SME

Vek očiam nežičí

V minulosti sa tvrdilo, že sivý zákal treba nechať dozrieť. Tento mýtus už neplatí. Ako je to s touto a ďalšími seniorskými očnými chorobami?

(Zdroj: Ilustračné foto: Flickr.com)

S pribúdajúcimi rokmi sa zrak zvykne zhoršovať. Seniorov najčastejšie trápi sivý zákal, starecká slabozrakosť – presbyopia, ktorej sa hovorí aj choroba krátkych rúk. Častá je aj vekom podmienená degenerácia makuly – miesta na sietnici, ktoré umožňuje najostrejšie videnie.

Kedy ísť pod nôž

Sivý zákal je ochorenie typické práve pre vyšší vek. Môže však vzniknúť aj z iných príčin – v dôsledku poranenia alebo ožiarenia oka, pri cukrovke a môže byť aj vrodený. Prejavuje sa narastajúcou poruchou videnia, človek má pocit, akoby sa pozeral cez mliečne sklo. Jediným spôsobom liečby sivého zákalu je operácia.

Kedy je však vhodný čas podstúpiť operáciu a aké sú riziká, ak budú pacienta operovať až v pokročilom štádiu ochorenia? V minulosti sa tvrdilo, že sivý zákal treba nechať dozrieť. Tento mýtus však už v súčasnosti neplatí.

vesely.jpgŽijeme v rýchlom a na kvalitu zraku náročnom období – šoférovanie, práca s počítačom a mnohé iné. Preto dnes podľa oftalmológov nie je stopercentným podnetom na operáciu pokročilosť sivého zákalu, ale čím ďalej tým viac požiadavka na kvalitu videnia. „Platí, že najvhodnejší čas na operáciu sivého zákalu je vtedy, keď už kvalita videnia nezodpovedá požiadavkám a potrebám,“ hovorí oftalmológ František Veselý.

Sivý zákal podľa lekára nie je ochorenie, pri ktorom by hrozilo poškodenie z oneskorenia operácie. Odklad operácie spôsobí výrazné zhoršenie videnia, ktoré je však vratné, pokiaľ ho nesprevádza iná závažná očná choroba. Operácia extrémne pokročilého sivého zákalu je však náročnejšia a môže byť preto aj komplikovanejšia.

implantat.jpg

Implantát, ktorý sa používa pri operácii sivého zákalu.

Ťažkosti so zaostrením

Starecká slabozrakosť – presbyopia – patrí medzi takzvané refrakčné chyby. Pre tieto chyby zraku je charakteristické, že svetelné lúče, ktoré prechádzajú okom, nedopadajú presne na sietnicu – lámu sa buď pred ňou, alebo za ňou. Rozlišujeme štyri druhy refrakčných chýb.

Pri ďalekozrakosti sa lúče svetla lámu až za sietnicou a človek nevidí dobre na krátke vzdialenosti, trebárs pri čítaní. Krátkozrakým ľuďom sa lúče lámu už pred sietnicou a nevidia dobre do diaľky. Astigmatizmus zasa spôsobuje nepravidelný tvar zakrivenia rohovky, časť lúčov sa tak zbieha mimo žltej škvrny – miesta najostrejšieho videnia.

Pri presbyopii – vekom podmienenej refrakčnej poruche – oko ťažšie zaostruje na blízku vzdialenosť a ak má takýto človek čítať text, odďaľuje si ho čo najviac od očí, aby získal zaostrený obraz. Táto porucha videnia, podobne ako ostatné refrakčné chyby, sa dá odstrániť vhodnými okuliarmi.

Pýtajte si mriežku

Vekom podmienenú degeneráciu makuly lekári označujú skratkou VPDM. Toto ochorenie poškodzuje žltú škvrnu, a tým sa vážne znižuje zraková ostrosť.

Ochorenie nespôsobuje úplnú slepotu, ale stratu centrálnej zrakovej ostrosti. Prevencia nie je jednoduchá. Odporúčajú sa pravidelné návštevy očného lekára, podrobiť sa kontrole očného pozadia a užívať výživové doplnky, ktoré svojím zložením ovplyvňujú priebeh tohto závažného ochorenia.

Veľmi jednoduché a nápomocné je aj samovyšetrenie pomocou takzvanej Amslerovej mriežky, ktorá sa dá získať u každého očného lekára.

Liečba vekom podmienenej degenerácie makuly je veľmi náročná a vyžaduje si pravidelné vnútroočné podávanie liečiva. Žiaľ, nie každá forma tohto ochorenia je liečiteľná a ochrániť pred touto chorobou sa nedá.

Aké chyby najčastejšie robíme

Oči majú skvelú schopnosť starať sa samy o seba. Keď im treba pomôcť, prihlásia sa. Či už je to vtedy, keď potrebujú okuliare, alebo sú postihnuté nejakou chorobou. Do akej miery naše zlozvyky poznačia oči, vysvetľuje oftalmológ František Veselý.

Staré okuliare

Lekár vám predpísal okuliare, nosíte ich však už dlhšie, na prehliadke ste dávno neboli a zrak sa vám medzitým zhoršil. Môže nosenie takýchto starých okuliarov spôsobiť nejaký problém alebo zhoršiť refrakčnú poruchu?

Nesprávna korekcia očiam ako takým neublíži. Spôsobí to, že pozorovaný objekt alebo text nie je ostrý a v niektorých prípadoch môže taktiež privodiť aj bolesti hlavy. Vo všeobecnosti však chybou rozhodne je, ak človek odmieta potrebnú okuliarovú korekciu či už na čítanie, alebo do diaľky.

Lacné kupované alebo požičané okuliare

Lisované dioptrické okuliare, ktoré sa dajú voľne kúpiť aj bez predpisu, plnia svoj účel v krízovej situácii, keď ste predpísané okuliare stratili, zabudli alebo poškodili.

Takéto okuliare však tým, že sa vyrábajú pásovo, nemusia zodpovedať korekcii, aká je potrebná. Preto sa takéto okuliare odporúčajú len ako takzvané krízové a dočasné.

Môžu oči zlenivieť?

Mnohí si myslia, že nosením okuliarov oko zlenivie. Je to však pravda? Dá sa v prípade refrakčných chýb pomôcť špeciálnymi cvikmi – očnou gymnastikou, prípadne si udržať zrakovú ostrosť až do vysokého veku?

Aby oko fungovalo správne, obraz pozorovaného predmetu musí dopadať do centra najostrejšieho videnia. Keď sa tak nedeje, nemožno dobre a ostro vidieť. Pomôckou sú okuliare. Ich správnym používaním zabránime tomu, aby sa oko zbytočne namáhalo, a zabezpečíme, aby plnilo správne svoju funkciu.

„Očná gymnastika z môjho pohľadu nie je niečo, vďaka čomu sa dá zbaviť refrakčných chýb. Som však presvedčený, že sa určite nájde niekto, kto bude tvrdiť, že mu takéto cviky pomohli,“ tvrdí lekár.

ico

Niekoľko rád pri výbere

Správny rám

Áno, pri výbere rámu okuliarov treba prihliadať na to, aký tvar má vaša tvár. No prednostne sa radšej zamerajte na vhodnú veľkosť rámu a možnosť presného vycentrovania skiel. Ohnisko dioptrických skiel musí byť v okuliaroch presne vycentrované na vzdialenosť zreníc.

Optika alebo lekár?

Ak zvažujete, že si necháte zrak vyšetriť v očnej optike, aby ste ušetrili čas strávený v čakárni lekára, najprv sa informujte, či vyšetrenie v konkrétnej optike robí odborník – oftalmológ alebo optometrista.

Očné optiky ponúkajú základné vyšetrenia, je to napríklad vyšetrenie zrakovej ostrosti, zmeranie vnútroočného tlaku, vyšetrenie oka štrbinovou lampou s diagnostikou sivého zákalu, niekedy aj vyšetrenie očného pozadia. Ostatné vyšetrenia závisia od toho, aké má konkrétna očná optika prístrojové vybavenie.

Ak však máte akútne ťažkosti, ako je napríklad zápal, bolesti, úraz očí alebo strata videnia, určite sa obráťte na ambulantného očného lekára alebo navštívte pohotovosť.

Nakupovať cez internet?

Tento spôsob nakupovania prináša so sebou riziká. Pri výbere dioptrických okuliarov je dôležité, aby vám sadli na šírku tváre i nosa. Veľkosť alebo vzhľad sú druhoradé, nie však úplne nepodstatné. A to pri kúpe rámu cez internet nemožno stopercentne odhadnúť, aj keď máte potrebné údaje – hodnoty dioptrií a vzdialenosť zreníc. Kvalifikovaný optik by mal mať pri výbere rámu rozhodujúce slovo. Okuliare totiž musia korigovať očnú chybu a nesmie byť posunutá vzdialenosť zreníc, keď sa nepozeráte cez optický stred skiel.

Podľa odborníkov z optík sa pri výrobe nových okuliarov často dá orientovať aj skúmaním starých. Dôležité je to najmä vtedy, ak nosíte špeciálne, napríklad multifokálne sklá.

Pozor na priveľké zľavy

Taký výrobok je často už dopredu veľmi nadcenený – odporúča sa porovnať si ceny vo viacerých optikách.

Kde šetriť a kde nie

Využívajte akcie v optikách. Mávajú viac podôb.

  • Vernostné zákaznícke zľavy.
  • Výpredajové, sezónne zľavy.
  • Zľavy optík na základe dohody s konkrétnymi medicínskymi centrami.
  • Zľavy pri zhotovení kompletných okuliarov/kompletnej zákazky.
  • Zľavy na vybrané modely.
  • Pri kúpe rámu zľava na okuliarovú šošovku.
  • Pri vybraných modeloch ďalšie okuliare zadarmo.
  • Zľavy pre firmy (pre zamestnancov alebo pre klientov).
  • Zvýhodnenie ponuky cez internetové zľavové portály (s kúpónom sa ide do optiky).
  • Zľavy na šošovky podmienené kúpou okuliarového rámu nad určitú stanovenú sumu.
  • Zľavy pre dvojice, zľavy pre rodiny (na druhé a tretie okuliare).
  • Informujte sa vo svojej zdravotnej poisťovni, či nemá zmluvu s niektorými očnými optikami v mieste vášho bydliska, v takom prípade si v týchto optikách môžete uplatniť prípadnú zľavu.

Lacný rám nemusí byť výhra

Ceny rámov sa pohybujú už od 10 eur. Optometristi však lacné rámy neodporúčajú, pretože sa pomerne rýchlo roztiahnu a nové sklá sa do nich potom vložiť nedajú. Radšej zvážte, či si budete kupovať lacné rámy, ale častejšie, takže v konečnom dôsledku zaplatíte možno viac, ako keď si zadovážite kvalitný rám, ktorý vám dlho vydrží.

Dôležitý je aj materiál

Pozor aj na zdravotnú bezchybnosť materiálu, z ktorého je okuliarový rám zhotovený. Niektoré zložky obsiahnuté v umelých hmotách alebo v kovových zliatinách totiž môžu vyvolávať alergické reakcie.

Čo uhrádzajú poisťovne

Zdravotné poisťovne uhrádzajú zdravotnícke pomôcky, čiže aj rámy a sklá okuliarov, a to podľa limitov v zozname zdravotníckych pomôcok.

Aktuálna verzia (každý štvrťrok sa mení) sa dá nájsť na webovej stránke ministerstva zdravotníctva.

Ako sa starať o okuliare

  1. Ak nosíte okuliare, odborníci odporúčajú, aby ste raz začas navštívili očnú optiku a nechali si dotiahnuť tie časti okuliarov, ktoré sa nosením a manipuláciou môžu uvoľniť. Okuliare vám aj vyčistia ultrazvukom.
  2. Pri bežnom nosení a používaní je vhodné sklá okuliarov očistiť saponátom pod vlažnou tečúcou vodou, aby sa odmastili a jemne ich osušiť. Na čistenie je vhodné používať handričky z mikrovlákna, kúpite ich v každej optike a takisto aj špeciálne emulzie určené na čistenie skiel. Sklá nikdy nečistite nasucho, mohli by ste ich poškriabať.
  3. Okuliare si nepokladajte sklami dolu, najlepšie je ich odkladať do puzdra.
  4. Nevystavujte ich vysokým teplotám (v saune, na prístrojovej doske auta, v miestach kde sa sústredia slnečné lúče a podobne).
  5. Dávajte pozor, aby okuliare neprichádzali do kontaktu s rôznymi chemickými látkami (lakom na vlasy, parfumom, napríklad aj slanou morskou vodou), ktoré by mohli naleptať povrch šošoviek.

Ako často chodiť na prehliadky

Odborníci odporúčajú, aby sme preventívnu prehliadku u očného lekára absolvovali približne raz za rok, a to bez ohľadu na vek.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 703
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 105
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 115
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 267
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu