Paríž 23. júla (TASR) - Zábery domáceho videa, na ktorom sú zostrihané posledné dni muža trpiaceho na rakovinu pľúc, majú v rámci novej šokovej taktiky francúzskych skupín na ochranu zdravia zvýšiť povedomie o škodlivosti fajčenia medzi obyvateľmi krajiny.
Na 27-sekundovom šote, ktorý v pondelok odvysielala francúzska televízia, možno vidieť neidentifikovaného vychudnutého muža, ako ho krátko pred smrťou vo veku 50 rokov nakrútila jeho manželka. Jeho strhaný fyzický stav ostro kontrastuje s rodinnými fotografiami dotyčného ako zdravého chlapca vo veku 14 rokov, keď začal fajčiť.
"Toto nie je herec, ale skutočná obeť. Toto je realizmus, často využívaný v kampaniach v anglicky hovoriacich krajinách, vo Francúzsku však ide o novinku," uvádza sa v posolstve Národného výboru proti fajčeniu, ktorý film produkoval. "Tento film je dobrovoľným svedectvom chorého muža urobené s podporou jeho rodiny," uvádza sa v šote, ktorý mohli diváci najväčšej komerčnej stanice TF1 po prvý raz zhliadnuť pred hlavnými večernými správami.
S oporou filmovej a kaviarenskej kultúry, fajčenie je vo Francúzsku oveľa viac tolerované ako napríklad v USA a iných krajinách, kde protitabakové lobistické skupiny už dlho zvyšujú verejné povedomie o zdravotných rizikách spojených s konzumovaním cigariet.
Každý rok rakovine pľúc podľahne viac ako 20.000 Francúzov, ďalšie tisíce zomrú na následky iných chorôb spájaných s fajčením. Vzhľadom na nárast mladých fajčiarov z ostatných rokov sa očakáva nárast miery úmrtnosti.
Videoklipu v júni predchádzala iná kampaň - napodobnenina verejného oznámenia s telefónnym číslom, na ktorom mohli diváci získať informácie o výrobku, ktorý obsahuje stopy ortuti, amoniaku a iných chemikálií. Na uvedené číslo zatelefonovalo takmer milión obyvateľov, aby sa dozvedeli, že uvedeným produktom je cigareta. Francúzske médiá na kampaň reagovali otázkami, či je správne vyvolávať takúto paniku, organizátor kampane - rada pre zdravotnícke vzdelávanie - ale trvá na tom, že zvolený postup bol oprávnený.
Šoková terapia sa vo Francúzsku už určitý čas zameriava aj proti ďalšej rizikovej tendencii - jazde autom bez zapnutých bezpečnostných pásov. Francúzsko má spomedzi európskych krajín jednu z najvyšších úmrtností na cestách.