A ani muži nie sú tohto ochorenia uchránení, výskyt osteoporózy je u nich dokonca vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo. Týmto ochorením trpí zhruba pätina mužov. Každá tretia zlomenina bedrovej kosti a každá piata zlomenina stavca sa týka práve mužov. U mužov navyše riziko zlomenín stúpa ak dlhodobo a pravidelne v zvýšenej miere holdujú alkoholu.
Osteoporóza je veľmi rozšíreným ochorením a riziko úmrtia na komplikácie spojené so zlomeninou bedrovej kosti je podľa odborníkov rovnaké, ako riziko úmrtia na rakovinu prsníka alebo rakovinu prostaty.
Kosť sa počas života mení
Pri osteoporóze dochádza k úbytku kostnej hmoty a poškodeniu mikroarchitektúry kostného tkaniva. Kostná hmota nie je nemenná, počas života podlieha neustálym zmenám vo forme novotvorby a odbúravania. Ak tieto zmeny nie sú v dospelom veku v rovnováhe, vzniká problém. S pribúdajúcimi rokmi však môže klesať schopnosť novotvorby a prevládať proces odbúravania kostnej hmoty a dôsledkom je osteoporóza. Kosť s menšou hustotou kostného tkaniva je krehkejšia, a tak náchylnejšia k zlomeninám.
Rizikové faktory osteoporózy:
- vek,
- pohlavie,
- výskyt ochorenia v rodine,
- predčasná menopauza,
- niektoré lieky,
- niektoré ochorenia (reumatoidná artritída, chronické ochorenie pečene a tráviaceho traktu, nedostatočná tvorba pohlavných hormónov u mužov a pod.)
Často o nej nevieme
Osteoporóza sa často navonok nemusí prejaviť a aj preto je dôležité ochorenie čo najskôr odhaliť a liečiť. Mnohí ani netušia, že majú osteoporózu, kým si niečo nezlomia. Osteoporóza pritom môže spôsobiť aj závažné komplikácie a v niektorých prípadoch vedie až k úmrtiu pacienta.
Pri príležitosti Svetového dňa osteoporózy (20. októbra) sa aj Slovensko zapojilo do celosvetovej kampane, ktorá je zameraná najmä na prevenciu tohto ochorenia. Kľúčovú rolu v rozvoji osteoporózy zohráva :
- nezdravý životný štýl,
- nedostatočný prísun vápnika,
- nízka konzumácia mliečnych výrobkov,
- nedostatok vitamínu D,
- málo fyzickej aktivity.
Súčasťou kampane je aj podujatie Dni otvorených dverí v osteocentrách. Chcete vedieť, aký je stav vašich kostí a či vám hrozí osteoporóza? Od 24. októbra do 4. novembra si môžete vo vybraných osteoambulanciách po celom Slovensku nechať vyšetriť hustotu svojich kostí tzv. denzitometrickým vyšetrením a porozprávať sa s odborníkmi.
Kde si môžete nechať vyšetriť kosti
- Osteocentrum FN, Ružinovská 6, 821 03 Bratislava
- Reumatologická a geriatrická ambulancia, Krajinská 91, 826 56 Bratislava – Podunajské Biskupice
- NZZ FIDELITAS, s. r. o., Osteologická a reumatologická ambulancia, Poliklinika FNsP Kramáre, Limbová 5, 833 01 Bratislava
- Reumatologicko-rehabilitačné centrum, s. r. o., Pribinova 56, 920 01 Hlohovec
- NsP Galanta, Hodská 373, 924 01 Galanta
- Poliklinika Senica, Mediekos labor s. r. o., Sotinská ul., 905 01 Senica
- Reumatologická ambulancia, K dolnej stanici 18, 911 01 Trenčín
- FNsP F. D. Roosvelta, Nám. Svobodu 1, 974 01 Banská Bystrica
- NZZ Endokrinologická ambulancia, Nám. republiky 14, 984 01 Lučenec
- Reumatologická ambulancia, Železničná 23, 979 01 Rimavská Sobota
- Ortopedická ambulancia, Gammed s. r. o., 960 01 Zvolen
Zoznam všetkých osteologických ambulancií a osteocentier ako aj mnoho zaujmavých a praktických informácií nájdete aj na www.milujsvojekosti.sk.