Chlad je veľmi nebezpečný najmä pre malé deti, seniorov, pretože sa horšie prispôsobujú teplotným zmenám, a tiež aj pre tých, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami, astmou či cukrovkou. Výsledkom pôsobenia veľkého chladu môže byť podchladenie alebo vznik omrzlín. Vzniknúť môžu už po veľmi krátkom čase, počas ktorého ste vystavení nízkym teplotám. Podľa odborníkov na to stačí 20 minút.
Potvrdzuje to aj internistka a klinická farmakologička Etela Janeková, keď hovorí, že „omrzliny vznikajú rýchlejšie u ľudí, ktorí trpia ochoreniami ciev, čo spôsobuje zhoršenie prekrvenia. Základom je mať oblečenie z viacerých vrstiev, nemalo by byť príliš tesné. Pri mrazoch sa treba vyhýbať väčšej konzumácii alkoholu, pri ktorom sa znižuje pocit zimy, ale zhoršuje sa prekrvenie periférnych častí tela.”
Aké sú riziká
Ak telesná teplota klesne pod 35 stupňov Celzia, hovoríme o hypotermii - podchladení. Ak je príliš silné, pod 30 stupňov Celzia, podceníte ho a nebudete ho správne riešiť, dôsledky môžu byť aj fatálne. Ako sa podchladenie prejavuje?
Závisí to jednak od toho, ako rýchlo k nemu došlo a aj od toho, ako veľmi klesla telesná teplota. Podchladenie môže vniknúť nielen vonku, za mrazivého a veterného počasia, ale najmä u starších ľudí aj kvôli pobytu v nedostatočne vykúrenom príbytku a zlej strave. Takíto ľudia mávajú aj málo pohybu, často v dôsledku chronických ochorení, čo je tiež rizikový faktor.
Nezabúdajte, že vo veternom počasí sa môžete podchladiť oveľa rýchlejšie, a v studenej vode sa telo ochladí 30-krát rýchlejšie ako na suchom vzduchu. Preto aj pri páde do ľadovej vody často dochádza k úmrtiu nie v dôsledku utopenia, ale hypotermie.
Ako sa podchladenie prejavuje:
triaška, bledá a suchá koža
apatia, dezorientácia alebo podráždenosť,
zhoršená koordinácia pohybov
letargia, poruchy vedomia
pomalé a plytké dýchanie
Podchladenie dojčaťa
Takéto malé deti ešte nemajú dostatočne vyvinuté termoregulačné mechanizmy a na to, aby sa podchladili, stačí, ak budú v chladnej miestnosti. Ako zistíme, že ide o podchladenie? Dieťatko má ochabnuté telíčko, jeho pokožka vyzerá síce zdravo, na dotyk je však chladná, dieťa je mimoriadne tiché, odmieta jedlo. Postupne ho zahrievajte tým, že ho zabalíte do teplých prikrývok, hlavičku mu chráňte pre únikom tepla čiapkou a ihneď zavolajte lekársku pomoc.
Prvá pomoc – čo áno, čo nie
Ak spozorujete príznaky podchladenia, vyhľadajte čo najrýchlejšie lekársku pomoc. Čo však môžete v rámci prvej pomoci, kým sa starostlivosti neujme odborník, urobiť sami? Ak má postihnutý mokré oblečenie, vyzlečte mu ho, ak je to možné, oblečte mu suché, zabaľte ho do teplej deky, aby ste zabránili ďalším tepelným únikom. Postihnutého nemasírujte, netrite mu pokožku, na zahriatie mu môžete podávať teplé nápoje, teplú polievku alebo vysokoenergetické potraviny, napríklad čokoládu. Rozhodne ho však „nezahrievajte“ alkoholom, ten, ako spomínala lekárka, zhoršuje prekrvovanie periférnych častí tela.
Na čo pozor u seniorov
Najmä v prípade starších ľudí dbajte na postupné zahrievanie tela, ak by ste to urobili prirýchlo, krv by sa zo srdca a mozgu presunula na povrch tela. U seniorov sa na zahriatie nesmie použiť horúci kúpeľ a nevhodné sú aj termofory, dôsledkom by mohla byť aj zástava srdca.
Ak je postihnutý v bezvedomí, sledujte dýchanie a obeh, v prípade zástavy dýchania poskytnite postihnutému umelé dýchanie a masáž srdca až do príchodu lekára. Podchladenie u seniorov môže maskovať alebo byť aj sprievodným znakom náhlej cievnej mozgovej príhody, srdcového infarktu alebo aj zníženej funkcie štítnej žľazy. Opäť najlepšie urobíte, ak čo najrýchlejšie vyhľadáte pomoc lekára.
V rámci ochrany pred podchladením a omrzlinami sa teplo obliekajte, oblečenie má mať viacero vrstiev a nemalo by byť tesné, nohy aj ruky majte v teple, nezabúdajte na čiapku, tvár si natierajte mastnými krémami. Nezabúdajte, že dôležitá je aj zdravá strava, dostatok tekutín a pohybu.
Omrzliny
Vznikajú pôsobením nízkych teplôt, obvykle pod bodom mrazu, avšak ak fúka vietor, môžu nechránené časti tela omrznúť aj pri nízkych teplotách nad nulou. Najviac sú ohrozené periférne časti tela. Etela Janeková upresňuje, že najčastejšie postihnutými miestami sú koniec nosa, uši, brada a prsty.
„Bolesť je silná, akoby bodanie ihlami, neskôr tŕpnutie až znecitlivenie, koža býva voskovo biela, neskôr mramorovito modrá a napokon čierna. Môžu sa tvoriť pľuzgiere, koža je tuhá a tvrdá. Potrebné je okamžite odísť z vonkajšieho prostredia,” hovorí lekárka. Postihnutému treba vyzliecť mokré oblečenie. Omrznutých častí tela sa treba dotýkať opatrne a postihnutú časť tela nesmieme masírovať či nebodaj trieť snehom.
Ako ich ošetriť
Zohrievať treba podľa Etely Janekovej celé telo, vhodné je postihnutého uložiť do teplej postele alebo zahrievať v teplom kúpeli vo vode s teplotou 30 stupňov Celzia, nesmie byť horúca! Podobne ako pri podchladení sa nemá používať suché teplo – oheň, termofor.
Taktiež podávajte teplé nápoje, vysokoenergetické potraviny. „Omrznuté časti tela treba po zahriatí opatrne osušiť a zabaliť do suchého mulu alebo vaty. Pľuzgiere nikdy neprepichujte. Proti bolesti môžeme podať paralen a zariadime okamžitý prevoz do nemocnice,” hovorí lekárka.
Omrzliny môžu spôsobiť aj nevratné poškodenia, dôsledkom je gangréna – odumretie tkaniva a v najhorších prípadoch je nutné poškodenú časť amputovať. Zvýšené riziko vzniku omrzlín hrozí cukrovkárom, psoriatikom, fajčiarom alebo tým, čo užívajú betablokátory.
Diabetici pozor na inzulín
Ak ho nosíte so sebou, mráz ho môže poškodiť, vydrží maximálne teplotu plus dva stupne. Proti pôsobeniu mrazu ho preto chráňte, napríklad uložením do termoobalu. Ak sa stane, že vám zamrzne, stratí účinnosť, takže ho už rozhodne nepoužívajte. Ak trpíte tzv. diabetickou nohou, kontrolujte si každý deň, či ju nemáte príliš chladnú, či vám nevznikli otlaky, alebo omrzlina. Mráz totiž nemusíte cítiť, keďže takto postihnutá noha nie je dostatočne citlivá. Cukrovkári by si obzvlášť dôsledne mali chrániť ruky i nohy teplými rukavicami a vhodnou teplou obuvou.