SME

Na chodidlách možno liečiť celé telo

Reflexná masáž chodidiel sa teší čoraz väčšej obľube. Už v 3. tisícročí pred naším letopočtom liečili v Číne a Egypte neduhy tela pomocou masáže chodidiel. Metódu, ktorú poznali aj Indiáni, prepašoval do Európy Marco Polo a na začiatku 20. storočia ju ...

FOTO SME – ĽUBOŠ PILC

Ideálne by bolo, keby sme sa mohli každé ráno prejsť naboso po orosenej tráve.

 

 

 

 

 

 

 

Reflexná masáž chodidiel sa teší čoraz väčšej obľube. Už v 3. tisícročí pred naším letopočtom liečili v Číne a Egypte neduhy tela pomocou masáže chodidiel. Metódu, ktorú poznali aj Indiáni, prepašoval do Európy Marco Polo a na začiatku 20. storočia ju zdokonalil americký lekár Wiliam Fitzgerald.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes ju u nás uznávajú aj ortopédi, neurológovia, rehabilitační lekári a fyzioterapeuti, ktorí ju využívajú pri terapii. V štátnych zariadeniach sa však prakticky nerobí.

SkryťVypnúť reklamu

„Niet peňazí ani na preplatenie klasických rehabilitačných metód.“Je to silné antidepresívum a antistresor, ktorý pôsobí vnútorne na organizmus. Chodidlá, o ktoré sa obyčajne veľmi málo staráme, ju veľmi dobre akceptujú,“ „ hovorí fyzioterapeut a spolumajiteľ súkromného rehabilitačného centra František Valúch.

„Problém je aj v tom, že fyzioterapeuti, ktorí túto metódu vynikajúco ovládajú, odchádzajú do súkromných stredísk alebo do zahraničia, kde sú mnohonásobne lepšie zaplatení,“ povedala nám fyzioterapeutka Gita Haklová z rehabilitačného oddelenia na Krásnej Hôrke. Reflexnú terapiu si často klienti mýlia s akupresúrou, spoločné však s ňou nemá nič.

Na chodidlách sa odráža celé telo

„Každý orgán nášho tela sa zobrazuje do určitej plôšky na chodidle,“ vysvetľuje fyzioterapeut František Valúch. Reflexné plôšky sú väčšie ako akupunktúrne body, sú iba na chodidlách a na rukách. Tvarom sa podobajú orgánom, s ktorými súvisia. Možno ich dokonca tiež využiť ku stanoveniu rámcovej diagnózy, čo u akupresúry nie je možné. Účinok akupresúry je plošný a pomalý, reflexná terapia pôsobí okamžite na presne určený orgán.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to vlastne prebieha?

Reflexná zóna sa masíruje palcom, pretože je schopný najdokonalejšieho pohybu a dokáže vyvinúť najväčší tlak. Palec sa vlastne skrutkovitým pohybom zavŕtava do tkaniva chodidla a postupne zvyšuje tlak. Rovnakým spôsobom potom povoľuje a znovu tlačí. Po milimetroch pritom presúva miesto stisnutia, aby premasíroval celú reflexnú plôšku. Masáž musí byť plynulá, uvoľnená, bez nárazov.

Terapeut vedie tlak vrcholom palca či bruškom palca, nikdy nie nechtom. Kto už si dal takto masírovať chodidlá, cíti, že masáž postihnutého miesta bolí. Možno sa právom opýta, som vôbec v rukách dobrého odborníka? Má reflexná masáž chodidiel bolieť?

„Pacient takmer určite získa pocit, že bolesť spôsobuje tlak nechtu, lenže to tak nie je. Tá bolesť súvisí so stupňom narušenia normálneho stavu toho či onoho orgánu. To znamená , že správne robená masáž naozaj musí bolieť.“ hovorí fyzioterapeut Valúch.

SkryťVypnúť reklamu

Čím väčšia bolesť, tým možno povedať, že je horší stav orgánu. Preto pokojne môžete počúvnuť radu vášho maséra, aby ste si dali pre istotu skontrolovať váš zdravotný stav.

Ak po viacerých masážach cítite len tupý tlak, môžete si gratulovať, vaše orgány sa liečia.

Chodiť by sme mali čo najviac naboso

Prírodnú masáž oblými kamienkami si na rozdiel od vysoko odbornej reflexnej terapie môže dožičiť aj každý sám, hocikedy a zadarmo. Podstatné je, aby kamienky nemali ostré hrany alebo špice a ich priemer by sa mal pohybovať od jednoho do troch centimetrov. Chôdza naboso po takýchto kamienkoch je vysoko liečivá, kamienky prehmatajú celé chodidlo a samé si nájdu najbolestivejšie miesta. Ak ich polejete trochou vody, budú sa lepšie šmýkať a vaše chodidlá sa sa do nich lepšie zaboria.

SkryťVypnúť reklamu

S touto automasážou je lepšie začať postupne, pol minútky denne šľapania denne úplne stačí. Každý deň možno pol minúty pridávať, ale pri prvom náznaku problémov dávku treba opäť znížiť. Po troch dňoch môžete opäť predlžovať chôdzu po kamienkoch.

Ideálne by tiež bolo, keby sme sa mohli každé ráno prejsť naboso po orosenej tráve, ako to kedysi radil pacientkám známy rakúsky lekár Kneipp v 18. storočí.

„Vonku je síce zdravé chodiť naboso, ale nie po asfalte alebo tvrdom podklade. Cieľom je totiž masírovať pokožku, dráždiť nervové zakončenia a nútiť plochu chodidla, aby cvičila. To spĺňa piesok, lúka, poľná cesta s malými kamienkami,“ radia ortopédi. Ak chodíme doma naboso, naopak, škodíme si.

EVA HRDINOVÁ

FOTO - PAVEL FUNTÁL

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 361
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 040
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 168
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 617
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 390
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 120
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 806
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 347
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu