V Dánsku sa proti obezite rozhodli bojovať aj tým, že zvýšia daň na nasýtené tuky. Dôsledkom by malo byť menej nezdravých jedál v domácnostiach, a tak aj menej chorých, u ktorých je jedným z faktorov, ktoré stoja za ich ochorením, práve obezita. Niektorí odborníci sú však presvedčení, že tieto kroky nepovedú k zlepšeniu situácie a tvrdia, že dôležitá ja najmä osveta a vzdelávanie obyvateľov.
Aj Katarína Skybová z Inštitútu redukcie a prevencie nadváhy je presvedčená, že tento postup nie je vhodný, čo podľa nej nepriamo potvrdzuje aj fakt, že zvýšenie cien alkoholu nemalo výrazný vplyv na pokles jeho konzumácie. „Zaujímavé je, že Dánsko pristupuje k takémuto opatreniu, no ani tam, ani nikde inde na svete neexistuje kontinuálna koncepcia výživového vzdelávania obyvateľstva,“ konštatuje Katarína Skybová.
Je teda otázne, či sa týmto spôsobom podarí dosiahnuť nižšiu spotrebu nezdravých tukov. Odborníci zároveň poukazujú na dôležitý fakt, že zlepšiť kvalitu stravovania, a tak následne aj hmotnosti, nie je možné len jednoduchým znížením alebo obmedzením prísnu jednej zo živín. Problém je komplexnejší, týka sa napríklad aj nadbytku iných zložiek stravy, ako sú napríklad cukry alebo aj nedostatku kvalitných bielkovín, vitamínov a minerálov či obsahu rôznych chemických látok, ako sú farbivá alebo ochucovadlá.
Chudnite zdravo
V prvom rade treba zdôrazniť, že človek by mal optimálnu hmotnosť dosiahnuť zdraviu prospešným spôsobom, inak môže na svojom organizme napáchať viac škody ako osohu. Chudnúť možno na mnoho spôsobov, avšak zdravá hmotnosť sa dá docieliť a udržať vyváženou a zdravou výživou a dostatkom pohybu. Nadbytok tuku je nielen estetický, ale aj zdravotný problém.
Najmä v prípade tuku uloženého v oblasti brucha (tzv. abdominálna obezita) zvyšuje sa napríklad riziko vzniku rakoviny. U žien hovoríme o brušnej obezite / nadváhe, ak je obvod ich pása viac ako 84 cm, u mužov je to viac ako 92 cm. „Vnútrobrušný tuk pôsobí ako hormónová pumpa: vylučuje do organizmu estrogény a zvyšuje aj hladinu ďalších hormónov, ktoré hrajú negatívnu úlohu pri zvyšovaní zdravotného rizika, a to tak u žien, ako aj u mužov. U žien stúpa hrozba nádorov maternice a prsníka, pretože tie súvisia s vysokou hladinou pohlavných hormónov. A čím viac tuku, tým väčšia produkcia hormónov.
V tukovom tkanive sa tvoria estrogény, ktoré zvyšujú riziko rakoviny prsníka. Zvýšeným rizikom rakoviny maternice sú ohrozené predovšetkým ženy po prechode (menopauza), pretože ich organizmus by už fyziologicky mal tvoriť menej estrogénov. Obezita zohráva negatívnu úlohu aj pri rozvoji rakoviny hrubého čreva a rakoviny prostaty u mužov. Pre mužov aj ženy teda platí to isté: Nikdy nie je neskoro rozumne a trvalo schudnúť,“ uvádza vo svojej kniha Vademecum zdravej výživy gastroenterológ a dietológ Peter Minárik.
Už aj pri miernom znížení hmotnosti (10 %), sa výrazne znižuje riziko vzniku nádoru.
Dobré a zlé tuky
Úplne vylúčiť tuky z potravy však nie je dobré, treba vedieť nielen koľko, ale aj aké tuky sú zdraviu prospešné. V prvom rade sa treba vyhýbať živočíšnym tukom, z nich je zdravý iba rybí tuk, ktorý nájdeme najmä v mastných morských rybách.
Nasýtené mastné kyseliny, ktoré obsahujú najmä živočíšne tuky, ale napríklad aj kokosový a palmojadrový olej, považujeme za zdraviu škodlivé, pretože majú veľký podiel na vzniku aterosklerotických plátov v cievach. Príjem nasýtených mastných kyselín by denne nemal presiahnuť 10 % celodenného príjmu energie.
Vhodnejšie sú rastlinné tuky, ktoré by mali tvoriť zvyšné dve tretiny. Takéto tuky obsahujú prevažne nenasýtené mastné kyseliny - mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny ( omega 3 a omega 6), ktoré na rozdiel od nasýtených majú opačný efekt – protiaterogénny účinok.
Tuky by nemali v strave chýbať ani pri diéte
Znamená to, že aj počas chudnutia by ste tuky nemali úplne vylúčiť, ide však opäť o to, aby ste sa vyhýbali tým, ktoré zdraviu škodia. Okrem toho si naše telo nedokáže samo vyprodukovať potrebné esenciálne mastné kyseliny, a tak sme odkázaní prijímať ich v strave. Tuky sú takisto potrebné pre vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch.
Ak si neviete s chudnutím rady a chcete sa vyhnúť zbytočným chybným krokom, obráťte sa radšej na odborníkov. Programy zamerané na chudnutie majú za cieľ dosiahnuť nielen zmenu zloženia jedálneho lístka, ale aj spôsobu stravovania a stravovacích návykov, ako aj zvýšiť telesnú kondíciu, čo je predpokladom zlepšenia celkového fyzického u psychického zdravia.