SME

Nová nádej pre cukrovkárov

Diabetes mellitus je závažné chronické metabolické ochorenie, ktoré sa nedá vyliečiť. Pomocou vhodnej liečby však možno cukrovku dostať pod kontrolu. Od januára tohto roku majú slovenskí pacienti s cukrovkou 2. typu k dispozícii novú liečbu.

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

Ide o tzv. inkretínovú liečbu novou skupinou liekov. Cukrovka 2. typu je nielen vo svete, ale aj na Slovensku najčastejšou formou diabetu, vzniká, keď sa telové bunky stanú rezistentné na účinky inzulínu. Podľa odborníkov sa až v 90 percentách prípadov cukrovka 2. typu spája s obezitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochorenie sa vyvíja pomaly, niekedy sa objavia príznaky ako smäd, časté močenie, únava, ale často ho nemusí chorý spozorovať aj niekoľko rokov. Dôsledkom môžu byť rôzne závažné komplikácie, keďže vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje malé cievy v celom tele. Aby bola liečba úspešná, dôležité je nielen dodržiavať užívanie predpísaných liekov (tablety alebo inzulín), ale aj diétne a režimové opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu

Inkretínový efekt

Podľa odborníkov síce inkretínová liečba vychádza z princípu, popísaného už pred tridsiatimi rokmi, ale aplikovať v praxi sa ju podarilo až nedávno. Využíva tzv. inkretínový efekt – ide o schopnosť organizmu vylučovať väčšie množstvo inzulínu vtedy, ak sa glukóza prijíma potravou, ako keď sa podá vnútrožilovo.

Inzulín je veľmi dôležitý hormón, ktorého úlohou je udržiavať normálnu hladinu cukru v krvi a zabezpečuje aj potrebné funkcie buniek v organizme. Inzulín aktivuje receptory na povrchu buniek, aby glukóza mohla vniknúť do vnútra bunky. Glukózu totiž bunky využívajú ako hlavný zdroj energie a na obnovu svojich štruktúr. Nadbytok glukózy sa ukladá v pečeni, svalových a tukových bunkách, a ak je to potrebné, tak sa uvoľní.

SkryťVypnúť reklamu

Skonzumovaná potrava sa začne tráviť, bunky v tenkom čreve začnú vylučovať hormóny – inkretíny, ktoré okrem iných účinkov zabezpečia aj to, že pankreas – podžalúdková žľaza vylúči potrebné množstvo inzulínu. Inzulín sa tvorí v beta bunkách v tzv. Langerhansových ostrovčekoch v pankrease, alfa bunky zasa produkujú glukagón, ktorý umožňuje uvoľňovanie glukózy zo zásob.

Dôležitý hormón

Najdôležitejším z hormónov inkretínov je GLP-1 (glucagon like peptide 1), ktorý má aj tú pozitívnu vlastnosť, že pomaľuje vyprázdňovanie žalúdka a znižuje chuť do jedla. Je to obzvlášť výhodné u pacientov s diabetom 2. typu, pretože tí v drvivej väčšine trpia nadváhou až obezitou, ktorá je rizikovým faktorom napríklad srdcovo-cievnych ochorení. Problém s hormónom GLP-1 však spočíva v tom, že tento hormón má veľmi krátku životnosť v organizme, pretože v priebehu pár minút ho zneškodní špeciálny enzým. Navyše pacienti s cukrovkou majú aj znížené samotné vylučovanie tohto hormónu.

SkryťVypnúť reklamu

Hľadanie odolnejších látok

Výskumníci sa preto zamerali na hľadanie látok, ktoré by mali rovnaké vlastnosti ako hormón GLP-1, ale boli by odolné voči spomínanému enzýmu. Nové lieky - agonisty GLP-1 receptorov tieto vlastnosti majú a sú dostupné aj pre slovenských pacientov. Podávať sa môžu len injekčne.

Prvým liekom z tejto skupiny bol exenatid, ktorý sa dostal na Slovensko v decembri 2009 a podáva sa podkožnou injekciou dvakrát denne. Ďalším je liraglutid, na Slovensku je dostupný od júna 2010 a podáva sa podkožnou injekciou raz denne. Najnovším liekom zo spomínanej skupiny je exenatid s predĺženým uvoľňovaním, ktorý prišiel na Slovensko v januári 2012 a podáva sa podkožnou injekciou len raz za týždeň.

Výhody novej liečby okrem väčšieho komfortu spočívajú najmä v tom, že umožňuje spoľahlivú kontrolu hladiny cukru v krvi bez rizika hypoglykémie. Účinkuje totiž len vtedy, ak sú hladiny krvnej glukózy vysoké. Okrem toho umožňuje aj zníženie hmotnosti, čo je veľmi priaznivé, keďže obezita je rizikovým faktorom ďalších závažných ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu