Napríklad Číňania využívali konope siate už pred tromi tisíckami rokov nielen ako potravinu, ale aj ako pomerne všestranný liek. Vedecké štúdie dávno potvrdili mnohé liečivé účinky rôznych živín, ktoré konopné semienka obsahujú. Sú to najmä esenciálne omega 3 a omega 6 polynenasýtené mastné kyseliny a bielkoviny.
Ak sa hovorí o konope, obvykle ľudia reagujú s obavami, pretože s touto rastlinou sa im spája pôsobenie psychotropných látok. Netreba sa však obávať, konopné produkty určené na potravinárske využitie sa získavajú zásadne zo semien technických odrôd Cannabis sativa (konopa siata).
Tento druh konope psychotropné látky - kanabinoidy neobsahuje. Aj dietologička Alexandra Frolkovičová potvrdzuje, že rozdiel medzi konopou siatou – potravinárskou a konopou psychoaktívnou je v obsahu a pomere kanabinoidov.
Žiadna droga
Kým v psychoaktívnej konope podľa lekárky prevažuje množstvo látky tetrahydrokanabinol (THC), ktorá má psychotropné účinky, v konope siatej, naopak, prevláda tzv. prekurzor THC - kanabidiol (CBD), je to látka, ktorá ešte nemá účinky aktívneho THC.
Podľa odborníkov všetky produkty z potravinárskej konopy obsahujú látku THC v menších množstvách, než aké sú povolené v mnohých štátoch sveta. „Kanabidiol, ktorý sa aj v konope siatej nachádza len v stopových množstvách, nielenže nemá psychoaktívne účinky THC, ale dokáže ich aj účinne blokovať.“
Podľa Alexandry Frolkovičovej viaceré štúdie potvrdili, že látka kanabidiol má liečivé účinky. Chráni nervový systém, priaznivo pôsobí proti kŕčom a má aj protizápalové a antimikrobiálne účinky. Okrem toho štúdie potvrdzujú, že táto látka má aj silnejšie antioxidačné účinky ako vitamín C alebo E.
Zdravé tuky i proteíny
Okrem zdravých tukov konope obsahuje aj proteíny, vlákninu, minerály a vitamíny a iné prospešné látky. Odborníci však konope oceňujú práve najmä pre vysoký obsah PUFA - polynenasýtených omega 3 a omega 6 mastných kyselín.
Konopný olej, ktorý sa lisuje zo semienok, ich obsahuje viac ako 80 %. Dietológ Peter Minárik dopĺňa, že dôležitý je však nielen obsah týchto kyselín, ale aj to, že sú obsiahnuté v pomere 3:1 (omega 6 : omega 3), ktorý je optimálny pre ľudské zdravie. Význam správneho pomeru esenciálnych kyselín potvrdzuje aj Alexandra Frolkovičová.
Konopné semienka
Ak majú prevahu omega 6 mastné kyseliny (ako je to v niektorých iných rastlinných olejoch), môžu v organizme prevážiť zápalové procesy. To môže zhoršiť akékoľvek zápalové ochorenie od artritídy až po aterosklerózu. „Naopak, výrazný nadbytok omega-3 mastných kyselín (čo je v praxi veľká rarita), môže spôsobiť relatívny nedostatok omega-6 mastných kyselín.
To zase môžu pocítiť pacienti s atopickou dermatitídou alebo psoriázou,” uvádza Frolkovičová. Konopný olej obsahuje napríklad aj ďalšiu účinnú protizápalovú zložku - metylsalicylát, ktorá je príbuznou látkou známej kyseliny acetylsalicylovej.
Zdravé „omegy“
Esenciálne omega 3 a omega 6 mastné kyseliny, ktoré sú pre zdravie veľmi dôležité, si naše telo nedokáže samo vytvárať, preto ich aj nazývame esenciálne. Musíme ich preto získavať z potravy. Ich nedostatok sa môže podpísať napríklad na vzniku Alzheimerovej alebo Parkinsonovej choroby.
Dostatok esenciálnych mastných kyselín, a aj v správnom pomere, zohráva dôležitú rolu aj v prevencii aterosklerózy a srdcovo-cievnych ochorení. Vedecké pozorovania potvrdili priaznivý účinok konopného oleja aj u pacientov s cukrovkou 2 typu. Pomáha znižovať nielen hladinu tzv. „zlého“ LDL cholesterolu, ale, ako uvádza lekárka, aj triglyceridov, cukru a glykovaného hemoglobínu (ktorý hovorí o dlhodobom nastavení hladiny cukru v krvi) v krvi a zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu.
Esenciálne mastné kyseliny sú citlivé na svetlo a teplo, Peter Minárik preto odporúča uchovávať konopné potraviny v chlade a tme. Konopný olej je najzdravší za studena, vhodné je teda jeho využitie v studenej kuchyni.
Aj vitamín E
Spomínané esenciálne mastné kyseliny zabraňujú vzniku aterosklerózy a napomáhajú aj prevencii vzniku krvných zrazenín. Lekárka však v tejto súvislosti upozorňuje na to, že u pacientov, ktorí užívajú antikoagulačnú liečbu a dlhodobo a pravidelne konzumujú konopný olej, môže dochádzať k predĺženiu krvácania. V takom prípade odporúča, aby si takýto pacient pravidelne nechal sledovať laboratórne ukazovatele.
Konopný olej obsahuje aj dostatok vitamínu E, a to navyše vo forme, ktorá je v prevencii srdcovo-cievnych ochorení i rakoviny hrubého čreva omnoho účinnejšia ako forma, v ktorej sa vitamín obvykle nachádza vo výživových doplnkoch.
Ďalšie priaznivé účinky konopného oleja:
- na pokožku,
- na nechty a vlasy,
- pomáha pacientom s atopickou dermatitídou či psoriázou,
- protizápalové účinky pri ochoreniach kĺbov,
- pôsobí protizápalovo pri zápaloch čreva či žlčníka,
- vďaka obsahu kyseliny gama-linolénovej má priaznivé účinky pri predmenštruačnom syndróme či príznakoch menopauzy.
Kvalitné bielkoviny
Zaujímavý je aj obsah bielkovín v konope siatej. Sú ľahko stráviteľné a obsahujú aj všetky esenciálne aminokyseliny. Dobrým zdrojom bielkovín je konopná múka, ktorá je navyše bezlepková, takže podľa dietológa Petra Minárika veľmi vhodná aj pre celiatikov.
Lekárka dopĺňa, že konopné bielkoviny priaznivo pôsobia aj pri ochoreniach obličiek, takže takýmto pacientom odporúča, aby konopné bielkoviny zaradili do svojej stravy (množstvo bielkovín ale musia upraviť podľa odporúčaní svojho nefrológa). Hovorí, že „účinok konopných produktov sa prejaví najmä pri ich pravidelnom používaní a nie pri nárazovej konzumácii vysokých dávok.“ Konopa obsahuje najmä rozvetvené aminokyseliny, ktoré sú ideálne pre stavbu svalovej hmoty, a teda vhodné pre športovcov.
Využitie konopných potravín
- Olej – v studenej kuchyni, napríklad do zeleninových šalátov a pod.
- Lúpané semienka - môžete ich pridávať do šalátov, cereálií, obaliť v nich napríklad rybu a pod., ak ich používate zomleté, neodporúča sa mlieť ich do zásoby, ale len množstvo, ktoré ihneď skonzumujete.
- Pražené semienka – môžete ich používať priamo alebo pridávať do šalátov.
- Celozrnná konopná múka – používa sa pri príprave všetkých druhov chleba a pečiva.
- Proteínový prášok - využitie napríklad pri príprave proteínových nápojov pre športovcov.
- Konopné otruby - vďaka obsahu nerozpustnej vlákniny sú účinné v prevencii zápchy, zvyknú sa využívať aj v detoxikačných kúrach, a sú napríklad aj výbornou prísadou do múky pri pečení.