Podľa svetovej literatúry a posledných skúseností má až 70 % populácie nad 30 rokov nemilé skúsenosti s hemoroidmi, častejšie sú to však muži. Hemoroidy sú odborne definované ako rozšírenie žilových pletencov v oblasti dolného úseku konečníka a análneho kanála.
Vznik hemoroidov je multifaktoriálny. Na jednej strane je to nespochybniteľná genetika, endokrinné poruchy, hormonálne zmeny, žilová nedostatočnosť, ochorenia zvieračov a na druhej strane spôsob života, čiže súbor návykov, respektíve zlozvykov, ktorých riešenie je len v našich rukách. Je to sedavé zamestnanie, obezita, strava chudobná na vlákninu, nadmerné požívanie alkoholu, korenistých a mastných jedál, absencia biorytmu vyprázdňovania a pod..
Môžu spôsobiť aj komplikácie
Hemoroidy sa prejavujú súborom príznakov, ktorý je definovaný ako perianálny dyskomfort: svrbenie, pobolievanie, hlienový výtok, nutkanie na stolicu, zápal kože v okolí konečníka a najčastejšie tzv. bezbolestné krvácanie, ktoré pacient pozoruje na stolici vo forme prúžkov jasnočervenej krvi.
Na druhej strane vznik tuho-elastického útvaru, citlivého na dotyk, ktorý má veľkosť fazule, nezriedka až čerešne. Všetky uvedené príznaky a komplikácie zaraďujeme do kategórie ľahkých. Závažné komplikácie sú masívne krvácanie, trombóza , vznik vredov spojených s teplotou, zápchou. Známe sú však aj prípady smrteľných komplikácií – panvová tromboflebitída s možnosťou pľúcnej embolizácie.
Diagnostika a liečba
Určenie diagnózy je v rukách lekára, najčastejšie chirurga, eventuálne gastroenterológa. Úloha lekára je nielen presné stanovenie diagnózy, ale najmä vylúčenie iných príčin ťažkostí v oblasti konečníka (najmä nádorové – ktoré sa v prvých štádiách tiež prejavujú tzv. bezbolestným krvácaním, zápalové ochorenia, trhliny, fistuly, parazitárne ochorenia).
Tak, ako je príčina hemoroidov multifaktoriálna, rovnako pestrá je aj škála liečebných možností. Každej terapii by mal predchádzať systém režimových odporúčaní. Zahŕňa diétny vysokozvyškový režim, dostatok tekutín, dôkladnú hygienu, vyprázdňovací stereotyp.
Konzervatívna, čiže nechirurgická liečba zahŕňa lokálnu a celkovú liečbu. Lokálna terapia, pri ktorej pacient používa čípky a masti rôznych zložení, ktorých je na trhu nespočetné množstvo, spadá spolu so sedacími kúpeľmi do počiatočnej liečby, ktorá má aj svojich odporcov. To však, podľa môjho názoru, vyplýva len zo zlého, respektíve nesprávneho používania. Celková liečba ovplyvňuje stenu žily, pôsobí protizápalovo a dezinfekčne.
Ďalším stupňom je tzv. ambulantná liečba, to znamená, že nie je nevyhnutná hospitalizácia. V ambulantnej liečbe sa využíva:
- skleroterapia – ide o aplikáciu sklerotizačnej látky (fenol, ethoxysclerol, alkohol) do oblasti hemoroidu,
- kryoterapia - zmrazovanie CO2, tekutý dusík,
- fotokoagulácia – liečba pôsobením upraveného svetelného lúča s následnou deštrukciou tkaniva zahriatím do 100 °C,
- terapia laserom,
- elastická ligatúra podľa Barrona – „gumičky“ – ide o najrozšírenejšiu metódu vo svetovom meradle, jej výhoda spočíva v možnosti ambulantnej realizácie, takmer bezbolestný priebeh a možnosť liečby bez práceneschopnosti.
Kedy má slovo chirurg?
Chirurgická liečba je určená a rezervovaná pre najťažšie formy hemoroidov. Zásadnú, až revolučnú zmenu v prístupe k liečbe hemoroidov predstavil v roku 1993 profesor Antonio Longo z Palerma. Longova metóda sa líši od doterajších metód principiálne v tom, že k odstráneniu hemoroidov nedochádza v oblasti análneho kanála, kde je veľké množstvo nervových zakončení a akýkoľvek zákrok v tejto oblasti je tak veľmi bolestivý. Výkon sa realizuje niekoľko centimetrov vyššie, kde je sliznica výrazne menej citlivá.
Odstránenie hemoroidov a následné zošitie sliznice realizuje chirurg pomocou staplera -zošívačky. Staplerová technika rieši zároveň vysúvanie (prolabovanie) sliznice konečníka a fixuje sliznicu na jej pôvodné miesto. Dôležité je poznamenať, že ako každá chirurgická intervencia, tak aj Longova metóda má svoje riziká, ale poškodenie zvieračov, ku ktorému mohlo pri klasických operáciach dôjsť, jej pri tejto metóde minimalizované.
Longova metóda s použitím staplera jednoznačne zvyšuje pooperačný komfort, evidentne znižuje nutnosť užívania liekov proti bolesti (analgetík), je bezpečná, má nízke percento recidív a v konečnom dôsledku výrazne zlepšuje kvalitu života pacientov.
Na záver treba podotknúť, že liečba hemoroidov je komplexná, jednotlivé stupne liečby majú svoje nezastupiteľné miesto, lokálna aplikácia mastí a čípkov je zmysluplná len pri správnej aplikácii. Svoje pevné miesto má aj chirurgická liečba, ale na základe štatistík renomovaných pracovísk a vôbec svetového trendu liečby hemoroidov je ambulantná liečba metódou voľby. Pre objektívnosť však treba dodať, že dobré výsledky sa dajú dosiahnuť len prísne individuálnym prístupom ku každému pacientovi, správnou selekciou a v neposlednom rade aj správnym načasovaním liečby.
Autor: MUDr. Adrián Horný, autor článku je chirurgom II. Chirurgickej kliniky UNB Cyrila, Metoda v Bratislave