kotly a čerpadlá vyčlenené 4 milióny €
 3. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 4. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 5. Naše finančné družstvo zveľaďuje svoje aktíva
 6. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si piatykrát odnáša Martinus
 7. Za palivo Shell BMW domov
 8. Shell ponúkne najrýchlejšie dobíjanie elektromobilov v Európe
 9. Za tankovanie môžete platiť mobilom
 10. Shell zásadne inovoval celý sortiment palív
 1. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike 20 305
 2. Plánujete zmeniť lekára? Na toto sa potrebujete pripraviť 17 315
 3. Firmy, pri ktorých sa nemusíte obávať dvojakej kvality potravín 15 683
 4. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta 14 063
 5. Aká je skutočná pravda o Partners Group Sk? 11 609
 6. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko 5 535
 7. Tieto dizajnové hrnčeky a poháre na kávu ocení každý 5 356
 8. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov 5 069
 9. V Trenčíne vzniká nová komunita, susedia tu budú priateľmi 4 141
 10. Tri pravidlá, na ktoré inovatívne firmy nikdy nezabúdajú 3 479

Téma: Víkend


Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Z budovy SIS budú sociálne byty pre úradníkov, obec neuspela

Tajná služba sa zbavila prvej budovy, ktorá sa dala odhaliť cez internet. Ministerstvo vnútra tam chcel byty pre zamestnancov v ťažkej životnej situácii.

DOMOV

Dobré ráno: Ráno sa zobudíte a máte zarobené, nemusíte pohnuť prstom

Stačilo by 200 eur, aby sme boli šťastní?

KOMENTÁRE

Chorobopis slobody tlače: Bola to srdcová príhoda

Kontrolovať mocných môžu len autenticky slobodné médiá.

ŠPORT

Bayern doplatil na veľkú chybu. Doma podľahol Realu Madrid

Domáci Bayern vyhrával nad Realom.

Neprehliadnite tiež

Ráno, alebo večer? Veda zisťovala, kedy má šport najväčší efekt

Vedci zisťovali či sa oplatí cvičiť na lačno, či pred spaním.

Nový antioxidant by mohol omladzovať cievy o desiatky rokov

Látka môže brániť vzniku ochorení srdca.

Zapíjate predmenštruačný syndróm? Zrejme robíte chybu

Jeden z desiatich prípadov PMS môže súvisieť s alkoholom.

Násilník, vrah a pedofil. Zranenie mozgu môže zmeniť osobnosť

Príbehy, kedy poranenie mozgu dokázalo zmeniť povahu človeka.

Vojak dostal penis od darcu. Transplantácia je prvá v histórii

Zákrok podstúpil vojnový veterán z Afganistanu.