SME
Štvrtok, 30. marec, 2023 | Meniny má Vieroslava

Chcete prestať fajčiť? Musíte vedieť prečo

Fajčenie má na svedomí viac úmrtí ako všetky infekčné choroby, letecké, dopravné a iné nešťastia.

(Zdroj: Ilustračné - Archív SME - Pavol Funtál)

BRATISLAVA. Zbaviť sa fajčiarskych návykov nie je jednoduché. „Ak ste fajčili pravidelne čo i len rok, a fajčenie bolo nejaký čas pre vás podstatným spôsobom, ako si pozitívne zlepšiť deň, nepočítajte s tým, že sa vám podarí odučiť zo dňa na deň,“ hovorí galantský psychiater Mário Straka.

Tí, čo chcú nový rok začať bez tohto zlozvyku, by si mali najskôr ujasniť, čo im fajčenie prinášalo, čo bolo na ňom pozitívne. „Nájsť odpoveď, prečo sa ho chcú vzdať a za akú cenu,“ hovorí psychiater.

Terapiu dopĺňajú bylinami

Bratislavčanka Lenka Kajanová je abstinujúca fajčiarka. Pred štyrmi rokmi si spolu s rodičmi a priateľom povedali, že s týmto zlozvykom prestanú. Vyskúšali biorezonančnú terapiu, ktorá zabrala na prvýkrát.

info
V byte by sa nemalo fajčiť
 • Pasívne fajčenie je pre deti nebezpečnejšie ako aktívne.
 • Spôsobuje bolesti hlavy.
 • Problémy s prieduškami.
 • Dráždi sliznice.
 • Najhroznejšie sú účinky na plod fajčiacej matky.
 • Majú príčinnú súvislosť so syndrómom náhlej smrti dojčiat.
 • Podpisujú sa pod redukciu pľúcnych funkcií u detí.

„Povedali sme si, že sa jej začneme venovať profesionálne,“ hovorí študentka sociálnej práce, ktorá skúsenosti s odvykacou kúrou fajčiarov zužitkuje aj v diplomovej práci.

V biorezonančnom centre v Petržalke na Strečnianskej ulici prevažujú medzi klientmi ľudia nad tridsaťpäť rokov, pomer žien a mužov je vyrovnaný.

Počas terapie ako vhodný doplnok používajú aj Bachove esencie (výťažky z kvetov divo rastúcich rastlín), pomáhajú zvládnuť psychickú závislosť fajčiarov.

Úspešnosť biorezonancie, ktorá je až osemdesiatpercentná, potvrdzuje aj všeobecný lekár pre dospelých Miroslav Hudáček z ambulancie odvykania fajčenia v Bratislave: „Asi sedem z desiatich klientov prestane fajčiť po prvej terapii, pri recidíve je to jeden z troch. Zaberá to však len v tom prípade, ak je fajčiar o svojom zámere stopercentne presvedčený. Mám dokonca skúsenosť, že sa takto odnaučil fajčiť aj 75-ročný tuhý fajčiar, “ vraví lekár.

Doktorka Soňa Šimková zo súkromnej ambulancie akupunktúry v Spišskej Novej Vsi hovorí, že aj keď možností odvykacích kúr pre fajčiarov je nespočetne veľa, stúpenci cigariet akoby mali pred nimi rešpekt a nevyužívajú ich dostatočne.

„Pokiaľ sa u nich nezapne hodnotový systém, prečo skončiť, je každá terapia márna,“ hovorí doktorka. A teda aj akupunktúra pri odvykaní funguje len vtedy, ak ide o slobodné presvedčenie fajčiara.

Odvykací boj je náročný

Priemerný vek obyvateľov, ktorí už skúsili fajčiť cigaretu, sa znižuje. Fajčia aj desaťročné deti. „Vzor majú v rodičoch, ktorí fajčia v domácnostiach,“ povedala Daniela Hlušková z považskobystrického regionálneho úradu verejného zdravotníctva.

Úrad informoval verejnosť o škodlivosti aktívneho i pasívneho fajčenia. Výsledky merania škodlivín v dychu detí boli občas šokujúce.

U jedenásťročného dievčaťa vyskočili pri meraní také hodnoty, ako keby vyfajčilo desať až pätnásť cigariet denne. Dievča pritom vôbec nefajčilo, v byte fajčili len jeho rodičia.

ico

Zdražovať sa bude dvakrát

Výrobky z tabaku zdražejú v dvoch etapách, aby si ľudia lacnejšie cigarety nenakupovali v zahraničí.

V novom roku si fajčiari za svoje „hobby“ priplatia, cigarety zdražejú. Ich cena zväčša stúpne o niekoľko centov.

K tomuto kroku sa pristupuje preto, lebo Slovensko muselo vyrovnať sadzby spotrebných daní na minimálnu úroveň, ktorú stanovila Európska komisia. V nasledujúcich dvoch rokoch to prinesie zvyšovanie cien cigariet, ale aj tabaku.

info
Ako sa zvýšia ceny cigariet

Škatuľka cigariet (19 kusov)

 • dnes stojí 2,70 eura,
 • od 1. februára 2012 zdražie o 7 centov,
 • od 1. marca 2013 zdražie o ďalšie 3 centy.

Škatuľka cigariet (10 kusov)

 • dnes stojí 1,45 eura,
 • od 1. februára 2012 jej cena porastie o 4 centy,
 • od 1. marca 2013 zdražie o 1 cent.
* príklad, prepočty SME

Kým ešte v lete sa uvažovalo o jednorazovom zvýšení, vláda ho na jeseň rozdelila do dvoch etáp.

Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) sa totiž obával, že Slováci budú chodiť nakupovať lacnejšie cigarety do zahraničia, kde sadzby upravia na európsku úroveň neskôr. Každá etapa prinesie štátu 31 miliónov eur.

Spolu aj o desať centov

Pokiaľ dnes škatuľka s 19 cigaretami stojí 3,30 eura, až 1,82 eura inkasuje štát cez spotrebnú daň. Ďalších 55 centov získa cez daň z pridanej hodnoty. Necelé euro si rozdelia výrobca a predajca.

Spotrebná daň z takejto škatuľky od 1. februára 2012 narastie o šesť centov, čo zvýši jej celkovú cenu na 3,37 eura. Zdražovanie môže byť výraznejšie, ak by tabakové firmy upravovali základné ceny, čo však neavizujú. Cigarety s novou sadzbou spoznáte podľa veľkého písmena D na kolku.

Ďalšie zvýšenie cien má nasledovať v marci 2013, keď takáto škatuľka cigariet zdražie oproti súčasnému stavu o desať centov. Po započítaní budúcoročného zdražovania to budú len tri centy. Na kolku týchto cigariet by sa malo objaviť veľké písmeno E.

Lacnejšie cigarety, ktoré dnes stoja 2,40 eura, zdražejú na budúci rok o osem centov, od marca 2013 o ďalšie tri centy.

O vyše desať centov zdražie aj bežné balenie tabaku. Dnes sa predáva napríklad päť dekov fajkového tabaku Davidoff za 15,50 eura.

Štát z tejto sumy zinkasuje cez spotrebnú daň takmer 3,35 eura. Na budúci rok to bude o dvanásť centov viac, o rok neskôr zdražie toto balenie tabaku o ďalší cent.

Krúžky ceny nezvýšili

Tabakové firmy musia od 17. novembra predávať nový typ cigariet, ktoré obsahujú krúžky na rýchlejšie zhasnutie, pokiaľ si z cigarety fajčiar dlhšie nepotiahne. Výrobcovia pre novú povinnosť zatiaľ ceny nezvyšovali.

V novembri sa však zvýšili ceny lacných značiek RGD a Paramount. Výrobcovia sa rozhodli zvýšiť svoju základnú cenu.

Adam Valček

ico

České celebrity prestávajú fajčiť vďaka biokódovaniu

Česká herečka Jiřina Bohdalová, jej kolega mím Boris Hybner, no aj iné celebrity vyskúšali metódu ukrajinského psychológa Rostislava Prokopjuka a prestali fajčiť. Využíva na to podvedomie človeka.

Rostislav Prokopjuk, psychológ pochádzajúci z Ukrajiny, pôsobí u našich českých susedov už dvadsiaty rok. Preslávil sa tým, že znechutil cigarety viacerým českým celebritám a zbavil ich tak dlhoročného zlozvyku.

Už deväť rokov nefajčí napríklad Jiřina Bohdalová, prestali Michael Kocáb, Petr Janda, David Kraus, mím Boris Hybner, spisovateľ a moderátor Ondřej Suchý, na isté obdobie aj Jiří Bartoška a mnohí iní.

Na jeho webovej stránke sú však aj odkazy od klientov, pri ktorých to nevyšlo. Sám Prokopjuk priznáva, že ľudia by od neho nemali očakávať zázraky, lebo ich nerobí, a jeho metóda nezaručuje stopercentný výsledok.

Medzi jeho klientov patria aj Slováci. Už desať rokov robí individuálne sedenia v Bratislave. Vždy keď sa nazbiera päť–až osemčlenná klientela.

„Nejde o žiadnu hypnózu,“ zdôrazňuje Prokopjuk. Vysvetľuje, že biokódovanie je kódovanie cigarety pomocou bioenergetických informácií a ich prenosom do podvedomia klienta. Jeho služby záujemcu vyjdú zhruba na 116 eur (3000 českých korún), čo je asi suma, ktorú tuhý fajčiar mesačne minie na cigarety.

Herec Maroš Kramár už nefajčí tri roky a je na to patrične hrdý. Tiež vyskúšal Prokopjukovu metódu, ale nemôže potvrdiť, že práve ona spôsobila koniec jeho fajčenia.

Podarilo sa mu to až po prekonaní jednej choroby, pre ktorú musel prestať fajčiť, a potom sa už k tomuto zlozvyku nevrátil.

Ako vyzerá terapia

K psychológovi sa treba objednať telefonicky alebo cez objednávkový formulár v Centre Aura, ktoré sídli v Prahe.

„Pacienta vraciam do okamihu, keď si ešte nepotiahol z cigarety. Vo svojom mozgu sformulujem myšlienku – vy ste v živote nefajčili,“ hovorí psychológ.

Fajčiar si na sedenie, ktoré trvá asi 15 minút, prinesie dve cigarety. Prvú pred ním Prokopjuk „zakóduje“, čím ovplyvní podvedomie pacienta.

Takto zakódovanú cigaretu musí pred psychológom vyfajčiť. Tá mu však už nechutí, lebo jeho psychika je už ovplyvnená. Druhá cigareta je len kontrolná.

Táto metóda má účinok, ale len vtedy, ak fajčiar chce s fajčením prestať.

ico

Odvykacie metódy

Biorezonancia

 • Ako funguje: do prístroja Bicom 2000 fajčiar vloží vyfajčenú cigaretu.
 • Elektródy, ktoré drží v ruke, zároveň snímajú signál jeho tela. Na základe vzorky nikotínu je signál rozdelený na dve časti a to pozitívnu a negatívnu.
 • Negatívna časť, ktorá spôsobuje závislosť a potrebu fajčiť, je pomocou prístroja eliminovaná a fyzická závislosť od nikotínu zaniká.
 • Koľko terapia trvá: asi 30 minút.
 • Pre koho nie je vhodná: pre ľudí s kardiostimulátorom a pre tehotné ženy.
 • Čo stojí: od 35 do 70 eur.

Elektronické cigarety

 • Ako fungujú: tieto cigarety neprodukujú klasický dym, fajčiar inhaluje zmes studenej pary, nikotínu či zvolenej príchute.
 • Pre koho sú: pre ľudí, ktorí chcú fajčenie obmedziť.
 • Čo stoja: od 8 do 39 eur a viac.

Akupunktúra

 • Ako funguje: zakladá sa na stimulácii niektorých bodov v tele vyvolanej vpichom špeciálnych tenkých ihiel. Narúšajú sa tak toxické usadeniny v tele.
 • Komu je určená: poskytuje doplnkovú liečbu pri ochoreniach, kde medikamentózna liečba z rôznych dôvodov nedokáže zlepšiť všetky ťažkosti pacienta, alebo poskytuje alternatívu u tých, ktorí medikamentóznu liečbu z rôznych dôvodov nemôžu užívať. Je veľmi vhodná ako prevencia.
 • Čo stojí: jedno sedenie ušnej akupunktúry pri odvykaní od fajčenia vyjde od 7 eur. Potrebných je asi sedem sedení.

Hypnoterapia

 • Ako funguje: je kombináciou hypnózy a terapeutickej intervencie. Terapeut vedie prostredníctvom verbálnych sugescií klienta k pozitívnym zmenám.
 • Nie je vhodná: pre ľudí, ktorí trpia psychózami.
 • Čo stojí: asi 35 eur
ico

Fagerstromov test nikotínovej závislosti

1. Ako neskoro po prebudení si zapálite prvú cigaretu?

 • do 5 minút - 3 body
 • za 6 – 30 minút - 2 body
 • za 31 - 60 minút - 1 bod
 • po 60-tich minútach - 0 bodov

2. Obťažuje vás nefajčiť tam, kde nie je fajčenie dovolené?

 • áno - 1 bod
 • nie - 0 bodov

3. Ktorú cigaretu by ste neradi obetovali?

 • prvú ráno - 1 bod
 • ktorúkoľvek inú - 0 bodov

4. Koľko cigariet denne fajčíte?

 • 0 – 10 - 0 bodov
 • 11- 20 - 1 bod
 • 21 – 30 - 2 body
 • 31 a viacej - 3 body

5. Fajčíte častejšie predpoludním?

 • áno - 1 bod
 • nie - 0 bodov

6. Fajčíte aj pri chorobe?

 • áno - 1 bod
 • nie - 0 bodov


Vyhodnotenie - súčet bodov predstavuje závislosť na nikotíne:

 • 0-1 žiadna alebo veľmi malá závislosť
 • 2-4 nízka závislosť
 • 5 stredná závislosť
 • 6-7 vysoká závislosť
 • 8-10 veľmi vysoká závislosť

Zdroj: fajcenie.eu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu aj mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 2. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 3. Ako riešia krízu v zahraničí? Nižšia daň, zľavy z odvodov, zmrazená cena potravín
 4. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 5. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 6. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 7. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 1. Unilabs Slovensko otvára v Boroch najmodernejšie laboratórium
 2. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 3. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte
 4. Vyberáme si najkrajšiu obnovenú pamiatku, hlasuje sa online
 5. Životné poistenie v čase inflácie. Aká je jeho ideálna výška?
 6. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 7. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 8. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 1. Profesionálny šéfkuchár radí: Použitý olej nikdy nevylievajte 23 101
 2. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO? 22 003
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 10 165
 4. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 876
 5. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 737
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 5 375
 7. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 3 580
 8. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov 2 642
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Peter Petrov na špecializovanom súde.

Svedok spomínal aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku.


4 h
Ilustračné foto.

Vyššie sadzby predražili bývanie, dopyt prudko klesol.


5 h
Nataša Holinová

Očierňovať potenciálnych protivníkov je jedna z mála vecí, ktoré dnes môže robiť.


2 h
Estónsky prezident Alar Karis.

Propagande sa musíme vedieť brániť všetci, aj Slovensko, hovorí Alar Karis.


7 h
SkryťZatvoriť reklamu