Keď budem chcieť, prestanem – to sú slová mnohých fajčiarov, ale podľa výsledkov štatistík sa to na prvý raz naozaj podarí len trom percentám z nich. S pomocou nejakých prostriedkov sa už podarí na prvý raz prestať fajčiť okolo 40 percentám fajčiarov.
Nie je to naozaj jednoduché, keď si už telo na nikotín zvyklo. V dôsledku podráždenia receptorov sa vyplaví neurotransmiter dopamín. Ak nikotín zrazu vysadíte, dôsledkom je prepad – na čo mozog zareaguje podráždením, zlou náladou, a následná recidíva je na svete. Najhoršia kríza trvá zhruba 10 týždňov, ak vydržíte, tak potom to už ide tak trochu „z kopca“. Rozhodne sa však po niekoľkých týždňoch bez cigarety ešte nemôžete považovať za nefajčiara. To môžete o sebe povedať až vtedy, keď vydržíte nefajčiť aspoň jeden – dva roky.
Light alebo mentolku?
Mnohí fajčiari sa radi klamú tvrdením, že ľahké cigarety tak neškodia. Aj keď je v nich menej dechtu, ľudia ich často fajčia intenzívnejšie a aj častejšie, takže v konečnom dôsledku nevdychujú menej škodlivín. Okrem toho sú podľa najnovších výskumov mentolové cigarety vraj návykovejšie ako tie obyčajné.
Niektorí fajčiari si zasa nahovárajú, že si budú menej škodiť, ak prejdú z cigariet na cigary. Cigary sa predsa nemajú šlukovať ako cigarety, takže dym nenaťahujeme do pľúc, čím sa zmenšuje aj riziko vzniku rakoviny pľúc. Je to však naozaj tak? Fajčením cigary možno zmierniť riziko vzniku rakoviny pľúc, avšak len v prípade, že dym naozaj nebudete vdychovať.
Na druhej strane tým, že nechávate dym pôsobiť v ústach, narastá riziko rakoviny úst či jazyka. Pravda však je, že veľká väčšina fajčiarov, ktorí vymenia cigarety za cigary, z nich šlukuje rovnako, ako keď fajčili cigarety. Rakovinou pľúc trpia častejšie muži, avšak spomedzi žien, ktoré ju majú, zasa umiera až 85 percent. Rakovinu možno liečiť v počiatočnom štádiu, bohužiaľ, často však na ňu hneď neprídeme, lebo sa spočiatku nijako výrazne neprejavuje.