SME

Náhrady sladkej chuti

Podľa výsledkov prieskumov vraj uprednostňujeme sladké chute. Úskalím tejto chuťovej preferencie je však riziko rôznych ochorení. Sú riešením náhradné nízkokalorické sladidlá?

(Zdroj: Ilustračné foto: sxc.hu)

Čiastočne áno, nie všetky majú napríklad trvalo príjemnú sladkú chuť. Pomáhajú však znižovať množstvo prijatého cukru a kalórií, takže nie je potrebné vzdať sa úplne sladkej chuti, ak túžite po zdravšom životnom štýle alebo trpíte napríklad cukrovkou. Výhodou nízkokalorických sladidiel je, že sú sladšie ako cukor, takže ich malé množstvo dokáže nahradiť väčšie množstvo repného cukru, čím sa zníži objem prijatých kalórií. Okrem toho nízkokalorické sladidlá neovplyvňujú hladinu glukózy v krvi a nespôsobujú inzulínovú odpoveď, takže sú vhodnou náhradou cukru pri niektorých ochoreniach ako je napríklad cukrovka a pod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„V mnohých nápojoch, sladkostiach, cukrovinkách, potravinách pre diabetikov, v zmrzline sa nachádzajú nízkokalorické sladidlá. Neberme ich ako nutné zlo, lebo majú svoje benefity, aj keď sa o ich bezpečnosti opakovane vedú stále diskusie. Nutne po nich totiž siahnu chorí ľudia, diabetici, ale aj tí, ktorí chcú prijať menej kalórií klasickými cukrami v strave.

Určitú opatrnosť treba zachovať pri deťoch a tehotných ženách, pretože ich príjem je limitovaný maximálnou dennou dávkou v strave. Napokon všetky u nás používané sladidlá boli schválené príslušnými zodpovednými inštitúciami,“ uvádza gastroenterológ MUDr. Miloš Bubán. Dodáva, že v poslednom čase namiesto nízkokalorických sladidiel mnohí stále viac uprednostňujú trstinový či javorový cukor alebo melasu. Výhodou je, že sú to prirodzené prírodné látky so sladkou chuťou, s obsahom vitamínov, minerálov a stopových prvkov.

SkryťVypnúť reklamu

Nízkokalorické sladidlá povolené na Slovensku: aspartam, sacharin, sukralóza, acesulfam K a pod.

Sacharín

Používa sa už viac ako stovku rokov a je 300-krát sladší ako repný alebo trstinový cukor. Podľa lekárov je bezpečný, a to aj pre deti a tehotné a dojčiace ženy. Bezpečnosť tohto sladidla preverovalo viacero štúdií, pričom testy realizovali zdravotnícke orgány na všetkých vekových kategóriách. Výsledky potvrdili bezpečnosť užívania sacharínu.

Kde všade ho nájdete: v rôznych jedlách a nápojoch, pečených výrobkoch, džemoch kandizovanom ovocí, žuvačkách či cukríkoch, ale aj dressingoch, vitamínoch, liečivách či kozmetických produktoch.

Prijateľný denný príjem: 5 mg na kilogram telesnej hmotnosti pre deti a dospelých.

Sukralóza

Je až 600-krát sladšia ako repný alebo trstinový cukor. Objavili ju v roku 1976 a patrí k bezpečným sladidlám, ktoré môžu užívať takisto deti i tehotné a dojčiace ženy. Rovnako ako ostatné nízkokalorické sladidlá je sukralóza vhodná aj pre diabetikov. Bezpečnosť tohto sladidla takisto testovali viaceré štúdie, výskumy trvali 20 rokov a nepotvrdili sa žiadne obavy o zdravotnú nezávadnosť a bezpečnosť. Sukralóza neovplyvňuje tráviace procesy a nehromadí sa v tele. Väčšina prijatej sukralózy prejde tráviacim traktom a vstrebáva sa len malá časť prijatého množstva, avšak nemetabolizuje sa, ale sa vylúči močom.

SkryťVypnúť reklamu

Kde všade ju nájdete: v mnohých nápojoch a potravinách.

Prijateľný denný príjem: 15 mg na kg telesnej hmotnosti a predstavuje množstvo bezpečné pre konzumáciu na každý deň po celý život bez citeľného rizika pre zdravie.

Aspartám

Je 200-krát sladší ako cukor, energetický príjem je zanedbateľný. Takisto je vhodný pre všetkých vrátane detí a tehotných a dojčiacich žien. Výnimkou sú však ľudia trpiaci fenylketonúriou, ktorí nemôžu metabolizovať fenylalanín. Mali by sa preto vyhýbať potravinám, ktoré obsahujú túto aminokyselinu. Aspartam objavili v roku 1965 a patrí medzi najpreštudovanejšie zložky potravín. Odborníci sa mu venovali vo viac ako 200 vedeckých štúdiach.

Kde všade ho nájdete: najčastejšie v nízkokalorických nápojoch, žuvačkách, cukríkoch, želatíne, v pudingoch, mrazených dezertoch či jogurtoch, nájdete ho aj v niektorých vitamínoch a kvapkách proti kašľu.

SkryťVypnúť reklamu

Prijateľná denná dávka: 40 mg na kilogram telesnej hmotnosti za deň pre deti aj dospelých.

Acesulfam K

Je 200-krát sladší ako cukor a dobre sa rozpúšťa. Používa sa aj v kombinácii s ďalšími nízkokalorickými sladidlami ako je aspartam alebo sukralóza. V Európe sa používa od roku 1983.

Kde všade ho nájdete: v dezertoch, pudingoch, pečive, nealkoholických nápojoch, cukrovinkách a konzervovaných potravinách, ale aj v prípravkoch určených na ústnu hygienu a farmaceutických produktoch.

Prijateľný denný príjem: 9 mg na kilogram telesnej hmotnosti za deň u detí aj dospelých.

Novinka medzi sladidlami

Je ňou prírodný extrakt zo stévie a pravdepodobne by sa v blízkej budúcnosti mala začať používať aj u nás. Stévia je ker, ktorého domovinou je Paraguaj, kde ho pre jeho sladkú chuť využívali už dávno. Extrakt zo stévie je 200-krát sladší ako cukor. Neznamená to však, že sa netreba stravovať s rozvahou a zabúdať na fyzickú aktivitu. Stévia je aj podľa lekárov vhodná nielen pre tých, ktorým záleží na zdravom životnom štýle, ale aj pre ľudí s obezitou či cukrovkou.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by mal byť prijateľný denný príjem extraktu zo stévie vyjadrený ako stéviolové ekvivalenty 4 mg na kilogram telesnej hmotnosti za deň a nemal by byť prekročený. Stévia sa už viac ako 25 rokov používa v mnohých krajinách sveta a počas tohto obdobia sa prieskumom jej bezpečnosti zaoberalo viacero vedeckých štúdií.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 416
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 105
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 766
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 437
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 145
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 889
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 215
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu