SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Pôrodnice už majú fungovať naplno

Tehotné ženy sa už nemusia báť, že ich pošlú rodiť inam, ako chceli. Núdzový stav zrušili.

(Zdroj: Ilustračné - SME - Ján Krošlák)

Výber pôrodnice okrem diskusných fór uľahčí aj sprievodca pôrodnicami a hodnotenie nemocníc.

BRATISLAVA. Ženy, ktoré majú v týchto dňoch termín pôrodu, sa môžu upokojiť. Podľa včerajších informácií sa chod všetkých nemocníc, v ktorých sú gynekologicko­pôrodnícke kliniky, stabilizoval. Všetkých 54 pôrodníc už funguje v bežnej prevádzke.

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) zrušil núdzový stav v šestnástich nemocniciach, kde dali hromadné výpovede lekári, pretože na svoje pôvodné miesta sa vrátili všetci lekári, ktorí chceli. Niekoľko desiatok však návrat späť odmietlo.

Rodili aj v núdzovom stave

Primár gynekologicko­pôrodníckeho oddelenia Hornooravskej nemocnice s poliklinikou v Trstenej Marián Tholt povedal, že i napriek núdzovému stavu po celý čas u nich prichádzali na svet deti a žiadny pôrod neodsunuli do inej nemocnice.

„Na oddelení je nás sedem namiesto jedenástich, ročne máme tisíc pôrodov, dvanásť percent žien k nám prichádza mimo Oravy, lebo robíme operácie, ktoré zachraňujú maternice, čo inde nerobia,“ argumentuje Tholt, prečo dali lekári výpovede.

Nielen akútne, ale aj operačné výkony začali včera robiť aj vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove, v Trenčíne a inde.

Menšie pôrodnice majú väčšiu dôveru

Podľa výsledkov projektu Sprievodca pôrodnicami, ktorý pripravil internetový portál rodinka.sk a Health Policy Institute a minulý mesiac ho zverejnil, medzi tehotnými ženami sú v obľube skôr menšie zariadenia.

Nemocnice hodnotilo 2800 matiek v čase od 16. februára do 31. augusta 2011. K najlepším pôrodniciam na Slovensku podľa ich skúseností patria v Banskej Štiavnici, Ružomberku a Bardejove. V Banskej Štiavnici rodilo vlani 500 žien, v Ružomberku 558 a v Bardejove 874.

Na porovnanie – v bratislavskej pôrodnici Kramáre ich bolo vyše 2300.

V prvej päťke skončila aj pôrodnica Všeobecnej nemocnice s poliklinikou v Levoči a Nemocnice s poliklinikou v Brezne. Z bratislavských nemocníc sa najlepšie umiestnila Univerzitná nemocnica na Kramároch, ktorá bola v celkovom hodnotení slovenských pôrodníc na ôsmej priečke.

Matky by si podľa odborníkov mali pozrieť aj hodnotenie nemocníc s jednotlivými oddeleniami, ktoré tento rok už štvrtýkrát zverejnila zdravotná poisťovňa Dôvera. Jej rebríček je zostavený kombináciou pohľadu pacientov a odborníkov v zdravotnej poisťovni.

Okrem spokojnosti pacientov sa v ňom zohľadňuje ďalších štrnásť parametrov. Najväčšiu váhu a vplyv na výsledok majú okrem pohľadu pacientov aj náročnosť diagnóz a úroveň poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Zlepšiť by sa mala intimita

Ženy kvalitu pôrodníc v projekte portálu Rodinka.sk Cestovanie pôrodnicami odmeňovali cumlíkovov známkou. Najlepšie pôrodnice dostávajú raz ročne certifikát „cumlíkovej známky“.

„Posudzovali napríklad spokojnosť s predpôrodnou prípravou, s dodržiavaním intimity a rešpektom k individuálnym potrebám tehotnej,“ povedala koordinátorka projektu Hana Celušáková. Samostatne sa hodnotila spokojnosť s prácou personálu pri pôrode, na oddelení šestonedelia a na novorodeneckom oddelení.

„Je zjavné, že tehotné majú dôveru v odbornosť personálu v pôrodnici. V čom by ocenili zlepšenie, je dodržanie intimity, ochota načúvať individuálnym potrebám, rešpekt, umožnenie partnera pri pôrode a neprerušovaný kontakt s bábätkom po narodení,“ objasnila Celušáková.

Pribudne ďalší portál

Portál špeciálne pre výber pôrodnice na jar budúceho roku spustí aj zdravotná poisťovňa Dôvera v spolupráci s Transparency International.

Jej šéf Gabriel Šípoš povedal, že v ňom budú štatistické informácie o pôrodniciach a ich vybavenosti. Obsahovať bude aj prieskumy spokojnosti matiek so zariadeniami.

ico

Pri rodičkách môžu byť niekde aj duly

Ak sa rozhodnete mať pri pôrode dulu, radšej si to vopred dohodnite.

Väčšina z 54 nemocníc deklaruje, že pri pôrode môže byť aj dula, teda špeciálne vyškolená žena, ktorá pomáha iným ženám v tehotenstve, pri pôrode a po ňom. „V praxi je to trochu inak, nie všade s našou prítomnosťou súhlasia,“ hovorí bratislavská dula Zuzana Bajkaiová.

Na Slovensku služby duly poskytuje asi sedemdesiat žien, v Bratislave je ich asi dvadsiatka. Je to aktivita, ktorú robia popri svojej práci.

Kým v Česku poslaniu duly rozumejú, a napríklad v Brne už na jej prítomnosť čakajú, napríklad na bratislavských Kramároch sa s ňou nie vždy stotožňujú.

„Preto je najlepšie, keď si každá budúca mama prítomnosť duly pri pôrode osobne dohodne so zmluvným pôrodníkom alebo s personálom nemocnice,“ povedala Bajkaiová.

Dula sama neposkytuje zdravotnícke služby ani nezasahuje do kompetencií zdravotníkov. Jej činnosť doplňuje starostlivosť pôrodníkov a pôrodných asistentiek.

Svojou prítomnosťou a upokojujúcimi slovami môže dodávať rodičke, ale aj jej partnerovi, pocit bezpečia.

Cena služby duly závisí od regiónu. Iný cenník je v Bratislave a iný v ostatných častiach Slovenska.

Výška sa odvíja aj od „balíka služieb“. Zvyčajne ide o niekoľko predpôrodných stretnutí, približne od 30. týždňa tehotenstva.

Sú zamerané na obavy a očakávania matky. Svoje cenníky duly nezverejňujú, všetko je vec vzájomnej dohody.

V čom pomôže?

 • Podstatnou časťou práce duly je jej prítomnosť, empatia, ochota tráviť s inou ženou chvíle, v ktorých nechce byť sama.
 • Nenahraditeľná je, keď žena nemá partnera, pri predčasných pôrodoch alebo keď sa niečo stane dieťaťu.
ico

Rebríčky pôrodníc

Najlepšie ohodnotené pôrodnice matkami k. 31. augustu 2011

1. Nemocnica Banská Štiavnica

2. Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok

3. Nemocnica s poliklinikou sv. Jakuba Bardejov

4. Všeobecná nemocnica s poliklinikou Levoča (pôrodnica tu medzitým ukončila svoju činnosť)

5. Nemocnica s poliklinikou Brezno

6. Fakultná nemocnica Trenčín

7. Nemocnica Bánovce nad Bebravou

8. Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre

9. Univerzitná nemocnica Martin

10. Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom

Zdroj: sprievodca porodnicami

Najlepšie gynekológie a pôrodnice podľa poisťovne rok 2011

1. Nemocnica s poliklinikou Trebišov, a.s.

2. Fakultná nemocnica Nitra

3. Fakultná nemocnica Trenčín

4. Univerzitná nemocnica Bratislava

5. Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

6. Univerzitná nemocnica Martin

7. Nemocnice a polikliniky, n. o. - Rimavská Sobota

8. Nemocnica A. Leňa Humenné, n. o.

9. Fakultná nemocnica Trnava

10. Nemocnica s poliklinikou Brezno, n. o.

11. FORLIFE n. o. - nemocnica Komárno

12. Fakultná nemocnica s poliklinikou F.D. Roosevelta Banská Bystrica

13. Nemocnica s poliklinikou Partizánske, n. o.

14. Nemocnica Bánovce - 3. súkromná nemocnica, s. r. o.

Zdroj: Zdravotná poisťovňa Dôvera

Podľa čoho si matky vyberajú pôrodnicu?

 • Podľa vzdialenosti od miesta bydliska. Ak však ide o dobrú nemocnicu, sú ochotné aj cestovať.
 • Či majú možnosť voľby pôrodníka.
 • Aké skúsenosti majú s nemocnicou iné matky.
 • Posudzujú aj spokojnosť s predpôrodnou prípravou.
 • Dodržiavanie intimity.
 • Rešpekt k individuálnym potrebám tehotnej.
ico

Plánovaný pôrod vonku naše poisťovne nepreplatia

Poisťovňa vráti náklady len za akútny (náhly) pôrod v zahraničí.

Plánované pôrody v zahraničí naše zdravotné poisťovne nepreplácajú. Vysvetľujú to tým, že zdravotná starostlivosť pri pôrode u nás je plne hradená z verejného zdravotného poistenia.

Iná situácia by nastala, ak by v zahraničí poistenka porodila neplánovane, teda akútne. V tomto prípade by išlo o neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Poisťovne by potom preplatili poskytnutú zdravotnú starostlivosť v rozsahu, v akom ju uhrádza domáca zdravotná poisťovňa v inom členskom štáte Európskej únie.

„Spoluúčasť poistenky je v takomto prípade rovnaká, ako spoluúčasť domácej rodičky na hospitalizácii,“ povedala Judita Smatanová, hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne.

Na akútnu zdravotnú starostlivosť sa nevyžaduje vopred súhlas zdravotnej poisťovne. „Ak poistenka za pôrod platila, má nárok požiadať zdravotnú poisťovňu o refundáciu nákladov,“ dodala Monika Šimunová z Dôvery.

Pri akútnom pôrode za hranicami:

 • Poistenka musí vyhľadať zdravotnícke zariadenie zapojené do verejnej siete.
 • Musí sa preukázať Európskym preukazom zdravotného poistenia.
 • Platí len za tie výkony, za ktoré v danej krajine štandardne doplácajú aj domáci obyvatelia.
 • Poisťovňa jej preplatí náklady za pôrod v zahraničí prostredníctvom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
 • Keďže ide o akútny stav, netreba mať vopred súhlas poisťovne.
ico

Slovenky si pochvaľujú drahé rodenie v Hainburgu

Slovenské rodičky, ktorých neodradí cena, si pôrody v nemocnici v rakúskom Hainburgu pochvaľujú. Pre vybavenie nemocnice, prístup pri pôrode a ochotný personál.

HAINBURG, BRATISLAVA. Za posledných desať rokov sa počet Sloveniek, ktoré sa rozhodujú porodiť v rakúskom Hainburgu, na skok od Bratislavy, stále zvyšuje.

V pôrodnici a na šestonedelí v hainburskej nemocnici teda patria medzi pravidelné hospitalizované pacientky.

„Vybavenie nemocnice bolo výborné. Na vzdychačke majú vírivku, CD-prehrávač, aromalampu, lano na vešanie na úľavu od bolesti a podporujú slobodný výber pôrodnej polohy. Rodiť môžete do vody i ambulantne,“ hovorí Petra zo Stupavy, ktorá v Hainburgu porodila syna.

Petra sa pre pôrod v prihraničnom mestečku rozhodla potom, čo jej v bratislavskej nemocnici na Kramároch nevedeli zaručiť vlastnú izbu.

„V Hainburgu sme mali nadštandardnú izbu, kde s nami celý čas býval manžel, mali sme vlastnú kúpeľňu a neobmedzené návštevy,“ hovorí. Preto 2400 eur, ktoré za pôrod dala, neľutuje.

„Pacientky si u nás pochvaľujú hlavne familiárny prístup lekárov a sestričiek, hygienickú úroveň pôrodných sál, izby na šestonedelí i vybavenie na všetky druhy pôrodov,“ hovorí Wiliam Loksa, hlavný lekár na gynekologickom oddelení v hainburskej nemocnici, ktorý prišiel do Hainburgu z Kramárov pred 21 rokmi.

V Hainburgu pracuje niekoľko slovenských lekárov i sestričiek, takže slovenské pacientky sa dohovoria v materinskej reči, s ostatným personálom môžu hovoriť po anglicky alebo po nemecky.

Jediné, čo Petra pri výbere nemocnice zvažovala, je fakt, že v nemocnici v Hainburgu nemajú novorodenecké oddelenie, takže v prípade komplikácií prevezú dieťa do Viedne. „Ja som však problémy nemala,“ dodáva Petra a verí, že nabudúce bude rodiť na Slovensku.

Ako na to:

 • Ak chce tehotná žena v hainburskej nemocnici iba rodiť, treba sa v 37. týždni prihlásiť na sekretariáte gynekológie a tam si dohodnúť termín na kontrolu, ktorá sa opakuje raz týždenne až do pôrodu.
 • Ak chce chodiť aj na pravidelné kontroly, musí si nájsť gynekológa v blízkosti (Hainburg, Bad Deutsch Altenburg), pretože nemocnica nemá ambulanciu pre tehotné ženy.
 • Aby dostalo novonarodené dieťa rodný list, potrebuje rodička úradne preložený rodný list, ako aj rodný list otca, ak sú manželmi, tak aj preložený sobášny list.
 • Samoplatička (Selbtsbezahlerin) platí 700 eur na deň. Pri spontánnom pôrode je v nemocnici štyri až päť dní, pri cisárskom reze päť až šesť dní.

Miriam Zsilleová

ico

Pôrody doma nič nezakazuje ani neodporúča

Kým v niektorých krajinách sú pôrody v domácom prostredí povolené, u nás je situácia iná. Prečo je to tak, vysvetľuje Katarína Zollerová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Je protizákonné, ak žena porodí doma?

Nie. Podľa zákona o zdravotnej starostlivosti žena môže rodiť kdekoľvek s tým, že jej bude poskytnutá neodkladná zdravotná starostlivosť. Teda aj v prirodzenom sociálnom prostredí doma. Znamená to, že na Slovensku legislatívne nie je zakázané rodiť žene doma a nie je ani ustanovené, aby rodila len v zdravotníckom zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Je to na rozhodnutí lekára?

Lekár môže žene vyhovieť a odviesť pôrod v jej domácom prostredí, ak ide o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Musí si byť však vedomý toho, že tým preberá zodpovednosť za zdravie, život ženy a dieťaťa. Ak by vznikli akékoľvek komplikácie alebo ohrozenie na živote, nevyhol by sa trestnému konaniu.

Spontánny pôrod je iná situácia?

Niekedy môže dôjsť k pôrodu v domácom prostredí, ak ide o náhly, teda spontánne prebiehajúci pôrod, ktorý trvá menej než dve hodiny. Žena môže porodiť sama alebo za asistencie manžela, priateľa či inej osoby. Pri tomto druhu pôrodu nie je potrebné vyvodzovať trestnoprávnu zodpovednosť, pretože ide o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti.

Je osadenstvo sanitiek pripravené na pôrody v sanitkách?

Áno je, lebo ide vlastne o poskytnutie prvej pomoci, na ktorú sú zdravotnícki záchranári pripravovaní.

ico

Koľko zaplatíte v nemocniciach

Univerzitná nemocnica Bratislava ­ Ružinov

 • Výber lekára 232,36 eura
 • Epidurálna analgézia (EDA) 150 eur
 • Nadštandardná izba (jednoposteľová) 33,19 eura/ noc
 • Sprevádzajúca osoba v izbe 33,19 eura
 • Nadštandardná izba (dvojposteľová) 16,60 eura

Nemocnica Banská Štiavnica

 • Výber lekára alebo pôrodnej asistentky 200 eur
 • Nadštandardná izba 16,60 eura/noc

Nemocnica s poliklinikou Brezno

 • Konkrétneho pôrodníka ani pôrodnú asistentku si v tomto zariadení zatiaľ vybrať nemôžete.
 • Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 10 eur
 • Nadštandardná izba 10 eur
 • Sprevádzajúca osoba v izbe 12 eur

Nemocnica Zvolen

 • Výber lekára alebo pôrodnej asistentky primár 300 eur
 • sekundárny lekár 250 eur
 • pôrodná asistentka 70 eur
 • Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 19 eur
 • Nadštandardná izba 20 eur
 • Sprevádzajúca osoba v izbe 10 eur

Nemocnica s poliklinikou Š. Kukuru Michalovce

 • Konkrétneho pôrodníka alebo pôrodnú asistentku si v tomto zariadení zatiaľ nemáte možnosť vybrať. Môže vás však sprevádzať vybratý gynekológ alebo pôrodná asistentka z iného zdravotníckeho zariadenia ­ ak má zmluvu s nemocnicou.
 • Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 13,28 eura
 • EDA 82,98
 • Nadštandardná izba na oddelení šestonedelia 17 eur
 • Sprevádzajúca osoba v izbe 13,50 eura

Nemocnica s poliklinikou Revúca

 • Výber lekára 100 eur
 • Prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode 50 eur
 • EDA 70 eur
 • Nadštandardná izba 10 eur

Pôrodnica Sanatórium Koch Bratislava (bez zmlúv s poisťovňami)

 • Výber lekára 300 eur
 • Poplatok za nadštandardné služby pri pôrode a v šestonedelí 1500 eur
 • Nadštandardná izba apartmán 1000 eur
 • Sprevádzajúca osoba v izbe s polpenziou 100 eur/deň
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 4. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 5. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. Dodajte vašej pokožke šťavu
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Nadácia COOP Jednota podporila Nemocnicu s poliklinikou Brezno
 2. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 3. UNYP rozširuje svoj BA program o tri nové zamerania
 4. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 5. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 6. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 7. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 8. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 14 309
 2. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 213
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 2 704
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 716
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 138
 6. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 1 082
 7. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 814
 8. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 762
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zemetrasenie zničilo aj mešity, záchranné práce komplikuje sneh.

Dve silné zemetrasenia zabili najmenej 1500 ľudí.


2 h
Ukrajinské ministerstvo obrany dostane nové vedenie.

Reznikov by mal skončiť vo funkcii.


31m
Peter Tkačenko

Hnutie postupuje podobne ako v minulosti, a čaká iný výsledok.


1 h
Pátranie po preživších v troskách zničených budov po zemetrasení v Turecku a Sýrii.

Ranné zemetrasenie si v Turecku a Sýrii vyžiadalo už viac ako 1200 obetí.


a 4 ďalší 8 h
SkryťZatvoriť reklamu