Ak trpíte ochoreniami srdca, skľúčenosť a smútok či depresia vás okrádajú o motiváciu a energiu potrebnú k liečbe.
Dlhodobé štúdie amerických vedcov priniesli poznatok, že u pacientov s ochoreniami srdca a ciev, ktorí trpia depresiou, je väčšia šanca, že nebudú v liečbe dôslední. Takíto pacienti napríklad často neberú pravidelne a dôsledne predpísané lieky, veľakrát majú problém prestať s fajčením alebo vynechávajú pravidelnú rehabilitáciu a zanedbávajú pohyb.
Na univerzite v San Franciscu sa dlhodobo venovali štúdiu a sledovaniu vzťahov srdcovo-cievnych ochorení a depresie. Vedci prišli na to, že pre uzdravenie pacienta je veľmi dôležité aj jeho psychické zdravie. Profesorka medicíny a epidemiológie a vedúca štúdie Mary Whooleyová na základe výsledkov uviedla, že depresia pacientov nielen vysiľuje, ale môže aj zhoršiť ich chronické ťažkosti.
Príznaky nepodceňujte
Štúdie priniesli aj poznatok, že nielen závažné ochorenia majú vplyv na náladu a duševný stav pacienta, ale choroba srdca môže spôsobovať aj špeciálnu depresiu. Je to jedno z mála ochorení, pri ktorých pacienti pociťujú výrazný strach z náhleho úmrtia. Pritom skľúčenosť až depresiu si takíto pacienti a ich blízke okolie môžu pomýliť a vysvetľovať ako únavu alebo vyčerpanosť podmienenú chorobou, prípadne pripisovať tieto príznaky chirurgickému zákroku či vedľajším účinkom liekov.
Lekári preto odporúčajú pacientom, ak pociťujú dlhší čas (aspoň posledné dva týždne) malý záujem alebo radosť z vecí, ktoré robili, alebo u nich prevažovala počas tohto obdobia skľúčenosť, smútok či beznádej, aby vyhľadali odbornú pomoc – navštívili psychológa.