SME

Ľudia šetria, začali sa starať o zuby

Preventívnym prehliadkam u zubného lekára sa už ľudia tak nevyhýbajú, ako kedysi. Jedným z dôvodov môže byť fakt, že čím má človek horší chrup, tým viac zaplatí za jeho opravu.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. Mať na zuboch strojček dnes už nie je hanba, ale priam prestíž. Nosia ho deti aj tínedžeri, výnimkou nie sú ani ich rodičia či známe celebrity.

Úsmev bielych zubov sa spája s úspechom. Podľa prieskumu GfK si už ľudia uvedomujú, že pri hľadaní zamestnania zaváži aj stav ich chrupu.

Záujem o preventívne stomatologické prehliadky potvrdzujú všetky tri zdravotné poisťovne. Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne, povedala, že v prvom polroku tohto roka ju už stihlo absolvovať vyše 549–tisíc dospelých. To je oproti vlaňajšku o takmer 17–tisíc viac.

SkryťVypnúť reklamu

Zaberá spoluúčasť

Zubní lekári sa zhodujú v tom, že disciplína pacientov sa lepší najmä pod vplyvom ich spoluúčasti na platbách, ak nechodia na preventívne prehliadky.

Prevencia nie je len čistenie

V ústach sa nachádza do tisícky rôznych baktérií. Živnou pôdou pre ne je cukor. Vzniku zubného kazu pomáha aj pitie čierneho čaju a kávy. Vlákna z mäsitých jedál zase zostávajú usadené medzi zubami. Pri rozklade môžu spôsobiť oslabenie zubnej skloviny. K zdravým zubom sú nápomocné mliečne výrobky, syry a zelenina. Zubný kaz je choroba.

Stomatológ Ján Staško z Bardejovských Kúpeľov hovorí, že po 35 rokoch praxe môže konečne povedať, že starostlivosť pacientov o chrup sa výrazne zlepšila. Pacienti majú zodpovednejší prístup k svojmu orálnemu zdraviu, pravidelne chodia na prehliadky a dodržiavajú termíny objednávok.

SkryťVypnúť reklamu

„Predpokladám, že to určitým spôsobom súvisí aj s ich spoluúčasťou na platbách v ambulancii. Čím menší problém majú v ústach, tým je ich stomatologické ošetrenie lacnejšie,“ hovorí Ján Staško.

Pacienti sa postupne naučili plánovať si preventívnu prehliadku priebežne počas celého roku. Niektorí lekári tak v minulosti tradičný decembrový nával v ordináciách už nezažívajú.

Všetko sa odvíja od čistenia

Hoci ľudia na prevenciu chodia častejšie, v pravidelnej hygiene je podľa lekárov ešte veľa čo zlepšovať.

Veronika Šišovská, šéfka regionálnej komory zubných lekárov v Trenčianskom kraji, hovorí, že veľa pacientov si neuvedomuje následky zlej starostlivosti. Zubný kaz a zápal ďasien majú prvotnú príčinu v povlaku, ktorý pevne drží na povrchu zubu a vytvára takzvaný biofilm.

SkryťVypnúť reklamu

„Jeho vznik ovplyvňuje systém stravovania a množstvo slín v ústnej dutine,“ vysvetľuje lekárka. V biofilme žije 400 až 1000 baktérií a práve tie zapríčiňujú zubný kaz i zápal ďasien. Ich vznik je potom rizikovým faktorom pre cukrovku, infarkt, reumatickú horúčku a podobne.

Stomatológovia sa zhodujú v jednom: Aj keď sa informovanosť pacientov o čistení zubov výrazne zlepšila, resty zostávajú.

„Problém vidím v tom, že pacienti nevenujú dostatok času čisteniu zubov. Nie všetci sú tiež ochotní zmeniť nesprávne stravovacie návyky,“ povedal Jozef Hudec z regionálnej komory zubných lekárov v Banskej Bystrici.

Do ordinácie treba ísť už s ročným dieťaťom

Na preventívnu prehliadku k zubnému lekárovi musia chodiť aj rodičia s ročnými deťmi. Zatiaľ tak robia len málokedy.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Už tretí rok je v platnosti odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva, podľa ktorého prvú preventívnu stomatologickú prehliadku majú absolvovať všetky deti, ktoré dovŕšia prvý rok života.

Podľa odborníkov neošetrený zubný kaz mliečnych zubov je zdrojom infekcie pre trvalé zuby.

Prichádzali až neskoro, no mení sa to

Zubný kaz sa začína v mliečnom zube a potom postupuje ďalej, postihuje trvalý chrup. U dospelých po tridsiatke potom vznikajú ochorenia ako paradentóza, teda zápaly ďasien.

„To vedie k predčasným stratám zubov,“ hovorí Neda Markovská, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre zubné lekárstvo.

Podľa sledovaní zdravotných poisťovní však rodičia tomuto opatreniu neprikladajú vždy až taký veľký význam.

Monika Laciková z Dôvery povedala, že väčšinou sa k stomatológovi dostavia len vtedy, ak má dieťa zdravotný problém.

SkryťVypnúť reklamu

Všeobecná zdravotná poisťovňa zasa eviduje prípady, keď na prvú preventívnu prehliadku prichádzajú mamičky s deťmi, ktoré už majú prerezané všetky zuby.

Podľa hovorkyne Union zdravotná poisťovňa Judity Smatanovej sa však návštevnosť najmenších detí postupne zvyšuje. „Kým v roku 2009 bolo takto vyšetrených len 109 detí, vlani to bolo už 430 detí,“ povedala Smatanová.

Vizitka rodiča

Stomatológ Alexander Bednárik z Trnavy, viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov, hovorí, že stav chrupu dieťaťa je vizitkou rodiča a aj im to hovorí.

„Aj tým, čo sa starajú, ale aj tým, ktorých deti majú zdevastovaný chrup, lebo na preventívne prehliadky nechodia a na ošetrenie prídu, len keď je zle,“ dodáva.

Ak by podobná situácia nastala napríklad v škandinávskych krajinách, nezodpovedný rodič by mal problémy s porušovaním práv dieťaťa. U nás rodiča, pre ktorého zdravotne trpí odmalička dieťa, nijako nepostihujú.

SkryťVypnúť reklamu

Útok sladkých nápojov

Spotreba cukru rastie. Polovička detí má zničené horné rezáky.

BRATISLAVA. Na detské zuby dnes najviac útočia sladké nápoje. Tie deti pijú od útleho detstva, čo sa výrazne podpísalo pod stav ich chrupu.

„Viac ako päťdesiat percent päťročných detí má úplne zničené horné rezáky,“ povedala expertka na zubné lekárstvo Neda Markovská.

Podľa štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie sa ročná spotreba cukru na obyvateľa za posledných dvadsať rokov zvýšila z 12 až 15 kilogramov na 40.

Markovská hovorí, že rodičia by deťom mali čistiť ďasná a jazyk už po narodení. Aj materské mlieko obsahuje cukry, a treba odstrániť jeho povlak. V lekárni sa dá kúpiť gumený návlek na prst, ktorým sa dajú ďasná očistiť.

Prehliadka šetrí peniaze

Návšteva zubného lekára nie je lacná záležitosť. Výhodnejšie je zubným kazom predchádzať, ako ich odstraňovať.

SkryťVypnúť reklamu

1. Preventívna prehliadka u zubára nie je povinná. Kontrolu stavu vo vašich ústach preplatí poisťovňa, nápravu zisteného už nie.

2. Preventívna prehliadka je možnosť, ako si dať pravidelne skontrolovať chrup a zabrániť tak invazívnejším zásahom v budúcnosti.

3. Deti do 18 rokov by mali preventívne prehliadky absolvovať dvakrát ročne.

4. Dospelí jedenkrát ročne.

5. Tehotné ženy dvakrát v priebehu tehotenstva.

Čo je súčasťou

Do 18 rokov je to kontrola:

  • chrupu,

  • mäkkých tkanív ústnej dutiny,

  • paradontu,

  • medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov,

  • dentálnej hygieny a hygienických návykov,

  • určenie indexov KPE (kazivosti chrupu) a CPITN (stavu tkanív).

Nad 18 rokov sa bezplatná kontrola týka aj:

  • zubných náhrad.

Mnohí pacienti si nemôžu nájsť svojho zubného lekára. Nie sú

Podľa Slovenskej komory zubných lekárov na jedného zubného lekára pripadá na Slovensku 2600 pacientov. V únii je tento priemer iba 1500 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

BRATISLAVA. Štatistiky ukazujú, že na Slovensku má jeden zubný lekár oveľa viac pacientov, ako je priemer v Európskej únii. Situácia so zubnými lekármi je však v každom z ôsmich krajov iná.

Napríklad v Banskej Bystrici je na počet obyvateľov podľa minimálnej siete ministerstva zdravotníctva nadbytok zubných lekárov.

„Napriek tomu si mnohí pacienti nemôžu nájsť svojho ošetrujúceho lekára,“ hovorí Jozef Hudec z regionálnej komory zubných lekárov.

„Väčšina kolegov neprijíma nových pacientov. Tie časy, keď sme denne ošetrili 20 až 30 pacientov, sú už preč,“ dodáva. Dôvodov je viac.

„Pacienti za ošetrenie doplácajú a vyžadujú kvalitné ošetrenie, tiež sa sprísnili hygienické požiadavky v ambulanciách a neúmerne narástla administratíva,“ vysvetľuje Hudec.

SkryťVypnúť reklamu

Alexander Bednárik, viceprezident Slovenskej komory zubných lekárov, hovorí, že najhorším politickým počinom bolo zrušenie školských ambulancií.

„Vyššie územné celky pridelili lekárom od zeleného stola obvody spolu s detskými pacientmi. To jednoznačne zhoršuje dostupnosť ošetrenia detského pacienta,“ hovorí Bednárik.

Ján Staško z Prešovskej komory zubných lekárov hodnotí dostupnosť stomatológov v kraji momentálne ako dostatočnú. „Aj keď treba povedať, že sú určité menej atraktívne lokality, kde zubní lekári chýbajú,“ dodal.

Prečo zaplatíte viac

BRATISLAVA. Ak neabsolvuje tento rok preventívnu stomatologickú prehliadku, budete si musieť v nasledujúcom kalendárnom roku vyšetrenia a základné výkony spojené s liečbou zubného kazu hradiť sami. Zdravotná poisťovňa vám totiž na liečbu neprispeje.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa platí a čo nie

Veľa pacientov, ktorí prichádzajú na preventívnu stomatologickú prehliadku, sa nazdáva, že pri tejto návšteve zubného lekára nebudú platiť nič. Ako to je v skutočnosti, vysvetľuje stomatológ JOZEF HUDEC z Banskej Bystrice.

Prehliadka

Ak sa zberáte na preventívnu prehliadku k svojmu stomatológovi, ktorý má zmluvu s niektorou zdravotnou poisťovňou, za túto prevenciu nebudete platiť nič. Ale pozor, preventívna prehliadka je samostatný výkon, a pozostáva iba z kontroly stavu chrupu, parodontu a sliznice dutiny ústnej.

Odstránenie zubného kameňa

Ak zubný lekár pri prehliadke zistí, že pacient má zubný kameň, ktorý by bolo treba odstrániť, mal by ho informovať, že tento úkon už musí sčasti zaplatiť.

Zdravotné poisťovne síce svojich poistencov ubezpečujú, že dvakrát do roka majú nárok na odstránenie zubného kameňa bez poplatku, no nie je to celkom tak.

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ by zubný lekár zubný kameň odstraňoval len mechanicky, bolo by to bez poplatku.

Väčšina zubných lekárov dnes už tento úkon robí ultrazvukom, čo je vlastne nad〜štandardné ošetrenie s doplatkom pacienta.

Cena a čas

Nedá sa jednoznačne povedať, koľko necháte u zubného lekára za odstránenie zubného kameňa.

Je to individuálne, platba závisí od počtu takto zanesených zubov, či sa čistia len zuby pod jazykom, alebo aj horný rad.

Cena sa odvíja aj od toho, koľko času čistenie zaberie.

Röntgenové snímky

V niektorých prípadoch si musí zubný lekár v rámci preventívnej prehliadky pomôcť röntgenovými snímkami zubov pacienta.

Ich vyhotovenie už nie je súčasťou prehliadky, je to samostatný výkon. Ak lekár použije digitálny röntgen, mal by pacient vedieť, že je to nadštandard a bude treba zaň doplatiť.

SkryťVypnúť reklamu

Amalgámová plomba

Pokiaľ v rámci prevencie zubný lekár objaví u pacienta kaz, za jeho ošetrenie musí zaplatiť. Mnohí si myslia, že ak si dajú urobiť len amalgámovú plombu, budú to mať „zadarmo“.

Nie je to pravda, podľa cenníka výkonov pacient dopláca za každú plombu, a teda aj amalgámovú. Koľko pacient za tento úkon zaplatí, závisí nielen od použitého materiálu, ale aj od toho, v ktorej je poisťovni. Každá zdravotná poisťovňa totiž lekárom tento čiastočný úkon zohľadňuje inak.

Sledujú vás

Ak si myslíte, že zubný lekár nepríde na to, že ste vynechali viac preventívnych prehliadok, ste na omyle.

Tento údaj musí byť zaznamenaný v karte pacienta a zubný lekár si ho veľmi ľahko overí aj v systéme zdravotnej poisťovne toho­ktorého poistenca.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 403
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 090
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 722
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 422
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 132
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 865
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 255
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu