Vedci viacerých krajín totiž prišli s nápadom na zostrojenie prístroja, ktorý by dokázal svojimi senzormi detekovať ľudský pot. Taký prístroj by bol neoceniteľným pomocníkom napríklad pri hľadaní ľudí zavalených troskami domov po zemetraseniach. Mohol by tak nahradiť záchranárske psy, ktorých možnosti sú často ovplyvnené rôznymi inými faktormi.
Ľudské telo vylučuje pot nielen pri termoregulácii, ale aj v kritických chvíľach a pri strese produkuje rôzne prchavé látky.Pri termoregulácii sa vylučovaním potu ochladzujeme tak, že pot vystupujúci z potných žliaz sa na pokožke odparuje, a tým sa telo zbavuje tepla.
Ďalším spôsobom, ako sa telo ochladzuje, je rozširovanie ciev. Ak sa rozhorúčime, krvné cievy v zamši – spodnej časti kože, sa rozšíria, aby sa zvýšil prítok krvi. V dôsledku toho koža sčervená, a z povrchu tela tak potom môže unikať viac tepla. Naopak, pri ochladení sa cievy zúžia, aby telo zabránilo tepelným stratám.
Dva druhy potných žliaz
Pot sa tvorí v dvoch druhoch žliaz – ekrinných a apokrinných. Ekrinné žľazy fungujú už od útleho detstva a produkujú pot, ktorý slúži k ochladzovaniu tela pri termoregulácii.
Apokrinné žľazy začínajú svoju funkciu až v puberte a umiestnené sú najmä v podpazuší, okolo prsných bradaviek a v oblasti slabín. Pot, ktorý tieto žľazy produkujú, obsahuje už aj tuk a bielkoviny. Tieto zložky sú živnou pôdou pre baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú na povrchu kože. Dôsledkom toho dochádza k ich rozkladu a vznikajú aromatické látky, ktoré spôsobujú nepríjemný pach.
K jeho potlačeniu ako aj k zníženiu produkcie potu slúžia deodoranty a antiperspiranty. Deodorant slúži k neutralizovaniu pachu potu, účinok však netrvá príliš dlho a ak chcete deodorant použiť znova, mali by ste ho aplikovať len na čistú pokožku. Antiperspirant zasa pôsobí tak, že sťahuje póry, takže obmedzuje vylučovanie potu a aj účinok trvá oveľa dlhšie.