K najstarším metódam v kryoterapii – liečbe chladom, patrí pôsobenie tekutého dusíka. Využíva sa napríklad pri liečení rôznych kožných ochorení. Účinky terapie závisia od tlaku, pod ktorým sa dusík aplikuje, ako aj od dĺžky pôsobenia tekutého dusíka, ktorého teplota dosahuje takmer 196 ºC. Pri terapii však teplota tekutého dusíka nie je taká extrémne nízka.
Najčastejším kožným problémom, ktorý sa tekutým dusíkom zvykne riešiť, je odstraňovanie vírusových bradavíc alebo niektorých iných kožných výrastkov. Výhodou tejto metódy je, že ak sa používajú moderné prístroje, umožňuje veľmi presnú aplikáciu kontrolovaného množstva tekutého dusíka. Ten sa nanesie na malú oblasť kože, kde následne zmrazí a usmrtí nežiaduce bunky.
Dôležitá je presnosť
Presnosť aplikácie tekutého dusíka je dôležitá, inak môže dôjsť k zničeniu alebo poškodeniu zdravých buniek, v dôsledku čoho by sa mohli vytvoriť pľuzgiere.
Tekutý dusík sa v takýchto prípadoch obvykle aplikuje krátko - 10 až 30 sekúnd. Zákrok obvykle nebýva nepríjemný. Pri takomto lokálnom použití sa však nemusí hneď podariť úplne odstrániť abnormálne bunky, preto po určitom čase treba, aby pacient prišiel na kontrolu.
Ak vás lokálne ošetria tekutým dusíkom, mali by ste si toto miesto pokožky udržiavať suché. Ako nežiaduci vedľajší účinok sa môže objaviť začervenanie prípadne opuch v oblasti ošetrenia. Ťažkosti však obvykle po pár dňoch zmiznú. Ak sa vám objavil pľuzgier, treba ho ošetrovať ako popáleninu.
Iné kožné ošetrenia
Ďalšou možnosťou, ako využiť chlad pri ošetrení, je kryomasáž tekutým dusíkom, ktorá sa zvykne používať pri liečbe niektorých kožných ochorení, ako je napríklad rosacea, niektoré dermatitídy alebo akné. Pri tomto type liečby sa využíva jednak zlupujúci efekt, a tiež aj stimulácia mikrocirkulácie krvi.
Kryomasáž sa robí krúživými pohybmi vatovým tampónom, na ktorý sa nanesie tekutý dusík a trvá niekoľko minút. Pokožka je následne po tomto ošetrení začervenaná, ale začervenanie po krátkom čase ustúpi. Lokálne pôsobenie chladu sa môže využívať aj pri iných ochoreniach, napríklad pri liečbe artritídy alebo iných ťažkostiach s kĺbmi.
Skočte si do kryokomory
Pri terapii, kde chlad pôsobí na celý organizmus, sa musíte nechať zavrieť do kryokomory. Tam strávite pár minút v poriadne mrazivom prostredí. Predtým, ako podstúpite takéto ošetrenie, však musíte s lekárom prekonzultovať svoj zdravotný stav a nechať si zmerať tlak krvi. Zohľadňujú sa prekonané ochorenia, aké lieky užívate, či trpíte alergiou na chlad, či nemáte astmu, srdcovo-cievne ochorenia a podobne. Ošetrenie sa neodporúča ani tehotným ženám a malým deťom.
V kryokomore ste najprv na krátky čas vystavení teplote - 60 ºC, aby ste sa aklimatizovali, a následne prejdete na pár sekúnd do druhej časti komory, kde je teplota až 130 stupňov pod nulou. Zdržíte sa tu však spočiatku len veľmi krátko – pár minút. Potom by ste sa mali na chvíľu opäť vrátiť do aklimatizačnej časti, a napokon kryokomoru úplne opustíte.
Pôsobenie chladu na celé telo má blahodarné účinky – využíva sa v liečbe poúrazových svalových, šľachových či kĺbových stavov, pri rôznych degeneratívnych ochoreniach a poškodeniach pohybového aparátu. Liečba chladom sa stala aj súčasťou prípravy športovcov na enormnú fyzickú námahu, pretože pomáha znižovať intenzitu svalovej bolesti po záťaži na tréningoch, a zohráva rolu aj v prevencii mikroúrazového poškodenia svalových vlákien.
Preč s tukom
Chlad je účinným pomocníkom aj pri odbúravaní podkožného tukového tkaniva. Novinkou je tzv. kryolipolýza, pri ktorej pomocou lokálneho pôsobenia chladu dochádza k redukcii tuku. Metóda však neznamená pohodlnú a jednoduchú cestu k štíhlej postave. Určená je na doformovanie problematických oblastí. Ide o neinvazívny a veľmi efektívny proces zmrazenia tukových buniek.
Vďaka pôsobeniu chladu ich obsah skryštalizuje, bunka odumrie a z tela sa odstráni lymfatickým systémom. Metóda je bezpečná, bez vedľajších účinkov a ako hovorí dermatovenerologička Alexandra Novotná, okrem chladovej alergie nemá žiadne komplikácie. Neodporúča ju však u obéznych ľudí, pretože pri nadváhe viac ako desať kilogramov je potrebných veľa opakovaní.
Pozor na podvodníkov
Metóda je bezpečná, lekárka však varuje pred použitím necertifikovaných čínskych prístrojov, ktoré môžu spôsobiť zápaly vaječníkov, močových ciest, ale aj poškodenie kože. „Prístroj Lipokryo má ako jediný európsky prístroj certifikát podporený klinickými štúdiami, preto je jeho použitie bezpečné. Rôzne kozmetické centrá požívajú metódu kryolipolýzy za bezkonkurenčne nízke ceny a dokonca sa pretekajú v tom, ktorý prístroj má nižšiu teplotu. Toto je však neprijateľné a z medicínskeho hľadiska nebezpečné,“ hovorí Novotná.