SME

Čím zapíjať lieky

Je dosť podstatné, či zapijete pilulku vodou, mliekom alebo ovocným džúsom

Lieky rozhodne nezapíjajte grapefruitovou šťavou, riziková môže byť dokonca aj konzumácia grapefruitov.Lieky rozhodne nezapíjajte grapefruitovou šťavou, riziková môže byť dokonca aj konzumácia grapefruitov. (Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Nie je jedno, čím lieky zapijete alebo čo budete počas ich užívania jesť. Niektoré nápoje, potrava aj výživové doplnky môžu účinok liekov výrazne ovplyvniť.

Dôsledkom môžu byť nežiaduce účinky, ktoré vo vzácnych prípadoch môžu aj poškodiť zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príkladom môže byť warfarin - liek na riedenie krvi, ktorý pomáha zabraňovať vzniku krvných zrazenín. Jeho účinok výrazne ovplyvňujú viaceré potraviny, najmä zelenina s obsahom vitamínu K, ako je napríklad brokolica, kapusta, pažítka, kučeravý kel, hlávkový šalát, špenát, petržlen a pod. Počas terapie týmto liekom preto musí byť príjem potravy s obsahom spomínaného vitamínu čo najkonštantnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Účinky liekov teda môžu okrem iných súčasne užívaných liekov ovplyvňovať nápoje, zloženie stravy (tá ovplyvňuje napríklad aj pH organizmu), rôzne bylinné čaje a preparáty či výživové doplnky.

Čo sa s liekom deje

Je teda dosť podstatné, či zapijete pilulku vodou, mliekom alebo ovocným džúsom. Liek po prehltnutí podstupuje svoju púť a to, čo sa s ním v našich útrobách deje, vôbec nie je jednoduché. Liek sa vstrebáva v tráviacom ústrojenstve do krvi, sú aj lieky, ktoré sa vstrebávajú až v čreve, a na dosiahnutie správneho účinku musí byť liek v krvi obsiahnutý v dostatočnom množstve.

V pečeni, prípadne v čreve dochádza k chemickým procesom a liek sa mení na tzv. metabolity. Na to, aby sa tieto metabolity v pečeni mohli vytvoriť, slúžia enzýmové systémy. Pôsobenie enzýmov vyvoláva rôzne chemické zmeny a menia sa aj vlastnosti lieku. Chemicky zmenené lieky sa potom vylúčia z tela obličkami prostredníctvom moču alebo žlčou, ktorá sa tvorí v pečeni a následne stolicou.

SkryťVypnúť reklamu

Rýchly a pomalý

Určite ste sa už stretli s tým, že niekto hovorí o svojom metabolizme ako o rýchlom či pomalom. Enzýmy, ktoré sa podieľajú na metabolických procesoch, sú u rôznych ľudí rôzne aktívne.

U tých s rýchlym metabolizmom dokážu liek meniť rýchlo a, naopak, u ľudí s pomalým metabolizmom dochádza k pomalším chemickým zmenám lieku. Podľa odborníkov je táto schopnosť metabolizovať dedičná, takže rýchlosť, ktorú vám nadelili sudičky, nemôžete zmeniť, podobne ako krvnú skupinu.

Potrava, nápoje či bylinné prípravky teda môžu ovplyvniť účinnosť liekov – môžu ju znižovať, ale aj zvyšovať spomalením či urýchlením ich vstrebávania, v dôsledku čoho sa zníži alebo zvýši ich hladina v krvi.

Čo je vhodné a čomu sa treba vyhnúť

  • Ovocné šťavy – vyhýbajte sa najmä šťavám z citrusových plodov. Obsahujú totiž rôzne fytochemikálie – napríklad bioflavonoidy alebo furanokumaríny, a tieto látky dokážu ovplyvniť metabolizmus niektorých liekov v čreve, takže sa môže zvýšiť ich účinok a prípadne sa môžu objaviť aj nežiaduce vedľajšie účinky. Citrónová šťava a pomarančová šťava nie sú takmer žiadnym rizikom, horšie je na tom šťava z červených pomarančov a veľkým rizikom je zapíjať lieky šťavou z grapefruitov. Obsahuje najviac spomínaných látok - bioflavonoidov a furanokumarínov. Odborníci upozorňujú, že rizikové je nielen pitie šťavy, ale komplikácie môže spôsobiť aj konzumácia čerstvých grapefruitov.

  • Minerálky – na zapíjanie liekov si vyberajte minerálky s nízkym obsahom minerálov, ale napríklad lieky určené na prevenciu alebo liečbu osteoporózy by sa minerálnymi vodami nemali zapíjať.

  • Mlieko – niektorí odborníci na výživu upozorňujú, že mlieko nie je nápoj, ale potravina. Vďaka obsahu vápnika takisto môže ovplyvňovať účinok niektorých liekov v organizme. V dôsledku interakcie môžu vznikať ťažko vstrebateľné komplexy, čo spôsobí zníženie krvných hladín týchto liekov. Príkladom sú niektoré antibiotiká alebo chemoterapeutiká. Sú však aj lieky, ktoré sa, ak ich napríklad užívate nalačno, mliekom zapíjať odporúčajú.

  • Alkohol - azda nikomu nezíde na um používať alkoholické nápoje na zapíjanie liekov. Zvlášť opatrní by ste mali byť v prípade, že užívate antidepresíva, antipsychotiká alebo hypnotiká, ale aj antidiabetiká, silné analgetiká či sedatívne antihistaminiká. Niektoré lieky môžu v kombinácii s alkoholom poškodzovať pečeňové bunky – majú hepatotoxické účinky. Také účinky má aj samotný alkohol, ak ho konzumujete priveľa a pričasto.

  • Káva – aj kofeín môže byť problematický v kombinácii s niektorými liekmi, takže pri užívaní liekov opatrne nielen s kávou, ale aj niektorými bublinkovými a energetickými nápojmi s obsahom kofeínu.

  • Bylinné čaje – zvlášť pozor na čaje, ktoré obsahujú ľubovník bodkovaný, prípadne lieky alebo výživové doplnky s extraktom z tejto byliny. Ľubovník ovplyvňuje napríklad účinok liekov na liečbu srdcovo-cievych ochorení alebo na znižovanie hladiny cholesterolu. S bylinnými čajmi a čajovými zmesami radšej vo všeobecnosti opatrne, obsahujú zmes rôznych prírodných chemikálií, ktoré môžu ovplyvniť účinok liekov.

  • Voda – obyčajná čistá voda je vo všeobecnosti na zapíjanie liekov najvhodnejšia.

Dôležité upozornenia

SkryťVypnúť reklamu
  • Problémom môže byť aj kyslá potrava, vláknina a iné špecifické zložky, ktoré sa v potrave nachádzajú.

  • Na správnosť užívania lieku by vás mal upozorniť lekár respektíve lekárnik, odporúčania nájdete aj v príbalovom letáku.

  • Dodržiavajte aj odporúčania užívať liek nalačno, pred jedlom či po jedle, ako aj odporúčané časové intervaly, napríklad v prípade antibiotík.

  • Nepodceňujte ani interval medzi užitím lieku a následným prijímaním potravy, niektoré lieky sa dobre vstrebávajú v tukoch.

  • Telesná hmotnosť tiež môže ovplyvňovať účinnosť niektorých liekov – ak počas ich užívania schudnete, môže vám lekár dávkovanie zmeniť.

  • Rozhodne neužívajte lieky po uplynutí času, počas ktorého je liek použiteľný, pretože sa mení jeho vnútorná stabilita. Ak ho užijete po expirácii, riskujete závažné zdravotné ťažkosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 019
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 440
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 646
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 585
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 512
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 812
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu