Tibor Uhrín – dózičky
Šimon Mišurda – drôtená lampa
Jana Menkynová – pekáče
Peter Pittner – drevená misa
Andrea Lachová – sklenené misy
„Nie všetci, čo našu galériu navštívia, odídu s nákupom. No môžu sa tu všeličo nové dozvedieť. Najdôležitejšie je, aby sa u nás dobre cítili,“ hovorí kurátorka výstav v Dizajn štúdiu ÚĽUV Viera Kleinová. V týchto dňoch návštevníkov príjemne prekvapí a pobaví výstava Sylvie Jokelovej z názvom Dizajn od šporáka.
Ústredie ľudovej umeleckej výroby zdedilo vlastnú sieť predajní a svoju charakteristickú podobu z minulých dôb. V posledných rokoch si myšlienka zachovania slovenskej ľudovej tradície vyžiadala zmenu. A nie hocakú.
Predstavte si vedľa seba napríklad dve drôtené misky, ktoré nesú stopy klasickej drotárskej techniky. Rozdiel je „iba“ ten, že jedna z nich je stará, druhá nová. Vekom, tvarom aj myšlienkou. Ktorú si vyberiete – starú, novú alebo obidve? Čo do nich dáte a čo nedáte? Prečo ich položíte práve na zvolené miesto a pri akej príležitosti ich využijete?
Štandardná ponuka už nestačí
„V ústredí si už pred pár rokmi začali intenzívnejšie uvedomovať, že štandardná ponuka úžitkových predmetov do domácnosti zákazníkom nestačí,“ hovorí kurátorka galérie Viera Kleinová. ÚĽUV preto vsadil na spoluprácu s mladými profesionálnymi dizajnérmi.
Dizajn štúdio ÚĽUV v Bratislave vzniklo koncom roka 2000 a funguje ako predajná galéria. V tom istom roku sa rozbehla súťaž pod názvom Kruhy na vode a zameraná bola na prepojenie tradičného ľudového remesela s moderným, súčasným dizajnom. Súťaž mala celkom dobrý ohlas predovšetkým u mladých absolventov a študentov dizajnérskych odborov, ale aj u strednej generácie, či samotných remeselníkov a výrobcov.
Nielen pre odbornú verejnosť
V špecializovanej predajnej galérii nájdete výlučne predmety s novým puncom. Jej priestory sú ideálnou výstavnou sieňou, v ktorej sa raz mesačne predstavujú mladé osobnosti slovenského úžitkového dizajnu. „Vystavujeme a predávame predovšektým predmety a objekty, ktoré patria do interiéru domácnosti – svietidlá, misy, hrnčeky, dózy, svietniky, poličky, prestierania, ale aj odevy a šperky. Chceli by sme, aby zaujali nielen odbornú, ale aj širšiu verejnosť,“ vraví Viera Kleinová.
Funkčné, pekné, jedinečné
Cesta úžitkového umenia ku konzumentovi nie je ľahká. Galéria vystavuje a predáva zväčša solitérne predmety alebo iba obmedzené série. Zahltenie trhu nimi určite nehrozí.
Originalita zvyšuje nielen ich hodnotu, ale aj cenu. Výber je však rozmanitý, kto chce, príde si na svoje aj za sto korún.
„Pomaličky nás objavujú rôzni ľudia. Aj keď si nekúpia nič, som presvedčená, že naše priestory majú aj didaktický účel. S návštevníkmi sa veľa rozprávame, vysvetľujeme im súvislosti. Zatiaľ nám stačí, že sa ľudia o naše exponáty a o značku ÚĽUV-u zaujímajú,“ tvrdí Viera Kleinová.
Objavujeme, preto sme tu
Biele, čisté línie členitého priestoru navrhnuté ing. arch. Jánom Mišíkom, doplnené interiérovým zariadením Niny Kleinovej, sú akýmsi malým útulným laboratóriom vkusu. Vojdete, vidíte, ohmatáte, kúpite alebo aj nie, no v každom prípade – dobre sa cítite.
V porovnaní s galériami podobného typu, ktorých je u nás žalostne málo, je Dizajn štúdio ÚĽUV špecializované na úžitkové umenie, ktoré je viazané na ľudovú tradíciu. Škála materiálov je samozrejme širšia ako voľakedy – okrem prírodných tu majú svoje miesto aj plasty. „Posun od tradície k modernému však nenastáva iba v materiáli,“ upozorňuje Viera Kleinová, „ale aj v myšlienke a využití symboliky, vďaka čomu sa vzhľad predmetov ocitá v úplne novej významovej polohe. Objaviť v predmetoch nové výpovede je vzrušujúce. Preto sme tu.“
Komplikované, ale zaujímavé
Ak si dnes chcete kúpiť napríklad obrus iba preto, že potrebujete zakryť stôl, stačí vám na to lacný sériový výrobok, dokonca taký istý, akým si ľudia prikrývajú stôl trebárs aj na druhom konci sveta.
„Trend uchovávania tradičného a individuálneho, ktorý sa usilujeme podporiť, je vlastne protipólom k masovosti,“ hovorí Viera Kleinová.
Zachovať znaky dobou poznačenej kultúry naozaj nie je ľahké. Začínajúci dizajnéri síce žiadne zábrany nemajú, rovnako však nemajú ani závratné finančné možnosti. Dizajn štúdio ÚĽUV potvrdzuje, že to nie je na škodu veci. Tvorba na vlastné náklady je síce komplikovaná, ale výsledok je o to zaujímavejší.
EVA ANDREJČÁKOVÁ
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC