SME

Prevencia je potrebná aj pri tretích zuboch

Pri zanedbanej starostlivosti o ústa so zubnými náhradami hrozia zdravotné komplikácie.

Snímateľná náhrada či protéza nahradí väčšinu zubov, ale aj všetky. Do tých dnešných sa vsádzajú aj vysokoestetické keramické zuby.Snímateľná náhrada či protéza nahradí väčšinu zubov, ale aj všetky. Do tých dnešných sa vsádzajú aj vysokoestetické keramické zuby. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – FOTOLIA)

BRATISLAVA. Preventívna prehliadka u zubára nie je pravidlom pre všetkých Slovákov. Ukázali to ostatné štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií spred dvoch rokov. Stav je alarmujúci.

V kategórii dospelých je u zubárov zapísaných viac ako štyri milióny pacientov. Len približne polovica absolvovala pred dvomi rokmi preventívnu prehliadku u zubára.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na preventívnu prehliadku by pritom dospelí mali chodiť jedenkrát za rok, deti a mladiství do 18 rokov dvakrát.

V článku sa dočítate:

Zubné náhrady

SkryťVypnúť reklamu

Čo uhradí poisťovňa a čo musí zaplatiť pacient

Čo treba dodržať

Nedrží protéza? Prilepte ju

Pre implantáty neplatí horná veková hranica

Bez peňazí nemusí byť ani trhanie zubov

K zubárovi aj bez zubov

Seniori, ktorí majú tretie zuby, si dokonca neraz myslia, že návšteva zubára je v ich prípade úplne zbytočná. Podľa lekárov sa však mýlia.

„Seniori podceňujú starostlivosť o zubné náhrady,“ hovorí doktorka Edita Polívková.

V predchádzajúcich rokoch viedla odborný tím mobilného centra, ktoré chodilo po Slovensku a učilo seniorov starostlivosti o zubné náhrady. Súhlasí s ňou aj český stomatológ s dlhoročnými skúsenosťami v oblasti starostlivosti o seniorský chrup doktor František Rubeš.

Hrozia zápaly

Mnohí nositelia zubných protéz podľa stomatológov nemajú dostatočné informácie o starostlivosti o zubné náhrady, no tiež zabúdajú na pravidelné prehliadky u stomatológov. „V ich prípade by mali zubára navštíviť dvakrát do roka,“ hovorí doktor Tomáš Siebert.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa lekárov úroveň znalostí o hygiene a čistení zubných náhrad možno hodnotiť ako veľmi nízku, čo má bezprostredný vplyv na stav ústnej dutiny.

„Zaznamenali sme početné zápaly sliznice. U pacientov so zvyškovým chrupom najmä okolo pilierových zubov,“ povedala pri vyhodnotení práce mobilnej jednotky Polívková.

Ak schudnete, protéza už nemusí priliehať

Seniori s náhradami zubov by mali na prehliadky chodiť aj preto, lebo stomatológ na nich posúdi stav ďasien a slizníc, ale vypátrať môže aj predrakovinové útvary v ústach.

V neposlednom rade zistí, či zubná náhrada naďalej vyhovuje. Mnohým nositeľom sa zvyčajne uvoľní a v ústach sa im potom pohybuje. Stačí napríklad, aby schudli.

Čo býva častou príčinou, že zubné náhrady dobre nesedia a nepriliehajú k sliznici? Môže to byť napríklad ich nesprávne zhotovenie. Stomatológovia však upozorňujú aj na to, že jedna zubná náhrada nemôže v žiadnom prípade rovnako sedieť dvadsať či viac rokov, lebo kostné výbežky sa u každého menia.

SkryťVypnúť reklamu

Životnosť umelej zubnej náhrady je individuálna a závisí od toho, ako sa pacient o ňu stará a ako šetrne s ňou zaobchádza. Určite by si mal však senior dať časom zhotoviť novú.

Zubné náhrady

Čo ak zubár nemá zmluvu s poisťovňou?

Ošetrenie u zubára nie je najlacnejšie, dvojnásobne to platí pre zubné náhrady. Ich cena závisí hlavne od toho, akého stomatológa navštevujete. Ak má so zdravotnými poisťovňami zmluvy, zaplatíte len za nadštandard.

U zubára bez zmlúv so zdravotnými poisťovňami závisí cena od toho, či zdravotnú poisťovňu vopred požiadate o príspevok na zubnú náhradu. Môže, no nemusí ho schváliť. Každá poisťovňa má vlastnú sumu, ktorou prispeje.

„Ak poisťovňa vopred udelí písomný súhlas, máte nárok na minimálnu spoluúčasť, ktorej hranicu stanovilo ministerstvo zdravotníctva. Keď podstúpite ošetrenie u nezmluvného zubára bez predchádzajúceho súhlasu poisťovne, strácate akýkoľvek nárok na spolufinancovanie,“ tvrdí doktor Imrich Kunay, revízny lekár zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

SkryťVypnúť reklamu

Čo je a čo nie je nadštandard?

Snímateľné zubné náhrady u zmluvných zubárov sú plne hradené, ak sú zo štandardných materiálov – to znamená, že sú zhotovené z klasickej živice. Ak sa pri výrobe použila špeciálna živica, kovokeramika alebo je to celokeramický model, doplácate rozdiel v cene.

Fixné náhrady (zubné mostíky a korunky) na jednotlivé zuby hradí poisťovňa u zmluvných zubárov čiastočne. Týka sa to najmä estetických koruniek zo štandardných materiálov ­ z klasickej živice ­ v prednom úseku zuboradia od trojky po trojku v hornej aj v dolnej čeľusti.

Čo uhradí poisťovňa a čo musí zaplatiť pacient

1. Celkové a čiastočné snímacie zubné náhrady sú plne hradené v štandardnom vyhotovení na základe verejného zdravotného poistenia. Za nadštandard sa obvykle dopláca od 80 eur, ale aj stovky eur.

SkryťVypnúť reklamu

2. Pacient musí rátať aj s úhradou za röntgenové snímky (intraorálna snímka zubov a ústnych tkanív a ortopantomogram), materiál sa uhrádza osobitne.

3. Fixné náhrady (zubné mostíky a korunky na jednotlivé zuby) sú čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia so spoluúčasťou poistenca. Poisťovňa prispieva napríklad na estetickú korunku na šesť predných zubov zo štandardného materiálu.

4. Úhrady pacienta sa pohybujú obvykle od 140 eur, výsledná cena závisí od toho, aké ceny má vykalkulované zubný lekár a od nich sa potom odčíta úhrada poisťovne. Rozdiel dopláca pacient zo svojej peňaženky.

5. Zubné implantáty patria do kategórie nadštandard, a preto nemôžu byť hradené z verejného zdravotného poistenia, hradí si ich poistenec sám. Ceny sa pohybujú zhruba od 600 do 1200 eur.

SkryťVypnúť reklamu

6. V prípade opakovaného vyhotovenia zákon ukladá zdravotnej poisťovni skontrolovať, či uplynul minimálny užívací čas zubnej náhrady. Pri fixných náhradách (korunky, mostíky) je to päť rokov, pri snímateľných zubných náhradách tri roky.

7. Pokiaľ je zubná náhrada funkčná a vyhovuje aj esteticky, nevzniká automaticky nárok na zhotovenie novej náhrady.

8. Na základe zdravotného poistenia sa uhrádza aj oprava snímacej náhrady, a to raz za rok.

Čo treba dodržať

Ako správne čistiť zubné protézy

  • Rovnako ako vlastné zuby, tak i zubnú náhradu je nutné udržiavať v dokonalej čistote.

  • Po každom jedle si vypláchnite ústa vlažnou vodou.

  • Aspoň jedenkrát denne, najlepšie večer, umyte náhradu prúdom vody a vlhkou mäkkou kefkou z nej odstráňte vytvorený povlak a zostatky jedla.

  • Na čistenie náhrady nepoužívajte tvrdú kefku ani chemické prostriedky, ktoré môžu povrch náhrady poškodiť.

  • Na poškrabanom povrchu náhrady sa ľahko usadzuje mikrobiálny povlak, ktorý je najčastejšie príčinou zápalov a rôznych chorôb ústnej dutiny.

  • Pravidelne si čistite podnebie, ďasna a jazyk mäkkou zubnou kefkou, čím odstránite povlak a zlepšíte prekrvenie sliznice.

  • Na čistenie náhrady používajte len špeciálne čistiace tablety rozpustné vo vode.

  • Na protéze sa zvyčajne vytvára aj povlak z kávy, čaju, nikotínu či liekov. Rovnako aj zubný kameň.

  • Raz za rok treba dať protézu na kompletnú kontrolu k zubným technikom.

  • Pri čistení používajú špeciálny prístroj s magnetickými ihlami, ktoré sa dostanú do každej škáry.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa deje v ústach

  • Pokazené zuby a zapálené ďasná sú pre srdce rovnakým rizikovým faktorom ako fajčenie alebo obezita.

  • Baktérie a ich toxíny môžu z takto zapáleného miesta, zuba alebo ďasna doputovať krvou napríklad k srdcu a spôsobiť zápal srdcového svalu alebo krvnú zrazeninu.

  • Zrazenina upchá cievy a spôsobí infarkt alebo mozgovú mŕtvicu.

SkryťVypnúť reklamu

Nedrží protéza? Prilepte ju

Gély na fixáciu zubnej náhrady pomôžu, no len do istej miery. Snímateľnú náhradu na fixnú však nepremenia.

Videli ste televíznu reklamu o fixačných lepidlách, ktoré dokážu zafixovať v ústach protézu. Nakoľko je tento šot pravdivý?

Zubný lekár Tomáš Siegret hovorí, že sú pacienti, ktorých schopnosť držania snímateľných náhrad je nedostatočná. Tento problém sa týka prevažne celkových snímateľných náhrad.

Siegret súhlasí, že lepidlo vo forme gélu môže schopnosť držania snímateľných náhrad zvýšiť. Upozorňuje však, že lepidlo nepremení snímateľnú náhradu na fixnú – teda neupevní zuby úplne napevno.

SkryťVypnúť reklamu

Pacientovi treba dôsledne vysvetliť, ako sa so snímateľnými náhradami narába, ako treba odhrýzať, ako a kde žuvať. „Takisto ich treba inštruovať v súvislosti s používaním lepidiel o hygiene ústnej dutiny a protéz,“ povedal Siegret.

Problémy s fixáciou protézy môžu nastať napríklad po zmenšení protézneho lôžka, najmä keď stará protéza dobre nesadla, nemasírovali sa zaťažované ďasná, prípadne bola zdrojom chronického zápalu práve neumytá protéza.

Pre implantáty neplatí horná veková hranica

Implantáty sú pre ľudí, ktorí prišli o vlastné zuby pre kazy či úraz. Alebo sa pod ich stratu podpísala zhubná parodontitída.

Skôr než sa pacient rozhodne pre implantát, podstúpi v stomatologickej ambulancii vyšetrenie, pri ktorom zubný lekár zistí jeho celkový zdravotný stav a navrhne konkrétny liečebný postup.

SkryťVypnúť reklamu

„V prípade, že pacientovi zuby chýbajú, najskôr sa zhodnotí stav tvrdých zubných tkanív, parodontu a slizníc dutiny ústnej, typ zhryzu. Zhotoví sa a popíše röntgenový snímok,“ vysvetľuje zubár Tomáš Siebert, ktorý má ordináciu v Trnave.

Čo budú stáť

Ceny jednotlivých zubných implantátov sa pohybujú od 300 do 1500 eur. Cena je závislá od použitých komponentov a ceny práce. Výsledná cena kompletnej zubnej náhrady tak pozostáva z ceny zubného implantátu, práce a ceny korunkovej časti (mostík, korunka, protéza). Vyberateľná náhrada vyjde na 200 až 400 eur, náhrada implantátmi a na nich postavenými mostíkmi na zopár tisíc.

Zdroj. Zubná poradňa Dentonex

Na základe rozsahu straty zubov pacienta zaradia do jednotlivých tried, takzvaných protetických defektov chrupu.

SkryťVypnúť reklamu

Či pacientovi patrí fixná alebo snímateľná náhrada, určí záverečný plán liečby. Ten berie do úvahy rozsah defektu chrupu.

Starší pacienti uprednostňujú fixné riešenie chrupu, pri ktorom sú zuby pevné, nesnímateľné, držia „napevno“.

Ďalšou možnosťou je zhotovenie takzvaných hybridných snímateľných náhrad, ktoré sú relatívne pevnou silou uchytené o implantáty. Ich nevýhodou je oproti fixným náhradám to, že si ich pacienti musia na noc vyberať z úst.

Hybridná náhrada na prvý pohľad vyzerá ako celková snímateľná náhrada, je však prichytená o čeľusť pomocou podstatne pevnejšieho spojenia, systémom patrica – matrica.

Pri fixných náhradách sa používa celokeramika, kovokeramika alebo fazetovacia živica.

Zo snímateľných náhrad sa najčastejšie používajú takzvané protézy, či už celkové, čiastočné, alebo hybridné.

SkryťVypnúť reklamu

Existujú aj kombinácie fixných náhrad spolu so snímateľnými, napríklad mostík v prednom úseku spolu s čiastočne snímateľnou náhradou v bočných úsekoch chrupu.

Bez peňazí nemusí byť ani trhanie zubov

Hoci si u lekára dohodnete použitie štandardných materiálov, platiť môžete za ďalšie úkony.

Zdravotné poistenie pri stomatologických výkonoch má limity. Preto k zubárovi bez peňazí nechoďte. Dokonca ani vtedy, keď sa s ním dohodnete, že použije štandardný materiál, ktorý v plnej miere preplácajú poisťovne.

Stačí napríklad, že budete potrebovať röntgenové snímky, na zhotovení ktorých sa budete finančne podieľať. To isté platí, ak sa rozhodnete, že trhanie zubov podstúpite s injekciou. Ak budete potrebovať nahradiť zub či zuby, budete priplácať za odtlačky.

SkryťVypnúť reklamu

Preto je najlepšie vybrať si takého, ktorý má zmluvu s poisťovňou. Ak tak neurobíte, zaplatíte u zubára všetko.

Súhlas revízneho lekára

Pri všetkých zubných náhradách, zubných mostíkoch, korunkách či protézach musí váš ošetrujúci lekár podať na tieto úkony žiadosť do zdravotnej poisťovne, v ktorej je pacient, a musí ju potvrdiť revízny lekár.

„Kompletnú zubnú náhradu Union zdravotná poisťovňa prepláca vždy, keď je medicínsky opodstatnená indikácia,“ povedala revízna lekárka poisťovne Mária Agárska.

Dodala, že môže ísť napríklad o prípady bezzubého alveolárneho výbežku.

Informovaný súhlas

Pokiaľ by ste chceli vedieť, aké výkony sú plne alebo čiastočne hradené z verejného zdravotného poistenia, máte možnosť si ich skontrolovať v Zozname zdravotníckych pomôcok plne alebo čiastočne uhrádzaných na základe verejného zdravotného poistenia. Určuje a vydáva ho ministerstvo zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu

„Ceny výkonov, čiastočne hradených so spoluúčasťou, sa u zubných lekárov môžu líšiť, a to v závislosti od použitých materiálov,“ povedala Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.

Lekár má zo zákona povinnosť takzvaným informovaným súhlasom pacienta informovať o spôsobe a výške úhrady za ním zhotovenú zubnú náhradu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 186
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 477
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 223
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 155
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 819
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 774
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 001
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 377
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu