SME

Nielen chyby krásy

Výrastky na koži, bradavice, lupiny, poranenia a niektoré poruchy nemusia byť len estetickým problémom. Pozor na domácku liečbu, aby ste svoje ťažkosti nezhoršili.

Lupiny dokážu zmariť dobrý pocit aj z tých najkrajších vlasov.Lupiny dokážu zmariť dobrý pocit aj z tých najkrajších vlasov. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Koža je prvou ochrannou líniou tela. Vystavená je pôsobeniu vonkajších i vnútorných faktorov - riziku poranení, alergických vyrážok či infekcií. Zdravá koža je osídlená množstvom baktérií, ktoré majú ochrannú funkciu. Ak sa však prirodzené ochranné mechanizmy narušia, môžu vzniknúť poruchy, ktoré netreba zanedbávať, i keď pôsobia banálne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nežiaduce pigmentácie

Nepekné pigmentové fľaky zvyknú trápiť ženy aj mužov. Príčiny vzniku sú rôzne. U žien napríklad užívanie hormonálnej antikoncepcie, vysoká hladina estrogénu v tehotenstve či užívanie niektorých liekov. Fľaky môžu vzniknúť aj po nanesení parfumu alebo niektorých kozmetických prípravkov, ak potom idete na slnko. Príčinou môže byť starnutie kože spôsobené slnečným žiarením, ale aj pribúdajúci vek – tzv. starecké škvrny.

SkryťVypnúť reklamu

Pigmentácie možno odstrániť špeciálnymi bieliacimi krémami alebo pomocou ovocných AHA kyselín. Efektívnejšie je ošetrenie intenzívnym pulzným svetlom presne definovanej vlnovej dĺžky. Pôsobí na štruktúry pigmentových buniek, ktoré likviduje. Zákrok je šetrnejší a opakuje sa podľa hĺbky a intenzity pigmentácie. Podľa dermatovenerologičky Alexandry Novotnej je však efektívnejšia prevencia. Spočíva v používaní krémov s vyšším ochranným faktorom a vyhýbaní sa slnku.

Červené bodky

Objavili ste na svojom tele červené bodky veľkosti špendlíkovej hlavičky? Vznikajú obvykle v tridsiatke – štyridsiatke a odborne sa nazývajú Angioma senile. Tvoria sa u žien i mužov, častejšie však vo väčšom počte, a k ich tvorbe prispieva takisto slnečné žiarenie. U niekoho sa môže vytvoriť aj tzv. „oheň“ – ide o bledočervené až tmavofialové znamienko. Často môže pokrývať aj veľké plochy.

SkryťVypnúť reklamu

Takéto defekty sa odstraňujú buď pomocou lasera, alebo polychromatickým pulzným svetlom. To, či treba zákrok opakovať, závisí opäť od hĺbky poruchy kože.

Lupiny

„Zasnežené“ plecia a vlasy plné lupín sú najmä estetický problém. Lupiny sa tvoria v dôsledku zrýchleného olupovania buniek kože. Najčastejšie ich tvorba súvisí s kvasinkou Pityrosporum ovale.

Zbaviť sa ich môžete pomocou špeciálnych šampónov s obsahom látok potláčajúcich tvorbu kvasiniek. Znečisteným hrebeňom sa zvyčajne neprenášajú, ako si často ľudia myslia, aj keď v príčinách a vývoji ochorenia hrá spomínaná kvasinka zásadnú úlohu. Podľa lekárky je vhodné striedanie šampónov, pretože po čase sa znižuje účinnosť dlhodobo používaného šampónu.

Ak napriek tomu tvorba lupín neustáva alebo sa zhoršuje, prípadne sa šupiny objavia aj na iných častiach tela, návštevu lekára neodkladajte, môže ísť o aj o príznaky iného ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Furunkul

Nepekné hnisavé vriedky často s bielou alebo žltou hlavičkou pôsobia odpudivo, vytláčanie však nechajte na odborníčku, inak si stav môžete zhoršiť. Lekárka vysvetľuje, že ide o zápalové ochorenie mazovej žľazy a vlasového folikulu, vzniká vniknutím infekcie do kože. Baktérie sa vo vlasovom vačku alebo mazovej žľaze začnú množiť, oblasť je citlivá a zdurená a v strede sa vytvorí spomínaná biela alebo žltá hlavička.

„Lieči sa lokálne antibioticky, v prípade potreby je nevyhnutné hnis vypustiť. Po jeho zhojení môže vzniknúť aj jazva,“ hovorí Novotná.

Cysta

Tento dutý útvar sa môže vytvoriť aj v koži a často je naplnený tekutým alebo polotekutým obsahom, napríklad mazom, ak taká cysta vznikne v mazovom vačku. Cystu však treba odlíšiť od abscesu, vtedy ide o nahromadenie hnisu. Cysta je obalená pevným puzdrom. Môže sa zväčšiť, bolieť a infikovať sa, vtedy je nevyhnutná liečba. Podľa lekárky ju treba chirurgicky odstrániť, pretože ak zvyšky steny cysty ostanú v koži, vznikne znova.

SkryťVypnúť reklamu

Obsah cysty si nevytláčajte, po čase sa opäť obnoví. V rámci prevencie dbajte na dostatočnú hygienu, vhodné sú antibakteriálne mydlá. Niektorí ľudia môžu mať na tvorbu takýchto cýst predispozíciu, vtedy hygiena príliš nepomáha. Radšej sa obráťte na lekára, on najlepšie posúdi, o aký typ útvaru ide a zvolí vhodný typ liečby.

Vrastajúci necht

Ak necht po bokoch vrastá do tkaniva prstov, ide o veľmi bolestivý problém. Najčastejšie na paloch nôh. Spôsobuje zápal, bolí a hrozí aj riziko infekcie.

Čo sú najčastejšie príčiny? Nesprávne strihanie nechtov do oblúka. Správne sa majú strihať rovno. Príčinou môže byť aj nevhodná obuv či i poranenie.

Priebeh ochorenia môže zhoršovať aj nedostatočná hygiena nôh. Vrastajúci necht treba chirurgicky odstrániť a následne zmenšiť a čiastočne zničiť nechtové lôžko, aby necht znova nevrastal do tkaniva. Problém možno riešiť aj ambulantne laserom.

SkryťVypnúť reklamu

Výhodou je, že ošetrované miesto nekrváca, rýchlejšie sa hojí a menej opúcha. Po zákroku sa o ošetrené miesto dôkladne starajte – vhodné sú kúpele v repíkovom odvare a antibiotické masti.

Pľuzgiere

Obuli ste si nové topánky a ledva ste dokrivkali domov? Taký pľuzgier vzniká po lokálnej fyzickej traume, akou je napríklad trenie a tlak. Vznikne vyvýšený útvar na koži vyplnený tekutinou, ktorá uniká z poškodených ciev a hromadí sa. Lekárka odporúča v rámci ošetrenia mechanické uvoľnenie, dezinfekciu a mechanickú ochranu – náplasť. V lekárni alebo drogérii kúpite aj špeciálne náplasti určené na prevenciu i hojenie pľuzgierov.

Bradavice

Tieto výrastky spôsobuje infekcia ľudským papilomavírusom (HPV). Môžu mať rôzny tvar, môžu byť ploché, vyvýšené, drsné či hladké. Na plochách nôh bývajú vtlačené do kože a bolestivé. Môžu vymiznúť aj spontánne, ich liečbu však radšej prenechajte lekárovi.

SkryťVypnúť reklamu

Domáckym metódam sa radšej vyhýbajte. Lekárka upozorňuje, že najčastejšie býva taká liečba príliš agresívna. „Pamätám si na prípad bezdomovkyne, ktorá takmer prišla o ruku, pretože si na bradavicu aplikovala lastovičník, potom cibuľu, cesnak naložený v alkohole. Do rany sa jej dostala infekcia, ktorú sme nevedeli zvládnuť antibiotikami,“ varuje Alexandra Novotná. Dodáva, že pri agresívnej liečbe môže dôjsť k roztrúseniu vírusu na okolitú kožu alebo sliznice a tak k vzniku ďalších bradavíc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu